افتتاح مجهزترین تصفیه خانه آب در مهاباد

شناسهٔ خبر: 06B5A4A7 -
افتتاح مجهزترین تصفیه خانه آب کشور در مهاباد، بهره برداری از نیروگاه برق آبی سردشت، رونمایی از طرح‌های فناورانه، جلوگیری از واردات ذرت آلوده به کشور و جمع شدن بساط دلال‌گری اعضا بدن از جمله مهمترین عنوان‌های خبری ۲۴ ساعت گذشته سایت استانی سراسری ایرنا است .

به گزارش هاناخبر ، مجهزترین تصفیه‌خانه آب شرب کشور با ۶۳۰ میلیارد ریال هزینه، عصر امروز سه‌شنبه با حضور رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو در مهاباد به بهره‌برداری رسید.

 این تصفیه‌خانه با ظرفیت برداشت ۷۵۰ لیتر آب در ثانیه قادر است تا افق سال ۱۴۱۸ برای بیش از ۲۴۶ هزار نفر جمعیت شهری مهاباد آب شرب سالم و بهداشتی تامین کند.
 تصفیه‌خانه مهاباد که دارای یک برج آبگیری است در چهار فاز مختلف قبل از بهره‌برداری تست و تایید نهایی شده است و با نصب کامل اتصالات داخلی شبکه آبرسانی، آب شرب موردنیاز شهروندان مهابادی به طور کامل از طریق این تصفیه‌خانه تامین می‌شود.

 این تصفیه‌خانه از نوع «داف» است که جدیدترین فرآیند تصفیه آب در سطح کشور است و براساس نوع مواد و وضعیت کیفیت آب سد از لحاظ بیولوژیکی طراحی شده و براین اساس با وارد شدن به مدار، مشکل کیفیت و تغییر رنگ آب شرب این شهر نیز به طور کامل مرتفع می‌شود.

نیروگاه برق آبی سردشت به بهره‌برداری رسید

 نیروگاه برق آبی ۱۵۰ مگاواتی سردشت در آذربایجان‌غربی نیز امروز سه شنبه با حضور رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو مورد بهره‌برداری قرار گرفت تا علاوه بر مزیت های منطقه‌ای، ۱۵۰ مگاوات نیز به ظرفیت برق کشور اضافه شود.

به گفته معاون نیروگاه‌های آبی شرکت فراب این نیروگاه برق‌آبی با هدف کمک به پیک بار مصرفی احداث شده و دارای سه واحد ۵۰ مگاواتی است که توان تولید ۴۲۲ گیگاوات ساعت برق در سال را دارد.

رونمایی از سه طرح فناورانه در پژوهشگاه مواد و انرژی ایران

 سه طرح فناورانه پژوهشگاه مواد و انرژی ایران مستقر در مشکین دشت استان البرز با حضور دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی شد.

رییس پژوهشگاه مواد و انرژی کشور در آیین رونمایی از این طرح ها  گفت: این طرح ها شامل طرح فناورانه « ذره روب صوتی» در زمینه زدایش و سیلان ذرات اندازه میکرو با کاربردهای صنعتی ، طرح فناورانه « تولید دانش فنی و تجاری سازی ساخت پوشش سد حرارتی نانو ساختار بر پایه ysz» و طرح فناورانه« تولید  نیمه صنعتی ترکیب کلسیم منیزیم استات(CMA) به عنوان یخ زدای دوستدار محیط زیست »  است.
دکتر علیرضا خاوندی افزود: این طرح ها  که ارزان تر از مشابه خارجی بوده  به مرحله تجاری سازی رسیده و برای فروش قرارداد با شرکت های تولید انبوه منعقد شده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران: ذرت آلوده‌ وارد کشور نشده است

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: ذرت‌های آلوده بدون اجازه ترخیص در گمرک مانده و حتی یک کیلوگرم از آن، به کشور وارد نشده است.

نیره پیروزبخت در جمع خبرنگاران استان خراسان شمالی در بجنورد اظهار داشت: در سال ۹۵، ۵۰۰ هزار تن ذرت وارد کشور شده بود که آزمایش بسیار دقیق بر روی این محصول انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس نتیجه آزمایش ها، ۳۵۰ هزار تن از این ذرت ها، گواهی انطباق گرفته و آلودگی ندارد، از این رو اجازه داده شده است تا به داخل کشور وارد شود اما آلودگی به نوعی سم، در ۱۴۰ هزار تن از این ذرت ها شناسایی شده است که این میزان، هنوز در گمرک است.

