شبکه بهداشت و درمان بوکان در راستای ارتقای شاخص های سلامت کودکان گام برداشت

شناسهٔ خبر: 101D5E30 -
صلاح الدین فرخی کارشناس مسئول بهداشت خانواده مرکز بهداشت بوکان در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان اعلام نمود به استناد نامه شماره 55074 مورخه 12 تیر 97 معاونت محترم امور بهداشتی استان، شهرستان بوکان در شاخص مرگ و میر کودکان یک تا 59 ماهه در بین 17 شهرستان استان آذربایجان غربی کماکان موفق به کسب رتبه برتر استانی گردیده است.

به گزارش هاناخبر ،

شاخص مرگ و میر کودکان یک تا 59 ماهه در سال گذشته در شهرستان بوکان 3/2 واقعه به ازای هزار تولد زنده بوده است که در مقایسه با همین شاخص در سطوح استانی و کشوری، حاکی از مطلوب تر بودن این شاخص در شهرستان بوکان می باشد.

صلاح الدین فرخی دلایل این موفقیت را به شرح زیر برشمرد:

1. حضور مستمر و مداوم مسئولان ارشد شبکه بهداشت و درمان بوکان در جلسات تخصصی سلامت کودکان، این حضور با عنایت به توانمندی علمی بالای تیم مدیریتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان از اهمیت و تاثیر گذاری بالایی برخوردار است و باعث ارتقای کیفی جلسات و مداخلات مصوب کمیته های ذیربط می گردد.

2. ارتباط بین بخشی و درون بخشی کارآمد در سطوح مختلف نظام سلامت شهرستان، حساسیت حداکثری ارایه دهندگان خدمت در زمینه ارجاع و پیگیری مناسب کودکان در معرض خطر.

3. اعتماد مردمی و همکاری گسترده والدین محترم با مراقبان سلامت و بهورزان گرامی در اجرای آموزش ها و توصیه های کاربردی ارایه دهندگان خدمت.

4. تقویت و ارتقای کیفیت مراقبت های پیش از زایمان و مراقبت های دوران بارداری که منجر به کاهش واقعه مرگ ناشی از ناهنجاری های کروموزومی و مادرزادی در این شهرستان گردیده است.

5. شایان ذکر است هیچ کدام از خدمات و مراقبت های سلامت مادران و کوردکان مشمول پاداش مادی نمی گردد، ارایه دهندگان این عرصه عاشقانه و دلسوزانه در این وادی خدمت می نمایند.

میزان مرگ و میر از مهمترین شاخص های توسعه کشورهاست و تحت تاثیر عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی و تسهیلات و خدمات بهداشتی درمانی، کاهش یا افزایش می یابد. این شاخص تابعی از وضعیت دانش والدین، دسترسی به خدمات مراقبتی و درمانی در زمان و مکان مناسب، طراحی برنامه های مداخلاتی در پیشگیری از موارد مشابه می باشد.​​​​​​​

از سال 1386 تاکنون کمیته های تخصصی بررسی موارد فوت کودکان پس از تکمیل پرسشنامه های مربوطه با حضور مسئولان ارشد شبکه بهداشت و درمان، متخصصان اطفال، کارشناسان ارشد در مقاطع سه ماهه برگزار می گردد و پس از ارزیابی فعالیت ها، عملکرد بخش های مختلف بهداشتی و درمانی نسبت به تدوین برنامه های عملیاتی، مداخله ای برای جلوگیری از وقوع موارد مشابه می نمایند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 2 =