مرمت و ساماندهی چهار مسجد تاریخی کرمانشاه

شناسهٔ خبر: 09125CF2 -
کارشناس اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از مرمت و ساماندهی چهار مسجد تاریخی کرمانشاه خبر داد.

به گزارش هاناخبر، مسلم کرمی کارشناس اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با اشاره به اجرای برنامه مرمت تعدادی از مساجد تاریخی کرمانشاه، گفت : در شهر کرمانشاه دوازده مسجد تاریخی وجود دارد که طی دهه‌های گذشته همواره مورد مرمت قرار گرفته اند. 

وی افزود: سال ۱۳۹۲ باتوجه به قدمت بالا و نیاز به ساماندهی و بازسازی مساجد تاریخی شهر کرمانشاه، با صرف اعتبار مناسب تمام آن‌ها در طول یک سال مورد مرمت و ساماندهی قرار گرفتند. 

کارشناس میراث فرهنگی استان ادامه داد: مرمت مساجد تاریخی کرمانشاه طی سال‌های اخیر هم همواره ادامه داشته، بگونه‌ای که سال ۱۳۹۹ دو مسجد حاج شهبازخان و نظام الدوله را هم مرمت کردیم. 

وی تصریح کرد: برای امسال هم مرمت چند مسجد تاریخی دیگر شامل مسجد بنکدارها، ابوتراب آل آقا، نواب عالیه و جامع در دستور کار قرار گرفت. 

کارشناس ناظر پروژه مرمت مساجد تاریخی کرمانشاه قدمت این مساجد را مربوط به دوره قاجاریه عنوان کرد و گفت: مرمت این مساجد تاریخی از حدود دو ماه پیش آغاز شد و اکنون به پایان رسیده است. 

به گفته این مسئول، اجرای عملیات بام سازی، دفع رطوبت، اجرای آجر فرش، مرمت، رنگ آمیزی و ساخت درب و پنجره‌های چوبی، حذف الحاقات، اصلاح سیستم روشنایی و... از جمله اقدامات انجام شده در این چند مسجد تاریخی بوده که با صرف حدود یک میلیارد تومان اعتبار انجام گرفته است. 

وی اظهار کرد: برای امسال هم با تخصیص بودجه مناسب، مرمت تعداد دیگری از مساجد تاریخی استان در دستور کار قرار گرفته است .

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 2 =