انتشار اخبار خودکشی خط قرمز رسانه ها باشد/ امیر ایزددوست

خبر درگذشت فردی که خودکشی کرده است در تیتر یک کار نشود و به هیچ عنوان هم عکسی از او منتشر نشود.

هاناخبر - امیر ایزددوست؛ از آنجائیکه خودکشی پست ترین و نفرت انگیزترین کاری است که توسط فرد انجام می شود بنابراین خودکشی دراماتیک یا شجاعانه نیست و تا جای ممکن از انعکاس اخبار خودکشی باید خودداری شود.

یکی از راهبردهای مبتنی بر شواهد جهانی برای پیشگیری از اقدام به خودکشی در افراد در معرض خطر، پایبندی به یک سری اصول و استانداردهای حرفه‌ای برای مدیریت انعکاس اخبار خودکشی در رسانه هاست.  به منظور کاهش میزان خودکشی‌های تقلیدی در میان نوجوانان و جوانان و افراد در معرض خطر و دارای علائم افسردگی درمان نشده و دارای افکار خودکشی، لازم است نکات لازم بصورت حرفه ای در تیتر، سوتیتر و متن اخبار رعایت شود. به طور کلی، توصیه می شود خبر درگذشت فردی که خودکشی کرده است در تیتر یک کار نشود و به هیچ عنوان هم عکسی از او منتشر نشود.

طبق یک اصل جهانی یک خبرنگار حرفه ای و متعهد و با اخلاق هیچگاه نباید از واژه خودکشی یا مرگ خودخواسته یا عبارتی مشابه در تیتر یا سوتیتر خبر درگذشت فردی که خودکشی کرده استفاده کند.نباید از عبارت‌های دراماتیک، هیجان انگیز و کنجکاوی برانگیز در مورد درگذشت فردی که خودکشی کرده است در تیتر، سوتیتر و متن خبر استفاده شود. به هیچ عنوان جزئیات روش اقدام به خودکشی یا صحنه خودکشی یا انتشار عکس های مربوط به محل خودکشی در هیچ قسمتی از خبر و حتی در صفحات میانی صورت نپذیرد. از توصیف خودکشی به عنوان رفتاری سالم، طبیعی، باشکوه، قهرمانانه، شجاعانه، یا تحسین برانگیز و یا حتی رفتاری طبیعی و قابل انتظار در مقابل فشارهای وارده به فرد در تیتر، سوتیتر و متن خبر خودداری شود.

اعلام  محل و نحوه خودکشی یک فرد توسط یک رسانه یا خبرنگار نشان از عدم سواد یا به عبارتی بیسوادی مطلق یک خبرنگار است.   انتشار مداوم و مکرر اخبار خودکشی در رسانه‌ها، به خصوص اگر این افراد مشهور و محبوب و مورد وثوق در میان افکار عمومی باشند، اشتغال فکری در مورد آن را به ویژه در نوجوانان و جوانان و افراد در معرض خطر و دارای علائم افسردگی درمان نشده و دارای افکار خودکشی افزایش داده و موجب افزایش میزان اقدام به خودکشی در این گروه سنی می‌شود.

در نتیجه توصیه می‌شود پوشش خبری در این خصوص بسیار محدود و کمرنگ باشد. توصیه می شود که در صورت تمایل به پوشش خبری در مورد آمار خودکشی، این آمار با دقت و به درستی و صرفاً مطابق نظر یک مسئول رسمی و متخصص دارای مسئولیت حقوقی در این مورد و با مقایسه با آمار مربوط به سایر نقاط دنیا و تحلیل وضعیت موجود در جهان و ایران اعلام شود و بطور کلی درج هر گونه اخبار در مورد خودکشی بسیار خطرناک و کاملا عملی غیر حرفه ای و باید به خط قرمز رسانه ها تبدیل شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 3 =