چگونه تعادل به بازار مرغ بوکان بازگشت؟

تشکیل پرونده بیش از 4 میلیارد و 540 میلیون ریالی برای اخلالگران بازار مرغ بوکان

شناسهٔ خبر: 04539FE7 -
سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت بوکان از تشکیل پرونده بیش از 4 میلیارد و 540 میلیون ریالی برای اخلالگران بازار مرغ بوکان خبر داد.

به گزارش هاناخبر ، تا قبل از فرا رسیدن اسفندماه سال گذشته، فروشگاههای عرضه موادپروتئینی دربوکان به حدی مرغ گرم داشتند که همه می‌توانستند مرغ موردنیازخودشان را به هر میزان خرید کنند اما از روز 10 اسفند سال 99 بصورتی باورنکردنی مرغ به کالایی دست نیافتنی تبدیل شد و شهروندان مجبور شدند برای خرید مرغ ساعتها در صف‌های طولانی بایستند.
ماجرا چیست چرا باید تا فرا رسیدن اسفندماه و نزدیک شدن به عید نوروز مرغ گرم به وفور در بازار باشد اما به ناگاه درست روزهای پایانی سال مردم برای تهیه آن با مشکل مواجه شوند؟ آیا میزان تولید کم شده یا میزان مصرف زیاد شده است؟ آیا مردم نیازشان بیشتر شده است و در این شرایط کرونایی مردم برای مراسمات و میهمانی‌های بزرگ مرغ تهیه می‌کنند.
حرف و حدیث‌های زیادی در این زمینه وجود دارد برخی می‌گویند پایین بودن قیمت مرغ در بوکان نسبت به دیگر شهرهای کشور باعث شده است که برخی مرغ از بوکان تهیه و در دیگر استان‌ها و به ویژه با ارسال به تهران با قیمت بالاتری به فروش برسانند.
چند روز اول عید ۱۴۰۰ متاسفانه مرغ گرم از سفره‌های برخی از مردم پرید و با عرضه مرغ منجمد در سطح شهرستان، مردم مجبور به استفاده از این ماده پروتئینی با قیمت بیش از مرغ گرم شدند که این موضوع نیز موجب اعتراض برخی از مردم شد چرا که معتقدند در بوکان که تولید مرغ در مرغداری های شهرستان بیشتر از تقاضای مردم است چرا باید از مرغ منجمد استفاده کنند.
حال باید دید که دیدگاه مسئولان اداره صنعت، معدن و تجارت بوکان درباره کمبود مرغ گرم در شهرستان چیست و چرا باید این مشکل در روزهای قبل از سال جدید و روزهای منتهی به سال نو رخ نمایان کند و مردم بجای خرید راحت مرغ و لذت بردن و استراحت در روزهای عید نوروز 1400 در شرایط جهش کرونای انگلیسی وقت خویش را در صف‌های طولانی تهیه مرغ بایستند.
محمدصالح زندش سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت بوکان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار هاناخبر اظهار کرد: از اسفند ماه ستاد نظیم بازار کشور که قیمت مصوب مرغ را 20 هزار و 400 تومان اعلام کرد  با کاهش عرضه توسط مرغداران  مواجه باعث ایجاد جو روانی در سطح کشور گردید و مردم با نگرانی از نبود مرغ جهت خرید به فروشگاهای عرضه مرغ  مرجه و همزمان باعث ایجاد صف گردید و در برخی از استانها که کمبود تولید داشتند  این شرایط تشدید شد در شهرستان ما مشکل تولید نداشتیم و روزانه بصورت عادی 5.5 تن مرع وارد بازار میشد که با مراجعه اکثر مردم برای خرید  باعث ایجاد صف شد که طی برنامه ریزی انجام شده از همان اوایل با استقرار بازرسین  در کشتارگاه و در  و نظارت مستقیم در بازار سعی در افزایش سهمیه  شهرستان شد بطوریکه با هماهنگی جهاد  و فرمانداری شهرستان طی جلساتی  سهمیه شهرستان به 9 تن افزایش و به جهت عدم کفاف به 10 الی 11 تن افزایش یافت و حتی سعی کردیم از سایر شهرستانهای هنجوار از جمله میاندوآب نیز مرغ وارد نماییم  از 16 اسفندماه جهت بازگشت به روال عادی توزیع، روزانه بیش از ده تُن مرغ کشتار روز با نظارت مستقیم بازرسان در بیش از 20 شعبه  از مناطق مختلف شهری بین مردم شهرستان توزیع شده است و حتی در برخی از روزها این میزان به 12 تُن رسیده است و به جهت جلوگیری از ایجاد صف و توزیع در کلیه نقاط شهر عاملین به28 شعبه  افزایش داده شد.


