منطقه آزاد بانه و مریوان طرحی که فقط حرف باقی ماند /مخالفت مجدد شورای نگهبان با لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد جدید

شناسهٔ خبر: 071800B7 -
در حالی که چند ماه قبل نمایندگان مردم کردستان در مجلس برای اعلام خبر «تصویب ایجاد منطقه آزاد جاری بانه و مریوان» از هم سقبت غیر مجاز می گرفتند و این این طرف دولتمردان در کردستان در تدارک برگزاری همایش و نمایش برای این مسئله بودند که این طرح که در قالب لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد در کشور ارایه شده بود مجدد از سوی شورای نگهبان رد شد.

به گزارش هاناخبر ، شورای نگهبان در نامه ای خطاب به رییس مجلس،  ضمن اعلام مخالفت با لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری_صنعتی، ایراد سابق شورا در خصوص مغایرت این مصوبه مجلس با اصل 74 قانون اساسی را کماکان به قوت خود باقی دانست.

به موجب اصلاح و تصویب لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری_صنعتی، در تاریخ 27آبان و در خلال تنش‌های ناشی از افزایش قابل توجه قیمت بنزین در مجلس شورای اسلامی، لایحه راهی شورای نگهبان شد.

کدخدایی قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان، پس از بررسی اصلاحات صورت گرفته در نامه‌ای‌ به رئیس مجلس شورای اسلامی نظر شورای نگهبان را درباره لایحه مذکور اعلام می‌کند. محتوای این نامه حاکی از آن است، ایراد قبلی شورای نگهبان ناظر بر مغایرت لایحه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اصل 74 قانون اساسی به قوت خود باقی است.

متن نامه شورای نگهبان خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

«علی‌رغم اصلاحات به عمل آمده، از آنجا که بر اساس اصل 74 قانون اساسی، پیشنهاد لایحه دارای فرآیند خاصی است و باید پس از تصویب هیأت وزیران به مجلس تقدیم شود، نامه هیأت وزیران در خصوص موافقت با اصلاحات انجام شده توسط مجلس شورای اسلامی، رافع ایراد سابق این شورا نخواهد بود، لذا ایراد سابق شورا در خصوص مغایرت این مصوبه با اصل 74 قانون اساسی کماکان به قوت خود باقی است»

گفتنی است در تاریخ 11شهریور سال گذشته، لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری_صنعتی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده بود که شورای نگهبان 14مهر همان سال در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی آن را مغایر با اصل 74 قانون اساسی دانسته بود.

در پیوست نامه شورای نگهبان همچنین اظهارنظر هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی‌بر مغایرت لایحه مذکور با بند 11 و 17 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و بند 1 جزء «د» سیاست‌های آمایش سرزمینی برای بهارستانی‌ها ارسال شده بود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 2 =