در جلسه علنی مجلس مطرح شد؛

مطهری: دولت وضعیت کولبران و ته لنجی‌ها را پیگیری کند

شناسهٔ خبر: 0655C1BA -
نایب رئیس مجلس گفت: از دولت می‌خواهیم که به مشکلات کولبران توجه کند.

به گزارش هاناخبر ،

علی مطهری پس از نطق شهاب نادری نماینده اورامانات در مورد وضعیت کولبران افزود: از دولت می خواهیم به مسأله کولبران توجه ویژه کند و از آقای حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز می خواهیم به مشکلاتی که در این فیلم به آن اشاره شد توجه کند و دولت وضعیت کولبران را هر چه سریع تر ساماندهی کند.
نادری هنگام نطق خود در مورد وضع کولبران در مجلس، یک فیلم کوتاه از اوضاع نابسامان کولبران به نمایش گذاشت.
 
حجتی: محدودیت منابع و سقف بودجه علت تعلل در قیمت گذاری محصولات تضمینی
وزیر جهاد کشاورزی محدودیت منابع و سقف بودجه را علت تعلل در قیمت گذاری محصولات تضمینی دانست.
محمود حجتی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مطرح شده درخصوص رعایت نشدن قانون در قیمت گذاری محصولات مشمول خرید تضمینی مانند گندم گفت: درمورد خرید تضمینی مشکل ما این است که وظیفه دستگاه مربوط یعنی جهاد کشاورزی و همچنین حکم قانونی این است که پیشنهاد را قبل از فصل کشت تقدیم شورای اقتصاد کند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه فصل دوم کشت ما از شهریور ماه آغاز می شود، پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی در مرداد ماه به دبیرخانه شورای اقتصاد ارسال شده و تا امروز نیز مکاتبات زیادی برای پیگیری آن انجام و دستورهای مختلفی از رئیس شورای اقتصاد به دبیرخانه و رئیس سازمان برنامه و بودجه داده شده است اما متأسفانه تا به امروز هنوز این مصوبه را در اختیار نداریم.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه درخصوص علت این تعلل گفت: با توجه به شرایط، هزینه ها، برآوردها و به رغم تلاش برای پایین نگه داشتن هزینه تولید از جمله هزینه کود، بذر و ماشین آلات، قطعاً با افزایش طبیعی قیمت این نهاده ها در چارچوب تورم رو به رو خواهیم بود و زمانی که پیشنهادهای افزایشی ما به همکارانمان در سازمان برنامه و بودجه تقدیم می شود نگاه محدودیت منابع و سقف بودجه ای که وجود دارد باعث این گرفتاری و تعلل می شود.
حجتی ادامه داد: اگر بتوانیم بند ناف یارانه نان را از هزینه تولید خارج کنیم و هزینه گندم کشاورزان را جدا از آن در اختیار آنان قرار دهیم این تعلل و تأخیرها کمتر می شود البته آقای جهانگیری دستور داده است که قبل از یک هفته بتوانیم این پیشنهاد را داشته باشیم که متأسفانه آن یک هفته تمام شده است و ما هنوز در حال پیگیری هستیم، امیدواریم این مسأله نیز حل شود.
 
حضور حجتی در صحن علنی بهارستان
سؤال از وزیر جهاد کشاورزی در دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد.
محمود حجتی از دقایقی پیش برای پاسخ به سوالات آقایان علی محمد شاعری، نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه و نادر قاضی پور و علیرضا محجوب نمایندگان مردم ارومیه و تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در صحن علنی مجلس حاضر شده است.
محور سوالات قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی متناسب با نرخ تورم سالانه، پرداخت مطالبه گندمکاران و پرداخت جریمه در صورت تأخیر و همچنین اقدامات لازم برای بررسی و برچسب گذاری محصولات وارداتی تراریخته است.
 
انتخاب ناظران مجلس در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری
نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعضای ناظر مجلس را در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز محمود نگهبان سلامی را با 121 رأی و اسفندیار اختیاری را با 111 رأی از مجموع 141 رای ماخوذه به عنوان ناظر مجلس در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب کردند.
 
اعلام وصول سؤال از وزیر نیرو
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی موارد اعلام وصولی را قرائت کرد.
علی اصغر یوسف نژاد در نشست علنی امروز (سه شنبه، یکم آبان) مجلس شورای اسلامی، موارد اعلام وصولی را به این شرح قرائت کرد:
- طرح الحاق یک تبصره به ماده 11 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی؛
- لایحه الحاق یک تبصره به ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی؛
- سوال احمد مرادی از وزیر نیرو در خصوص برنامه های وزارتخانه برای امنیت شغلی و حقوق و مزایای آبداران شرکت های آب و فاضلاب روستایی.
 
پزشکیان: توضیحات ظریف به نمایندگان در مورد روند گفتگوها و مذاکرات در اروپا
­نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی درباره جلسه غیرعلنی خانه ملت با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه توضیحاتی ارائه کرد.
مسعود پزشکیان در آغاز نشست علنی امروز (سه شنبه، یکم آبان) مجلس شورای اسلامی درباره جلسه غیرعلنی صبح امروز گفت: در این جلسه ظریف وزیر امور خارجه روند گفتگوها و مذاکرات خود در اروپا و کشورهای مختلف را به نمایندگان گزارش داد و جمع بندی صورت گرفت.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم با همکاری و هماهنگی حداکثر توفیق در این زمینه حاصل شود.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 4 =