زندش افزود: بنده حتی علی رغم   حضور بازرسان  و مسئولین بازرسی صمت و اتاق اصناف شخصا بصورت مستمر هر چند ساعت در شعبات توزیع جهت  رصد و  نظارت مستقیم حاضر شده ام.
سرپرست صنعت معدن و تجارت شهرستان بوکان گفت: بصورتی باور نکردنی شهرستان بوکان در یک ماه گذشته با افزایش مصرف 200 درصدی  از 5.5 تُن به 12 تُن آنهم در شرایط کرونایی که برگزاری مراسمات ممنوع است روبرو شده است، موضوعی که جای تامل  را دارد . البته شاید به جهت نگرانی از نبودن مرغ در پایانی سال  و پخش اخبار مربوط به صف های مردم در صف سایر کشور در مراجعه و هجوم  مردم برای خرید تاثیر داشته است.

 
وی تصریح کرد: البته ناگفته نماند زنده فروشی در بوکان تا 70 تا 80  درصد به جهت موظف نمودن مرغداران به تحویل به کشتار گاه و عدم اجازه به زنده فروشی و اختلاف قیمت با مرع کشتار روز کم شده است  و اکنون شاهد کمتر از 20 الی 30 درصد زنده فروشی در سطح شهرستان هستیم.
   زندش با بیان اینکه روال توزیع مرغ از امروز 14 فروردین با قیمت مصوب  24هزار و 900 تومان که از  طرف دولت اعلام شد درحال عادی شدن است و مشکلی از لحاظ عرضه نخواهیم داشت.

وی افزود: در طول یک ماه گذشته همه امکانات و نیروها برای تامین و توزیع مناسب مرغ در شهرستان بسیج شده اند تا شهروندان در روزهای پایانی سال و عید نوروز برای خرید این کالا دچار مشکل نشوند و حتی طرح تنطیم بازار کالای اساسی  شامل مرغ منجمد نیز به قیمت 15 هزار و 500 تومان در این ایام اجرا شد و مقدار 30 تُن مرع منجمد در نقاط مختلف توزیع گردید.


سرپرست صنعت معدن و تجارت شهرستان بوکان یادآور شد: پس از آغاز تعطیلات نوروزی و بروز مشکل برای مردم در راستای تامین مرغ موردنیاز برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت یا هر گونه سوء استفاده احتمالی با حضور بازرسان در کشتارگاه و پلمب همه کامیونها در مبداء و انجام فک پلمب با نظارت شخص بنده از ساعت 8 صبح لغایت 21 شب هر روز ، حتی روزهای تعطیل  همکاران نسبت به توزیع روزانه حداقل بیش از 10 تُن تا 12و نیم تُن و حتی در روزهایی تا 15 و نیم تُن ودر روز 12 فروردین به 22.5 تُن -حتی 3.5 تن از شهرستان میاندواب جذب شد - مرغ کشتار روز در سطح شهرستان اقدام گردید.
محمدصالح زندش تصریح کرد: در ابتدای اسفندماه سهمیه در نظر گرفته شده برای شهرستان پنج و نیم تُن بود که با هماهنگی فرماندارشهرستان و رایزنی با جهاد کشاورزی  و اعمال فشار مضاعف به کشتارگاه این سهمیه را در روزهای عید نوروز به 12 و نیم تُن و در روز 11 ام فروردین به 15 و نیم تُن و در روز  12 فروردین  به 22.5 افزایش دادیم.
زندش در خصوص نظارت و بازرسی از واحدهای توزیع مرغ اظهار داشت: باتوجه به اینکه در زنجیره  شبکه توزیع مرغ دارای نواقصی بوده و جلسات متعدد هماهنگی بین تمام دستگاههای ذیربط ستاد تنظیم بازار با محوریت صنعت، معدن و تجارت برگزار گردید و از همان ابتدای بحران توزیع مرغ،  حل مشکل با دستور اکید شخص فرماندار بصورت جدی در دستور کار قرار گرفت.
وی گفت: هدف از تمرکز در توزیع مرغ با توجه به محدودیت نیرو، نظارت بیشتر و دقیق تر بر عرضه  مرغ بوده است  شاهد ایجاد صف بوده‌ایم اما این تمرکز در توزیع باعث شده مرغ، حتی الامکان به دست مصرف کننده واقعی برسد.