تصویب ۴۰۳ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در گیلان

استاندار گیلان از تصویب ۴۰۳ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان طی نیمه نخست امسال خبر داد.

ارسلان زارع در جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری  استان  با اشاره به اینکه طی  شش ماه نخست سال ، سه طرح با ۴۰۳ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در گیلان مصوب شده ، افزود: از مدیران دستگاه‌ها انتظار دارم زمان صدور مجوزها، موافقت‌های اصولی و پاسخ استعلام‌ها را به حداقل ممکن برسانند.

 وی با اشاره به اینکه شرایط سخت و دشوار اقتصادی کشورمان، مردم، سرمایه‌گذاری و اشتغال را تحت تأثیر قرار داده ،  تصریح کرد: سرمایه‌گذاری به عنوان یک مولفه مهم اقتصادی در رونق تولید، اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری اثرگذار است.

بساط دلال‌گری اعضای بدن در کشور جمع شده‌ است

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه امکان توریست درمانی در حوزه پیوند عضو وجود ندارد، گفت: بساط خرید و فروش و دلال گری اعضای بدن افراد زنده در کشور جمع شده‌است.

مهدی شادنوش در حاشیه دیدار با آیت‌الله سیدمحمدعلی علوی‌گرگانی مرجع تقلید شیعیان در گفت و گو با خبرنگاران،‌ افزود: خرید و فروش عضو نسبت به کار خیری که اهداکنندگان داوطلب انجام می‌دهند بسیار ناچیز است و امسال برای اینکه این کار خداپسندانه و انسانی از کوچکترین کار خلاف پاک شود ،‌آئین نامه‌ای با عنوان «آئین نامه اهدا کنندگان زنده» در وزارت بهداشت تدوین شده‌است.

۴۰ میلیون یورو بین دانشگاه‌های کشور توزیع می‌شود

 قائم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه ها طی چند سال گذشته از لحاظ تجهیزات و امکانات وضعیت مناسبی نداشته که ۴۰ میلیون یورو برای تامین تجهیزات آزمایشگاهی و غیره بین آنها توزیع می شود.

عبدالرضا باقری افزود:  با توزیع این اعتبار ارزی گام موثری در زمینه خرید تجهیزات مورد نیاز دانشگاه ها برداشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه پذیرش دانشجو باید متناسب با نیاز کشور باشد، اظهار داشت:  تعداد دانشجویان دکتری دانشگاه های دولتی و آزاد بیش از ۲۰ هزار نفر در سال است در حالی که فقط ظرفیت جذب ۲ تا سه هزار نفری آنها در مراکز تحقیقاتی، پژوهشگاهی و دانشگاهی مهیا است.

 سالانه ۴.۳ میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می‌شود

 وزیر نیرو گفت: سالانه ۴.۳ میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می‌شود که می‌تواند منبع قابل اطمینانی برای تامین آب بخش‌های صنعت و کشاورزی باشد.

رضا اردکانیان  در مراسم افتتاح تصفیه‌خانه مهاباد  افزود: استفاده از فاضلاب تصفیه شده در زمینه‌های مختلف یکی از محورهای اصلی برنامه وزارت نیرو است.
وی با بیان اینکه امروزه پساب تصفیه شده یکی از مهمترین منابع بخش صنعت است اظهار داشت: هم اکنون ۲۲۹ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور وجود دارد که این تعداد چهار دهه قبل از تعداد انگشتان دست فراتر نمی‌رفت. 

وی اضافه کرد: پساب این تصفیه‌خانه‌ها موجب بازگشت آب به چرخه تولید، مصرف و مورد استفاده قرار گرفتن آن در بخش‌های صنعت و کشاورزی می‌شود.

 سدهای مخزنی برروی گردشگران باز می‌شود

 وزیر نیرو در حاشیه آیین بهره برداری از نیروگاه سردشت نیز گفت: طبق تفاهم‌نامه وزارت نیرو و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سدهای مخزنی کشور برروی سرمایه‎گذاران و گردشگران باز می‌شود.

