به احترام‌ ۶۰ سال تلاش موسیقایی مظهر خالقی

صدایی که متفاوت بود/ اجلال قوامی

شناسهٔ خبر: 0830C644 -
پیر کراوات زده این روزها هنوز سودای جوانی در سر دارد و از مونس سالهای دور و نزدیکش موسیقی می گوید.

 هاناخبر - اجلال قوامی؛ هر چند به ۸۰ رسیده اما همچنان خوش چهره و خوش پوش است. پیر کراوات زده این روزها هنوز سودای جوانی در سر دارد و از مونس سالهای دور و نزدیکش موسیقی می گوید.
 سجلش با نام محمد‌باقر ثبت شده اما کردستان او را با نام مظهر می‌شناسد. مظهر خالقی از همان اوان کودکی متفاوت بود. عزلت نشین بود و تنها همدمش آواها و نواها بود. از حصار محله ی "قه لا چوارلان" سنندج به در آمد و اسم و رسمی در خور جایگاهش یافت. به تهران رفت و فیزیک خواند. معلمی پیشه کرد و چند سالی در تهران مشق دانش کرد. در رادیو تهران هم آواز خواند و هم از محضر بزرگان موسیقی آن دوران بسیار نکته ها آموخت. به کرماشان آمد و بر کرسی ریاست رادیو و تلویزیون آن دیار نشست. ایامی که او در کرماشان بود، خوش درخشید و آثار فاخر بسیاری را در حوزه آواز و موسیقی کردی عرضه کرد. هنرمندان نامی را ارج نهاد و تکیه گاه جوانان شد.
 فردای پس از انقلاب ۵۷ مظهر خالقی بی مهری ها دید ، هر چند از او دلجویی شد اما مکدر از این ناملایمات جلای وطن کرد و در لندن سکنا گزید.
 در سالهای دور از میهن چند اثر فاخر را روانه بازار موسیقی کرد و نشان داد مظهر همچنان پرستیژ موسیقی کردی است. وسواس و دقت نظر او جلوه‌ای دیگر به آثار مظهر داده است. مظهر خالقی نه با پوپولیسم در موسیقی میانه ای داشت و نه با کم‌مایگی. او به معنای واقع هنرمندی بود که درکی علمی از موسیقی داشت و با هیجان و عوام زدگی نسبتی نداشت.
 خالقی اکنون گنجینه ای از آواهای کردی را برای آیندگان در قالب موسسه فرهنگی   کرد در اقلیم کردستان به یادگار گذاشته و موسیقی کردی را غنایی دو چندان بخشیده است.
مظهرخالقی فخر موسیقی کردی است و ۶۰ سال بر اصول و پرنسیب های موسیقایی اش وفادار ماند. خسرو آواز دو دهه و اندی است که لب فرو بسته و صدای اهورایی اش نوستالژی امروز ماست. او در اوج ماند و نخواند. راه و رسم او در موسیقی کردی همچنان جاری است.
 از این همه ملودی های تاریخی‌ات، آوازی بخوان..!

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 1 =