مواد شیمیایی طبیعی چیست؟

شناسهٔ خبر: 12485442 -
به‌طور کلی مواد شیمیایی از عناصر و ترکیبات شیمیایی تشکیل می‌شوند. این ترکیبات به دو دسته آزمایشگاهی و صنعتی تقسیم می‌شوند که هریک نقش ویژه‌ای در پیشرفت علم و فناوری دارند. این مواد شیمیایی را نمی‌توان بدون شکستن پیوند‌های شیمیایی به اجزاء دیگر، تجزیه کرد.

به گزارش هاناخبر ، به‌طور کلی مواد شیمیایی از عناصر و ترکیبات شیمیایی تشکیل می‌شوند. این ترکیبات به دو دسته آزمایشگاهی و صنعتی تقسیم می‌شوند که هریک نقش ویژه‌ای در پیشرفت علم و فناوری دارند. این مواد شیمیایی را نمی‌توان بدون شکستن پیوند‌های شیمیایی به اجزاء دیگر، تجزیه کرد.

شیمی آزمایشگاهی در واقع به درک عمیق‌تر از عناصر و ترکیبات شیمیایی می‌پردازد و شیمی صنعتی همان ترکیبات را در ایده‌های نو و در محصولات به کار می‌برد. در تعریف آسان تر شیمی آزمایشگاهی با خواص مواد در مقیاس کوچکتر کار دارد اما شیمی صنعتی این یافته‌ها را در مقیاس بزرگتر استفاده می‌کند.

مواد شیمیایی چیست؟

درواقع همه چیزهایی که شما در طول روز از آنها استفاده می‌کنید از اتم‌ها و از عناصر و ترکیبات شیمیایی ساخته شده‌اند.

معرفی مواد شیمیایی

مواد شیمیایی را می‌توان به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم کرد.

مواد شیمیایی طبیعی:

همانطور که از اسم آن پیداست مواد شیمیایی طبیعی به موادی گفته می‌شود که به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان، در طبیعت یافت می‌شوند، مانند آب H2O و یا CO2 کربن دی اکسید و ...

این مواد شیمیایی طبیعی از منابع طبیعی مانند گیاهان و عناصر موجود در زمین بوجود می‌آیند. این مواد شیمیایی بسیار ایمن هستند و در اکثر تولیدات محصولات غذایی فاقد مواد افزودنی، مکمل‌های غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی به کار می‌رود. برخی از این مواد شیمیایی طبیعی را در اینجا میتوانید ببینید:

پنبه، ابریشم، الماس، انواع چوب، کبالت، مس، آهن ، سنگ مروارید و ...

مواد شیمیایی مصنوعی

این مواد به صورت دستی در آزمایشگاه‌ها توسط دانشمندان به صورت صنعتی ایجاد می‌شوند. این مواد شیمیایی مصنوعی از ترکیب شدن با مواد شیمیایی طبیعی به وجود می‌آیند.

برای مثال میتوان به فلز برنز اشاره کرد که از آهن و قلع تشکیل شده است.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که ما انسان ها تنها یک درصد از کل مواد و ترکیبات شیمیایی در جهان را توانسته‌ایم کشف کنیم و 99 درصد دیگر نیاز به انرژی دارد که فراهم کردن آن ناممکن است!

روش‌های تولید مواد شیمیایی

مواد شیمیایی هرکدام خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند، و هرکدام بسته به نوع ماده و کاربرد‌های آن به روش متفاوتی تولید می‌شوند.

فرآیند‌های استخراج مواد شیمیایی

فرآیند استخراج مواد شیمیایی از منابع طبیعی را می‌توان با معادن یا نفت خام مثال زد. در این روش با استفاده از انواع مواد شیمیایی یا حلال‌ها یا روش های فیزیکی همچون تقطیر و کریستالیزاسیون منایع طبیعی مورد نظر خود را استخراج می‌کنند.

سنتز شیمیایی

در این روش از انواع واکنش‌های شیمیایی بین مواد اولیه برای تولید محصول مورد نظر استفاده می‌شود. این واکنش های سنتزی شامل انواع واکنش های : کاهش ، اکسایش، افزایش، جانشینی و ... می‌باشد.

فرآیند‌های استخراج مواد شیمیایی

بیوتکنولوژی

در این روش از میکرو ارگانیسم‌ها یا آنزیم‌ها برای تولید انواع مواد شیمیایی خاص از جمله انواع الکل، اسیدهای آمینه و داروها استفاده می‌شود.

