دکتر عادل آذر و همبستگی بین احزاب، طوایف و قومیت ها / حشمت اله کرمی نژاد

شناسهٔ خبر: 11B1FC04 -
عادل آذر از دل یکی از محروم ترین مناطق استان ایلام سر برآورده بود از همان دوران تحصیل در دانشگاه علامه طباطبایی و پس از آن دانشگاه تربیت مدرس و امام صادق«ع» توانست نبوغ، پشتکار، توانمندی و لیاقت علمی، پژوهشی و مدیریتی خودش را نشان دهد.

به گزارش هاناخبر ،

حشمت اله کرمی نژاد در یادداشتی نوشت؛ وی بی شک در طول چند دهه پس از انقلاب از جمله برجسته ترین مدیران و چهره های علمی استان ایلام و یکی از اندیشمندان و دانشمندان طراز اول کشور بود که توانست به جایگاه های بالای علمی و مدیریتی در سطح کشور برسد و بعنوان یکی از اساتید  دانشگاه خصوصاً در دانشگاه تربیت مدرس یکی از موفق ترین و توانمندترین چهره های علمی و دانشگاهی در زمینه های اقتصادی، پژوهشی، بودجه ریزی و مدیریت صنعتی و اقتصادی کشور بود که علاوه بر خدمات ماندگار و شایان به پیشرفت کشور، توانست دانشجویان و دانش آموختگان زیادی را برای آینده کشور تربیت کند.

عادل آذر که نماینده مردم دهلران و شهرستانهای جنوبی کشور در دور هفتم مجلس شورای اسلامی بود از معدود نمایندگان و کاندیداداهای ایلامی بود که توانست با پشتوانه توانمندی های علمی، سوابق مدیریتی، پژوهشی و دانشگاهی اعتماد مردم شهرستانهای حوزه انتخابیه اش در استان ایلام را کسب کند و برخلاف کاندیداهای پیشین و پسین هم استانی، خود را چندان به سیستم قبیله ای، طایفه ای و ایلیاتی نهادینه شده در این استان متکی نکند.

دوران مدیریت 10 ساله عادل آذر در دستگاههای اجرایی همچون مرکز آمار ایران و دیوان محاسبات، تغییراتی که در این دستگاهها ایجاد کرده است، مبارزه وی با فساد اداری، تکیه و اصرار بر انتشار آمار دقیق پژوهش مدار و مبتنی بر واقعیات جاری کشور از دوران طلایی دستگاههایی بوده که این مدیر توانمند مدیریت آنها را عهده دار بوده است.

عدم وابستگی حزبی و گروهی و دوری جستن از جناحهای سیاسی که نشأت گرفته از جایگاه علمی و نخبگی و شخصیت و رفتارهای متواضعانه اش بوده یکی دیگر از برجستگی های شخصیتی دکتر عادل آذر بود که با فاصله وی را متمایز تر از بسیار از مسئولان هم طراز و هم عصر خودش کرده بود و از وی شخصیتی فراجناحی و فراحزبی ساخته بود.

در زمان انتخابات مجلس هفتم که دکتر آذر در نهایت پیروز انتخابات شهرستانهای جنوبی استان ایلام شد با اینکه برخی به وی برچسب های حزبی زدند و او را کاندیدای حزبی خاص برشمردند اما اقبال جناحهای مختلف به وی در این انتخابات شخصیت و رویکرد فراجناحی بودن وی را اثبات کرد.

دکتر آذر در دوران تبلیغات انتخاباتی و پس از آن چهار سال نمایندگی مردم دهلران،آبدانان،دره شهر و بدره با دوری جستن از مرزبندی های قومیتی خود را وارد این بازی ها نکرد و وابستگی به قومیتی خاص برایش معنا نداشت و در دوران مدیریرتی خود و در ارتباط با مردم استان همواره بر چنین دیدگاهی استوار ماند و خود را نماینده قومیت و طایفه خاصی نکرد.

وی در دوران زندگی علمی و پژوهشی  با پشتکار و نظم کم نظیری که در زندگی اش داشته علاوه بر نگارش و انتشار صدها مقاله علمی، دهها کتاب را نیز به نگارش درآورده که عمده آنها بعنوان کتب مرجع در دانشگاههای کشورمان تدریس می شوند.

بی شک فقدان این دانشمند و پژوهشگر بزرگ و مدیر توانمند ضایعه ای بزرگ نه تنها برای مردم استان ایلام بلکه برای جامعه علمی،پژوهشی و مدیریتی کشورمان است.

 انعکاس فراگیر فوت او در رسانه ها و دنیای مجازی نشان از محبوبیت و جایگاه  این مدیر توانمند در بین مردم بوده و بی گمان جامعه علمی و نخبگی کشو سوگوار از دست دادن وی خواهد بود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 7 =