«لوتوس» ساخته می‌شود؟

شناسهٔ خبر: 050D6DED -
شهربازی کرمانشاه که مدتهاست از تعطیلی‌اش می‌گذرد، این روزها چشم به راه سرمایه گذارانی توانمند است تا شاید از خواب عمیق چند ساله بیدارش کنند.

به گزارش هاناخبر ، از تعطیلی تنها شهربازی کرمانشاه  سالها می گذرد و ساکنین نهمین کلانشهر کشور از داشتن چنین فضایی برای گذران بخشی از اوقاتشان محرومند. علیرغم اینکه در این مدت مدیران این دیار بارها درخصوص ضرورت احداث شهربازی در کرمانشاه گفته اند، اما اقدامی که منجر به نتیجه شود، انجام نداده و همچنان کرمانشاه شهربازی ندارد.

حالا شهرداری کرمانشاه عزم جزم کرده تا سرمایه گذاری توانمند را برای احداث "لوتوس" -شهربازی جدید کرمانشاه- پای کار بیاورد و در زمانی نه چندان طولانی، سکوت چندین ساله حاکم بر شهربازی کرمانشاه را بشکند و آنجا را پر از هیاهوی کودکان کند.

تاریخچه شهربازی کرمانشاه

یازدهم اردیبشهت 1368 شهرداری کرمانشاه با شرکت تعاونی 126 (مجتمع تفریحی شهربازی کرمانشاه) قراردادی را امضاء می‌کند که بر اساس آن شهرداری 27 هکتار زمین را با امکانات زیربنایی جهت احداث شهربازی در اختیار این تعاونی قرار می‌دهد.

در این قرارداد شرکت تعاونی‌ متعهد می‌شود علاوه بر تامین تجهیزات شهربازی، در طول مدت 25 ساله قراردادش، ماهانه 20 درصد درآمدش را بعنوان اجاره به شهرداری بدهد.

بر اساس این قرارداد شهربازی کرمانشاه باید سال 1392 به شهرداری تحویل می‌شد، اما بدلایلی این کار صورت نمی‌گیرد تا اینکه مرداد 1394 با حکم قضایی، شهربازی کرمانشاه تعطیل می شود.

بواسطه اینکه زمان تعطیلی شهربازی(مرداد ماه) همزمان با اوج فعالیت شهربازی بود، با نظر اعضای شورای شهر کرمانشاه مهلتی 40 روزه به مستاجر فعلی شهربازی داده شد که تا پایان تابستان به فعالیتش ادامه دهد و مردم بتوانند از این مجموعه تفریحی استفاده کنند.

اوایل مهر 1394 با پایان یافتن این مهلت 40 روزه، شهربازی کرمانشاه مجددا تعطیل می شود، تعطیلی که - بجز مقطع کوتاهی که شهربازی فعال شد- تاکنون به درازا کشیده شده است.

وعده های عملی نشده

عبدالرضا شعبانی شهردار وقت کرمانشاه در آن مقطع و پس از تعطیلی شهربازی در جمع خبرنگاران گفت: شهربازی کرمانشاه از طریق مزایده در اختیار مجموعه‌ای توانمند قرار خواهد گرفت که بهترین امکانات را در این مجموعه ایجاد کند.

اعضای وقت شورای شهر کرمانشاه نیز در آن مقطع بارها بر این موضوع تاکید کردند که مستاجر جدید شهربازی حتما باید از وسایل جدید و به روز استفاده و برای ارتقاء و مدرن کردن شهربازی تلاش کند.

همه این وعده‌ها و تاکیدات این نوید را به مردم کرمانشاه می‌داد که در آینده‌ای نه چندان دور شهربازی پیر و فرسوده شهرشان را با چهره‌ای به روز شده ببینند، وعده ای که با گذشت بیش از هفت سال رنگ واقعیت به خود نگرفته است.

در این سالها بارها مسئولین استان و شوراییان از ضرورت ساخت یک شهربازی مدرن و به روز در کرمانشاه گفته و اقداماتی هم برای پای کار آوردن سرمایه گذار انجام دادند، اما نتیجه ای ملموس نداشت تا اینکه تیر 1399 وحید شامبیاتی مدیرعامل وقت سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری کرمانشاه از حضور سرمایه گذاری جدید در پروژه شهربازی کرمانشاه خبر داد و گفت: فاز اول این پروژه که نصب وسایل بازی جدید است، سال آینده به بهره برداری می رسد.

شامبیاتی با بیان اینکه برنامه زمانبندی پروژه سه ساله است، گفت: قرار است ظرف یک سال آینده یعنی تا سال 1400، فاز اول پروژه شامل وسایل بازی جدید و به روز به بهره برداری برسد و در سالهای آتی، پروژه هایی مانند مجموعه های تفریحی و رستوران و... در محل شهربازی احداث می‌شود.

