دستگاه شبیه ساز زلزله در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ساخته شد

شناسهٔ خبر: 05703152 -
دستگاه شبیه ساز زلزله در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ساخته شد این دستگاه نقش بسزایی در درک بهتر مفاهیم مهندسی عمران به دانشجویان می‌تواند ارائه کند.

به گزارش هاناخبر ،

دستگاهی با عنوان شبیه ساز زلزله توسط «کامیاب نیری» فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی کرمانشاه، ساخته شد.

مهندس نیری در خصوص دستگاه شبیه ساز زلزله، عنوان کرد: با توجه به مفاهیم کلاسیک رشته‌ی مهندسی عمران در خصوص بارگذاری جانبی، دوره تناوب سازه‌ها و نیز اهمیت درک مفاهیم مهندسی زلزله در طراحی درست سازه‌ها، ایده‌ی ابتدایی این طرح و ساخت آن به ذهن اینجانب رسید.

وی افزود: دانشجویان رشته‌ی مهندسی عمران در مقطع کارشناسی تنها با گذراندن یک درس تحت عنوان «مهندسی زلزله» می‌بایست اصلی‌ترین سناریو طراحی سازه‌ها یعنی «طراحی در برابر بار‌های جانبی» را صرفا به صورت مفاهیم تئوری درک کنند و همزمان قادر به استفاده از آن در طراحی سازه‌ها هم باشند.

این دانشجوی عمران هم چنین اشاره کرد: حال با کمک این دستگاه و چندین آزمایش که شامل مفاهیم بنیادی می‌باشد، می‌توان درک درستی از این مبانی اعم از دوره تناوب سازه‌ها در شرایط سازه‌ای و ساختگاهی مختلف، سختی سازه‌ها با توجه به سیستم‌های سازه‌ای و اتصالات، آزمایش‌های مرتبط با ساختگاه، میرایی در سازه و انواع میراگرها، بررسی مود‌های ارتعاشی در سازه‌ها و ... به دانشجویان مهندسی عمران انتقال داد.

نیری ادامه داد: که با توجه به مفاهیم ذکر شده اقدام به ساخت دستگاه و طراحی آزمایش‌های مختلف، با توجه به ایده‌ی اولیه و پردازش آن نمودم که با کمک آن بتوان دانشجویان مهندسی عمران در مقطع کارشناسی را به درک قابل قبولی از رفتار سازه در شرایط مختلف رساند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 7 =