اردکانیان اظهار داشت: طبق این تفاهم‌نامه که به شرکت‌های آب منطقه‌ای نیز ابلاغ شده است، سدهای مخزنی کشور که قابلیت گردشگری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دارند، شناسایی شده و طرح گردشگری برای آنها تعریف می‌شود.

وی اضافه کرد: این تصمیم پس از سفر رییس جمهوری به آذربایجان‌غربی و افتتاح سدهای این استان تصویب و فراخوان گردشگری سد سردشت به عنوان نخستین سد کشور مورد رونمایی قرار گرفت.

وی افزود: اجرای این طرح می‌تواند گام مثبتی در راستای جذب گردشگر و ایجاد فرصت‌های شغلی در حاشیه سدها باشد که نقش مهمی در ایجاد کسب و کار جدید برای ساکنان این مناطق خواهد داشت.

وی تاکید کرد: هر کدام از سدهای مخزنی نیز دارای حریمی خاص هستند که باید در این طرح‌های گردشگری این حریم محفوظ و از ورود افراد متفرقه به داخل این حریم خودداری شود.

کشور کمبودی در زمینه واکسن ندارد

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سالهای گذشته، علیرغم تحریم‌های ظالمانه، کشور هیچ کمبودی در زمینه واکسن ندارد.

دکتر سیدمحسن زهرایی در حاشیه همایش واکسیناسیون در اسفراین اظهار داشت: بیشتر واکسن های مورد استفاده در کشور در ۲ شرکت داخلی تولید می شود و این یکی از دلایل اصلی، اثر نداشتن تحریم ها، در بخش تامین واکسن مورد نیاز کشور است.

وی پوشش واکسیناسیون در کشور را مطلوب خواند و افزود: اجرای برنامه واکسیناسیون از سال ۱۳۶۳ به طور جدی در کشور آغاز شده که تاکنون دستاوردهای خوبی در این حوزه داشته ایم و با تلاش هایی که صورت گرفته و نیز مشارکت مردم، ایران در پوشش واکسیناسیون در جایگاه برتر منطقه و حتی دنیا قرار دارد.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: سازمان جهانی بهداشت ریشه‌کنی ۲ بیماری فلج اطفال و سرخک در ایران را تایید کرده است.

گزارش‌های استانی :

** کهگیلویه و بویراحمد،کهن بوم و بر عنوان گزارشی از گچساران است که به ظرفیت سرزمین کهن ایران در حوزه های مختلف گردشگری از جمله تاریخی ،طبیعی و مردم شناسی پرداخته است .

** فراموشی، سرنوشت راویان خاموش تاریخ مازندران عنوان گزارشی از دفتر ساری به مناسبت روز مازندران آورده است این استان مانند دیگر نقاط کشور دارای میراث تاریخی بسیاری است که شناخت آنها برای مردم گردشگرپذیر و همچنین گردشگران ضروری است ولی آنچه تاکنون رخ داده، بیگانگی هر دو طرف با این راویان خاموش تاریخ و هویت‌ساز استان بوده است.

** یک نخلستان دیگر در برزخ اهواز و کارون سوخت، عنوان گزارشی از اهواز است که تخریب نخلستان‌ها در جنوب اهواز را به نفع «باغ‌خوارها» توصیف و گزارش کرده است که در بلاتکلیفی مرز شهرستان‌های کارون و اهواز کسی مسئولیت پیگیری آن را به عهده نگرفته است.

** زباله‌های بیمارستانی کرمانشاه جایی مناسب برای دفع ندارد، گزارشی از کرمانشاه است و آورده است که زباله‌های بیمارستانی کرمانشاه باگذشت بیش از یک سال از وعده مسئولان، همچنان مکانی مناسب برای دفع بهداشتی ندارد.

** موتورسواران بر فراز نابسامانی‌ها، نیز گزارشی از قزوین است که به وجود مشکلات زیر ساختی، نبود استاندارد در پیست‌های موتورسواری و حمایت نکردن از زنان ورزشکار پرداخته و آورده است که موتورسواری با وجود طرفداران بسیار و ظاهری مهیج با نابسامانی‌های عدیده‌ای روبرو است .

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 6 =