در گذر از روستاهای کردنشین کلاردشت، در کنار راه اصلی، جلوی درب خانه ها، دارها برپا بود و زنان و دختران، سه نفر و چهار نفر، در حال بافت قالی بودند. 

دارهای قالی کلاردشت، خمیده قامت

شناسهٔ خبر: 064C67BD -
قالی دستبافت کردهای کلاردشت با تمام اصالت خود، چه در مواد اولیه و روش بافت، چه در نقوش و موارد زیبایی شناسانه و نیز مفاهیم اساطیری و حکمی زاگرس، همچنان با تمام سختی ها و مشکلات به عنوان بخش جدانشدنی از هویت مهاجرین کُرد کلاردشت، به حیات خود ادامه می دهد.

به گزارش هاناخبر ،

مژگان کاوسی ، قالی دستبافت کردهای کلاردشت با تمام اصالت خود، چه در مواد اولیه و روش بافت، چه در نقوش و موارد زیبایی شناسانه و نیز مفاهیم اساطیری و حکمی زاگرس، همچنان با تمام سختی ها و مشکلات به عنوان بخش جدانشدنی از هویت مهاجرین کُرد کلاردشت، به حیات خود ادامه می دهد.
گرچه بسیاری از دارها به دارهای فلزی تبدیل شده و به تبع آن چله کشی  فارسی که از محکمترین چله کشی ها و نیز از مهمترین ویژگی های قالی کلاردشت است، به چله کشی تلفیقی تغییر یافته است  و یا در بحث رنگرزی، متاسفانه رنگ های شیمیایی جای رنگرزی طبیعی را گرفته که این خود باعث شده تا علاوه بر لطمه وارد کردن به کیفیت و دوام رنگ قالی، رنگ های غیر اصیل فانتزی نیز وارد نقوش قالی کلاردشت شود - همچنین کم توجهی های دیگر - اما در کلیت، هویت و اصالت این دستبافت داری در اکثر موارد همچنان قابل تشخیص است.

چندی بود که دغدغه ی یافتن دارهای بلندبالای قدیمی را داشتم. به یاد سال ها پیش و نوستالوژی کودکی، که در گذر از روستاهای کردنشین کلاردشت، در کنار راه اصلی، جلوی درب خانه ها، دارها برپا بود و زنان و دختران، سه نفر و چهار نفر، در حال بافت قالی بودند. 

ناامید و پرسان.... تا بالاخره در روستای پیشنبور کلاردشت یافتمش... همدل و همکلام بافندگان شدم. از خاطرات کودکی تا پیری، پشت دار قالی و سختی کار و نداشتن بیمه به دلیل سن بالا، تا ناراحتی های جسمی ناشی از کار سخت قالیبافی تا... به خانه بازگشتم... سخت در اندیشه ی آن زنان ... و حیات هنرشان: "می خواهیم این سنت و هویت را در دنیای مدرن به چه بهایی حفظ کنیم؟ زنانی نابود می شوند تا قالی کلاردشت زنده بماند... !!!"
البته این در رابطه با نسل قدیم است. نسل جدید که اکثرا به همین دلایل از بافندگی رو گردانند، از مشکلات جسمی این کار سخت در امانند اما این بار این قالی کلاردشت است که از نابودی در امان نیست! قالی کلاردشت محدود شده است به قالیچه هایی کوچک!
مطمئنا می توان تمهیدی اندیشید و به کار بست تا این گنجینه های انسانی برای زنده نگه داشتن آن گنجینه ی فرهنگی حفظ شوند و تداوم یابند ... در نسل های بعد... با بهبود شرایط کار، بهداشت کار، امنیت شغلی و بازار فروش، بیمه و بازنشستگی و ... . اگر دلسوزی باشد!
فراموش نکنیم که قالی دستبافت کلارشت جدا از مسائل مربوط به مباحث قالیبافی از لحاظ فنی و زیبایی شناسانه و اساطیری، المانی از المان های هویتی مهاجرین کرد کلاردشت است؛ لذا برای تدوام  و حفظ اصالت آن باید گام های جدی تری برداشت.  
 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 2 =