بررسی مشکلات تالابهای اقماری دریاچه ارومیه در سفرمعاون محیط زیست به مهاباد

شناسهٔ خبر: 06FC6FAA -
مهمترین چالش ها و مشکلات تالابهای اقماری دریاچه ارومیه و برنامه های مدنظر برای بهبود وضعیت این زیستگاههای آبی با حضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور در تالاب کانی برازان مهاباد بررسی شد

به گزارش هاناخبر ،  اختصاص به موقع حقابه تالابها، مدیریت بهتر منابع آبی و به روزرسانی امکانات موردنیاز برای پایش های برخط از مباحث مطرح شده در این بازدید بود.

معاون محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست کشور دربازدید از تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد، میزان حقابه اختصاصی به تالابها را بسیار کمتر از نیاز آبی آنها  اعلام کرد و گفت: دولت مصمم است وضعیت آبی و زیستی تالابها را بهبود بخشد.

مجتبی ذوالجودی افزود: حقابه تالابهای کشور کمتر از 20 درصد نیاز آنها تأمین شده و باید در زمینه حفرچاههای غیرمجاز و مصارف بخش کشاورزی تجدید نظرشود چون کشت گیاهان با مصرف زیاد آب توجیه ندارد و دولت مصمم است حقابه کامل به تالابها اختصاص یابد.

 ذوالجودی، با اشاره به وضعیت مناسب تالاب کانی برازان مهاباد به لحاظ آبی و تنوع زیستی ابراز امیدواری کرد، وضعیت بقیه تالابها نیز با همکاری نهادها و سازمانهای مربوط و جوامع محلی بهبود یابد.

وی اظهارکرد: تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت آب وزارت نیرو و با وجود خشکسالی و گرمایش زمین از وضعیت مناسبی برخوردار است و امیدواریم در این زمینه بیشتر کار شود و وضعیت بقیه تالابها هم بهبود یابد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجانغربی هم گفت: اعتبارات اختصاص یافته برای پایش برخط زیستگاههای آبی استان و به روزرسانی تجهیزات امسال در مقایسه با پارسال 14 درصد افزایش یافته است.

سعید شهند افزود امسال برای پایش برخط با استفاده از دوربینهای مداربسته و به روزرسانی لوازم و تجهیزات، 90 میلیارد ریال از اعتبارات ملی اختصاص یافته است.

در نشستی هم که در پایگاه پرنده نگری تالاب کانی برازان مهاباد برپا شد، آخرین وضعیت این تالاب بررسی و راهکارهای بهبود شرایط زیستی و آبی تالابهای اقماری دریاچه ارومیه ارائه شد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 1 =