به مناسبت سالگرد درگذشت رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بوکان در سانحه دلخراش رانندگی

بررسی خدمات رییس سابق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بوکان

شناسهٔ خبر: 11BE204A -
در سالروز درگذشت رییس سابق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بوکان در سانحه دلخراش رانندگی خدمات وی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش هاناخبر ،

غروب روز دوشنبه 21 خردادماه  97 در واپسین روزهای ماه مبارک رمضان خبر شوکه کننده ای بر روی خروجی خبرگزاری ها و کانال های خبری قرار گرفت که بسیاری از شهروندان و به ویژه ساکنان روستاهای شهرستان بوکان را متاثر کرد ، یکدستگاه سمند سواری با یکدستگاه کامیون باری در پیچ ملالر به شدت برخورد کرد و در جریان این تصادف مهندس منصور حیدری رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با کمال تاسف جان خود را از دست داد.
امروز پس ازیکسال از درگذشت تاسف بار این مدیرجوان، موفق و پرانرژی بوکانی جا دارد به مرور برخی از خدمات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بوکان در دوران مدیریت وی بپردازیم.
بدون تردید در دوران مدیریت مرحوم حیدری بر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بوکان شاهد اقدامات ارزشمندی بودیم که از آن جمله صدور اسنادمالکیت روستایی برای زمینه سازی در راستای قانونمند شدن بهتر معاملات بود.
مهندس حیدری که متولد 16 خردادماه 1358 و دانشجوی دکتری معماری در دانشگاه تبریزواحد شبستر بود توجه بسیار ویژه ای به اهدافی مانند تحدید حدود و رسمیت بخشیدن به مالکیت ساکنین بافت روستاها، افزایش انگیزه جهت پایداری سکونت در روستا، گسترش کالبدی موزون و طراحی شده در راستای بهره‌گیری مناسب تر روستاییان از دستگاه های دولتی جهت سرمایه‌گذاری داشت.
هویت بخشی به مالکیت خصوصی با اجرای صدور سند اماکن روستایی شهرستان با همکاری اداره ثبت از دیگر اقدامات بنیاد مسکن در دوران مدیریت وی بود که این مهم موجبات کاهش مشکلات به ویژه برخوردها و نزاع های اجتماعی مربوط به اراضی؛ جذب تسهیلات مالی در روستاها، گسترش فیزیکی و مبتنی بر برنامه‌ریزی، بهبود کیفیت مسکن روستایی، ارتقای جایگاه نهادهای محلی و تقویت و نظارت های دولت در مدیریت اراضی روستایی را فراهم کرد.
حیدری از معدود مدیران در سطح استان بود که توانست اجرای طرح هادی را در بسیاری از روستاهای شهرستان پایه ریزی و عملیات آن را در بسیاری از روستاهای تاثیر گذار شهرستان به اجرا درآورد.
وی با پرهیز از نگاه های احساسی در سالهای گذشته در جهت پیشبرد امور مسکن محرومین و مستضعفین گامهای اساسی و زیربنایی برداشت که امروزه نتیجه و ثمره آن به وضوح در بسیاری از روستاهای شهرستان به ویژه روستاهای همجوار شهرو حتی زندگی ساکنان این روستاها دیده می شود.
از دوران مدیریت مرحوم مهندس حیدری می توان تحت عنوان "انقلاب در بازسازی و مقاوم سازی مساکن روستایی شهرستان بوکان" با هدف بهبود کیفیت مساکن و بافت روستایی و ارتقاء سطح ایمنی، بهداشتی، رفاه و آسایش روستانشینان قلب دیار موکریان یاد کرد.
تلاش در حفظ هویت معماری بومی‌مساکن روستایی ، تأمین جنبه زیباشناسانه سیمای روستاها، تأمین مسکن متناسب با نیاز روستایی، احداث مساکن سبز روستایی، تغییر فضای روستایی از محیطی غیربهداشتی، آسیب پذیر و رو به زوال به فضای سرزنده، شاداب و جاذب و زیبا در راستای جلوگیری از مهاجرت، تطبیق کالبد مساکن روستایی با زندگی امروزی  ، گذر از نگرش ، ارتقاء توسعه سکونتگاههای روستایی، برنامه ریزی برای ایجاد روستاهای پایلوت و تلاش در نزدیکی سطح بهره مندی از رفاهیات شهرها و روستاها، تلاش در بهینه سازی مصرف انرژی در مساکن روستایی، افزایش قابلیت و سرعت اجرای طرح‌های کالبدی و عمرانی روستاها، تأمین بهداشت محیط روستایی با تولید مساکن روستایی بهداشتی، تلاش در به حداقل رساندن آثار مخرب تقلید کورکورانه از ظواهر شهری نامناسب در تولید مسکن روستایی، ایجاد تحرک در چرخه تولید مسکن روستایی، ترویج الگوهای منتخب و برجسته معماری روستایی به لحاظ فرم و جنبه‌های زیباشناختی سیمای روستا و ترویج فرهنگ بیمه و ایجاد زمینه‌های لازم برای زیرپوشش قرار دادن واحدهای احداثی مسکن روستایی از مهمترین اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بوکان در دوران مدیریت مهندس منصور حیدری در سایه تلاش بی وقفه همکارانش بود.
دوران مدیریت مرحوم حیدری بر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بوکان موجب ایجاد حس تعلق پذیری روستائیان به محل سکونت خود و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهر و به دنبال آن مهاجرت معکوس بود.
مهندس منصور حیدری بدون تردید یکی از سرمایه های ارزشمند و مدیران بومی موفقی بود که تا سالها از خدماتش به نیکی یاد می شود. «روحش شاد و یادش گرامی باد».

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 5 =