روش های الکتروشیمیایی

و اما در روش الکتروشیمیایی از جریان الکتریکی برای انجام انواع واکنش های شیمیایی استفاده می‌شود، یکی از بهترین مثال ها برای این روش نمک طعام است.

فرآیند‌های کاتالیزوری

در این روش از کاتالیزور‌ها برای تسریع و بهبود و واکنش های شیمیایی استفاده شده و انواع ترکیبات شیمیایی مانند آمونیاک و متانول را از این روش می‌سازند.

پیرولیز

در این فرآیند، مواد شیمیایی آلی تحت فشار دمای بالا بدون اکسیژن تجزیه می‌شوند. این روش برای تولید مواد شیمیایی از زغال سنگ، پلاستیک‌ها و نفت خام استفاده می‌شود.

هیدروژناسیون

در این روش با اضافه کردن هیدروژن به ترکیبات شیمیایی آلی در کنار کاتالیزور هیدروکربن های اشباع شده تولید می‌کنند. از خروجی های این روش میتوان به سوخت‌های فسیلی و روغن های نباتی هیدروژنه اشاره کرد.

انواع مواد شیمیایی

مواد شیمیایی به طور کلی به دو دسته بزرگ مواد شیمیایی آلی و معدنی تقسیم می‌شوند.

مواد معدنی با عنوان شیمی عناصر دیگر معروف است، مواد معدنی گستره‌ی بزرگتری از عناصر مانند تمامی فلزات واسطه، اکتانید‌ها و لانتانیدها را در بر می‌گیرد.

و اما مواد آلی، در گذشته این مواد را، موادی که در بدن موجودات زنده تولید می‌شود تعریف می‌کردند اما امروزه به مواد گفته می‌شود که عناصر اصلی سازنده آنها کربن و هیدروژن باشد. این عناصر شامل : هالوژن‌ها، آلومینیوم، اکسیژن و گوگرد هستند.

کاربرد های مواد شیمیایی

مواد شیمیایی اصولا در زندگی ما نقش مهمی را ایفا می‌کنند، بیشتر کارخانه‌ها و صنایع غذایی و مواد شوینده برای تولید به مواد شیمیایی وابسته هستند.

این مواد شیمیایی همانطور که در بالاتر توضیح دادیم در دو نوع صنعتی و آمایشگاهی هستند. مواد شیمیایی صنعتی در کارخانه‌ها و صنایع و مواد غذایی استفاده می‌شوند و مواد شیمیایی آزمایشگاهی در آزمایشگاه‌ها برای انجام انواع آزمایش‌ها توسط دانشمندان استفاده می‌شوند.

این مواد شیمیایی مزایایی دارند که جامعه مدرن امروزی ما کاملا به آنها وابسته است. آنها همچنین بطور مستقیم یا غیر مستقیم در رفاه، تجارت، اشتغال زدایی و وضعیت زندگی ما تاثیر دارند و در واقع موفقیت اقتصادی یک کشور را می‌توانند تضمین کنند.

این مواد در صنایعی همچون : صنایع غذایی، کشاورزی، صنایع داروسازی، صنایع نفت و گاز، پلاستیک‌ها و پلیمر‌ها، صنایع رنگ و رزین، تولید مواد منفجره، تولید انواع عطر، تولید کود شیمیایی، صنایع خودروسازی، صنایع آرایشی و بهداشتی و ...

کاربرد های ترکیبات و مواد شیمیایی آنقدر زیاد است که در این بستر نمی‌توانیم همه آن ها را نام ببریم. اما بدانیم که آنها نقش بسیار مهم در زندگی همه دارند.

سخن پایانی

مواد شیمیایی و همچنین ترکیبات شیمیایی کاربرد‌های فراوانی در زندگی همه ما دارند و این امر بر هیچکس پوشیده نیست اما کار با این مواد و استفاده مستقیم از آنها نیز نیاز به تجربه و اطلاعات کافی دارد، زیرا در صورت استفاده نادرست علاوه بر آسیب های جبران ناپذیری که به شخص وارد می‌شود، بر محیط زیست نیز تاثیر خود را می‌گذارد.

در این مقاله سعی کردیم به طور مختصر و مفید شما را با مواد شیمیایی، کاربرد‌های آن و یا حتی روش های تولید آن، آشنا کرده باشیم و امیدواریم تا این مقاله برای شما نیز کاربردی و مفید بوده باشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 3 =