مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد:

کتیبه تاریخی 3500 ساله کشف شده در سرپل ذهاب به نمایش در می آید

شناسهٔ خبر: 06010A59 -
یکی از اشیاء گرانبهای کشف شده در سرپل ذهاب که در جهان بی نظیر است، به مناسبت هفته میراث فرهنگی در کرمانشاه به نمایش در می آید.

به گزارش هاناخبر ،

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این خبرگفت: این کتیبه با 3500 سال قدمت متعلق به دوران آشوریان است و ارزش تاریخی بسیار بالایی دارد.

قادری افزود: این شیء تاریخی ارزشمند هم اکنون در موزه تهران قرار دارد و ما از موزه ملی تقاضا کرده ایم که به مدت یک هفته در استان به نمایش درآید.

وی یادآورشد: تنها  یک مورد از این کتیبه در دنیا وجود دارد و باید  باید گفت واقعاً بی نظیر است.

امید قادری بیان کرد: امیدواریم از این پس بتوانیم آثار و کشفیات استان را از موزه ملی به استان انتقال داده و در معرض دید عموم قرار دهیم تا مردم در جریان پیشینه تاریخی این استان قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ اثر ملی در استان قرار دارد، به برنامه های هفته میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاهی در محل استانداری، دیدار با ائمه جمعه، بازدید های مردمی و مقامات از موزه ها و آثار تاریخی، اجرای برنامه هایی مختص به سازمان‌های مردم نهاد و... از برنامه های هفته میراث فرهنگی در استان است.

قادری تاکید کرد: باید خاطر نشان کنم حفظ و حراست میراث فرهنگی و آثار تاریخی در اولویت اهداف ما قرار دارند چون معتقدیم این آثار متعلق به تاریخ گذشتگان ما و امانتی برای آیندگان هستند.

وی یکی از تهدیدهای جدی در حوزه‌ی میراث فرهنگی استان را حفاری های غیر مجاز دانست و اظهار کرد: در این خصوص هشدار می دهم به زودی با اقداماتی که توسط دستگاه‌های مختلف شکل گرفته برخورد قاطعی با افراد سودجو صورت خواهد گرفت .

قادری از دستگیری یک باند بزرگ حفاری در قصرشیرین با کمک دستگاه‌های امنیتی انتظامی و قضایی خبر داد و گفت: این گروه یک تپه تاریخی را در اطراف قصرشیرین کاوش کرده بودند که خوشبختانه با اقدام به موقع به هدف خود نرسیدند و  در هفته گذشته دستگیر شدند.

وی افزود: آثار کشف شده در هفته میراث فرهنگی به نمایش گذاشته خواهد شد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 4 =