وی مجموع رقم سرمایه گذاری در این پروژه را 45 میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: قرار است مستاجر جدید به مدت 25 سال از این مجموعه بهره برداری کند و در پایان شهربازی با زیرساخت های احداث شده در آن به شهرداری می رسد و مستاجر تنها حق برداشتن وسایل بازی را دارد.

با این خبر این امید زنده شد که بلاخره درهای تنها شهربازی شهر به روی مردم باز می شود و بزودی صاحب شهربازی مدرنی خواهند شد که می توانند بخشی از اوقاتشان را آنجا سپری کنند، اما باز هم خبری نبود و این بار سرمایه گذار به تعهداتش عمل نکرد. کار به مراجع قضایی کشیده شد و در نهایت این سرمایه گذار که به او امید بسته بودیم "خلع ید" شد و باز هم رسیدیم ابتدای خط. "یک شهربازی فرسوده تعطیل که چشم انتظار سرمایه گذاران است".

امیدی تازه

حالا اما گویا قرار است اتفاقاتی بیافتد و کار اصولی پیش برود تا تجربه تلخ پیشین تکرار نشود. این بار مطالعات دقیقی انجام شده تا هم سرمایه گذاران با چشم بازتری به پروژه ورود کنند و هم سرمایه گذار صاحب صلاحیتی انتخاب شود که از عهده کار برآمده و نیمه راه جا نزند.

 نادر نوروزی شهردار کرمانشاه که به انتخاب سرمایه گذاری توانمند برای شهربازی کرمانشاه در آینده ای نزدیک بسیار امیدوار است، در این خصوص می گوید: آماده کردن بسته سرمایه گذاری اولین گام برای جذب سرمایه گذار است. معتقدم علت اینکه تاکنون سرمایه گذاری برای شهربازی کرمانشاه پیدا نشده فقدان طرح سرمایه گذاری شفاف و مشخص برای این مجموعه است، زیرا هیچکس سرمایه اش را در یک فضای مبهم نمی آورد، اما وقتی طرح دارای منطق اقتصادی و سودآور باشد، حتما سرمایه گذاری پیدا می شود.

نوروزی با اشاره به تدوین یک بسته سرمایه گذاری دقیق برای شهربازی کرمانشاه عنوان کرد: تمام محاسبات فنی و مالی پروژه انجام و سودآوری آن ثابت شده است. با چندین سرمایه گذار مطرح هم مذاکره کرده و برای سرمایه گذاری در این پروژه ابراز تمایل کرده اند و بسیار امیدوارم که پس از طی مراحل قانونی و انتشار فراخوان، سرمایه گذاری توانمند پای کار بیاید.

شهرام ماهان فر رییس سازمان سرمایه گذاری شهرداری کرمانشاه نیز در خصوص شهربازی کرمانشاه می گوید: شهربازی قدیمی کرمانشاه که قدمتی بیش از 30 سال داشت، چند سال پیش تعطیل شد. حدود سه سال قبل از طریق فراخوان، سرمایه گذاری برای شهربازی انتخاب شد که متاسفانه ارزیابی های لازم در خصوص او انجام نشده و توان مالی لازم برای اجرای پروژه را نداشت، لذا حدود سه سال شهرداری را معطل کرد و در نهایت هم کار به محاکم قضایی کشیده و "خلع ید" شد.

ماهان فر عنوان کرد: بلافاصله با دستور شهردار، سازمان سرمایه گذاری با یک رویکرد جدید وارد ماجرا شد. براساس رویکرد جدید ظرف چند ماه گذشته یک بسته سرمایه گذاری برای شهربازی تدوین کردیم که در این بسته شهربازی کرمانشاه بصورت یک شهربازی کاملا مدرن و به روز دیده شده که دارای سه بخش بازیهای روباز، بازیهای آبی و شهربازی سرپوشیده است و در کنار آن خدمات و تجهیزات جانبی هم دیده شده است.

وی ادامه داد: تمام مطالعات فنی و مالی اقتصادی پروژه انجام شده است، کاری که در گذشته انجام نشده بود و به همین دلیل به شکست انجامید.

ماهان فر افزود: اکنون این بسته آماده شده و در حال کسب مجوزهای لازم برای انتشار فراخوان هستیم و امیدواریم حداکثر تا یک ماه آینده فراخوان عمومی جذب سرمایه گذار انجام و شهربازی مدرنی برای کرمانشاه توسط یک سرمایه گذار توانمند بخش خصوصی ساخته شود.

وی حجم سرمایه گذاری مورد نیاز شهربازی کرمانشاه را نیز براساس مطالعات انجام شده حدود 195 میایارد تومان عنوان کرد.

حال باید امیدوار باشیم و منتظر بمانیم تا شاید این بار شهربازی کرمانشاه که "لوتوس" نام دارد ساخته شود و مردم کلانشهر کرمانشاه صاحب مجموعه ای تفریحی شوند. مجموعه‌ای که به شدت به آن نیاز دارند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 5 =