انهدام دومین باند نوجوانان مجرم سایبری در مهاباد

شناسهٔ خبر: 033BA475 -
در دو ماهه اخیر، 4 نوجوان کلاهبردار در مهاباد با جرایم سایبری شناسایی و دستگیر شدند که هر کدام زیر 18 سال سن داشتند.

به گزارش هاناخبر ، در طی  دو ماه اخیر در مهاباد دو باند نوجوانان کلاهبردار اینترنتی کشف و متلاشی شد. این نوجوانان با استفاده از فشینگ و طراحی درگاههای جعلی توانسته اند 6 میلیارد ریال را از حساب های بانکی مختلف برداشت کنند.

فرمانده انتظامی شهرستان مهاباد در این ارتباط در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در فاصله زمانی آبان و آذر ماه 4 نوجوان زیر ۱۸ سال با جرایم رایانه ای در این شهرستان طی دو عملیات مختلف دستگیر شده اند.

سرهنگ برزو تجاری در خصوص دستگیری های اخیر این نوجوانان ادامه داد: در پی شکایت تعدادی از شهروندان مهابادی مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی شان موضوع در دستور کار عوامل انتظامی و پلیس فتای شهرستان مهاباد قرار گرفت که پس از انجام عملیات سایبری و فنی، پلیس رد پای نوجوانان زیر ۱۸ سال را در این موضوع پیدا کرد.

وی افزود: این دو نوجوان با طراحی درگاه های جعلی بانکی و تبلیغ در فضای مجازی از طریق فیشینگ به برداشت یک میلیارد ریال از ۱۴۰ کارت بانکی اقدام کرده بودند.

 تجاری با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر جرایم از فضای سنتی به فضای مجازی کوچک کرده‌اند، بیان کرد: رشد جرایم رایانه‌ای در این سالها قابل ملاحظه است و متاسفانه این موضوع در میان نوجوانان به عنوان مجرمان رایانه ای در چندین مورد دیده شده است. آنها توان و استعداد خود در را فضای مجازی و سایبری در جهت نامطلوب مورد استفاده قرار می دهند و اقدام به بزهکاری می کنند.

فرمانده انتظامی شهرستان مهاباد با اشاره به مورد دیگری از باند نوجوانان بزهکار سایبری در مهاباد گفت: عوامل انتظامی اوایل آبان ماه سال جاری موفق شدند یک باند سه نفره از کلاهبرداران حرفه ای در مهاباد که از حساب های بانکی مردم به صورت غیر مجاز برداشت می‌کردند را دستگیر کنند.

تجاری تصریح کرد: متاسفانه این باند کلاهبردارن حرفه ایی را سه نوجوان زیر ۱۸ سال سن هدایت می کردند، آنها با طراحی نرم افزارهای مخرب اقدام به برداشت ۵۰۰ میلیون تومان از ۱۲۰ عدد کارت بانکی کرده بودند.

فرماندهی انتظامی مهاباد یادآور شد: نوجوانان امروزی توانایی و استعداد بالایی در فضای مجازی دارند اما متاسفانه برخی از آنها در جهت کارهای مخرب از آن استفاده می کنند. از این روی انتظامی مهاباد در طول سال ۱۲۰ کلاس با همکاری آموزش و پرورش برای جرایم رایانه ای در مدارس برگزار کرده تا نوجوانان و والدین نسبت به این موضوعات آگاه شوند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 3 =