زندش بیان کرد:  یک ماه کامل تلاش کردیم ، یک ماه تمام بازرسان ما شبانه در جاده تاریک از ساعت 21  تا 2 و نیم بامداد طی می کردند تا به کشتار گاه بروند و بر تولید و تهیه صورتجلسه تولید  و پلمپ نمودن کامیون های حمل  و توزیع ناظر باشند  و همچنین صبح ها اول وقت نسبت به باز نمودن پلمپ  کامیون ها و شروع توزیع و با اسقرار و نظارت کامل تا مرغ در شهرستان به قیمت مصوب به دست مردم برسد ، روزانه و شبانه با کشتارگاه جرو بحث بر سر تولید و تحویل سهمیه و افزایش سهمیه به شهرستان را داشتیم ، بارها بر سر میزان تحویل مرغ  با مرغداران جر و بحثهای فراوان داشیم که موظف به تحویل مرغ به قیمت مصوب  به کشتارگاه شوند.. هماهنگی های لازم را با جهاد کشاورزی به جهت موظف نمودن مرغداران به عرضه میزان سهمیه شهرستان به کشتارگاه و و تلاشهای لازم از طرف جهاد در این خصوص انجام شد و همچنین هماهنگی لازم در خصوص مجوز های صادره به مرغداران به کشتارگاه  با دامپزشکی و همکاری صمیمانه انها در این خصوص و همه تلاش نمودیم  کمبود در شهرستان نباشد   که با این شرایط و هماهنگیهای ادارات  زیربط ،  خصوصا فر ماندار و معاون فرماندار شهرستان که پیگیری و دستور هماهنگی و  حمایت لازم را  نمودند  میزان سهمیه مرع شهرستان را از 5.5 تن در اواخر اسفند ماه به 10 الی 12 تن در ایام عید و در روز 11 فروردین به 17 تن و در روز  12  فروردین ماه  جهت افزایش نیاز در روز سیزده بدر و عدم کمبود شهروندان  به 22.5 تن افزایش دادیم که طی چند ساله  این میزان مصرف و سهمیه سابقه نداشته  بطوریکه بعد ازظهر  آخر روز 12 فروردین مرع در فروشگاهها به وفور موجود و حتی با نداشتن مشتری مواجه بود.

سرپرست صمت بوکان با بیان اینکه روز 12 ام فروردین بنده شخصا از صبح تا پاسی از شب  همراه بازرسان  صمت و اتاق اصناف حضور داشتیم افزود: مجموعه این اقدامات باعث گردید تا شهروندان برای روز طبیعت در 13 فروردین ماه  مشکل تهیه مرغ نداشته باشند  و با شکر خدا هم اکنون به فور شاهد عرضه مرغ در فروشگاه های بوکان هستیم.
 زندش یادآور شد: خدا میداند که با وجدان کاری تمام همت خویش را بکار بستیم و با تمام توان تلاش کردیم تا از این بحران روسفید و سر بلند بیرون بیاییم. البته این اولین بحران نیست  که پشت سر گذاشتیم  بحرانهای زیادی را طی این سالها  طی  نمودیم  که این امر برای  سازمان ما عادی و قابل تحمل است و جزو وظیفه بوده است  و انتظار تقدیری را هم از هیچ شخص و ارگانی را  نداشتیم  و برایمان خیلی مهم است که در پیشگاه پروردگار متعال سربلند باشیم.
 وی در ادامه گفت: باید توجه داشته باشید تنها مشکل ما در شهرستان مساله توزیع مرغ نبود، مدیریت توزیع کالاهای اساسی تنظیم بازار در ایام پایانی سال  از یک طرف، رسیدگی  به وضعیت نان و برخورد با نانواییهای متخلف و تشکیل پرونده  به تعطیلی خودسرانه برخی از نانوایی ها از طرف دیگر، بحران توزیع سیمان وعدم عرضه سیمان از طرف برخی از مصالح فروشان، بسیاری از مشکلات دیگر همگی دست به دست هم داده تا همه همکاران اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بوکان در این ایام تعطیلات  بصورت شبانه روزی بسیج شده و در خدمت شهروندان باشند.
سرپرست اداره  صنعت، معدن و تجارت بوکان تاکید کرد: بازدیدهای میدانی شبانه روزی و نظارت بر فرآیند توزیع کالاهای اساسی بصورت جدی حتی در روزهای تعطیل ادامه خواهد داشت و در مساله توزیع مرغ با قیمت مصوب نیزمتداوم و با متخلفان عرضه از کشتارگاه تا خرده فروش بدون اغماض برخورد خواهد شد. که در این ایام تعداد 17 پرونده تخلف مرغ از مرغداری تا  خرده فروشان  به ارزش 4 میلیارد و 540 میلیون و 957هزار و 100 ریال تشکیل گردید.
 وی گفت: امید است ظرف روزهای آینده میزان مرغ نیاز شهرستان تامین شود تا با نظارت و توزیع مویرگی به بهترین شکل ممکن به دست مصرف کننده واقعی برسد.
سرپرست صمت بوکان از همه مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف اعم  گرانفروشی و اخفاءو امتناع و از عرضه کالا و عرضه  خارج از شبکه به خصوص کالاهای اساسی از جمله مرغ در این شرایط  همچنین و عدم درج قیمت مراتب را با شماره تلفن ۱۲۴ اداره  صمت در میان بگذارند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 9 =