تب‌ گمانه‌زنی‌ شهروندان در مورد پشت پرده انتصاب فرماندار جدید بوکان

شناسهٔ خبر: 138674E2 -
شیوه های انتخاب و معرفی فرمانداران استان نشان می دهد که استاندار آذربایجان غربی به دور از اثرپذیری از هرگونه فشارهای سیاسی نسبت به معرفی افراد مدنظر خویش اقدام و انتصابات مبتنی بر بررسی های کارشناسی و تخصصی بوده است.

به گزارش هاناخبر ، در روز گذشته خبری جنجالی بر روی کانال یکی از رسانه های بوکان مبنی بر اینکه " تنها 24 ساعت بعد از دیدار حاج انور حبیب زاده نماینده مردم بوکان با «دکتر احمدوحیدی» وزیر کشور  و «دکتر محمد باقر خرمشاد» معاون سیاسی وزیر کشور، « محمدصادق معتمدیان» استاندار آذربایجان غربی، "باباخان اسكندرى" را به عنوان سرپرست فرماندارى شهرستان بوكان  منصوب کرد." قرار گرفت.
اگر چه گمانه زنی برای معرفی فرماندار جدید بوکان از زمان مشخص شدن استاندار جدید آذربایجان غربی کم و بیش در محافل سیاسی و اجتماعی وجود داشت ، ولی این موضوع از یک ماه قبل وارد فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی شده بود تا جایی که هر گروه سیاسی و رسانه ای از فرد یا افرادی به عنوان گزینه های معرفی شده و گاهی نهایی فرمانداری بوکان یاد می کردند.
رسانه ای شدن این گونه گمانه زنی ها ابتدا با انتشار فهرستی شامل حاج حسن عباسی فرماندار سابق بوکان، سرهنگ جواد نجفیان جانشین فرمانده سپاه شاهین دژ، انور ضیایی رئیس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی، محمد صادق مام سیده  عضو شورای سابق بوکان، رضا عباسی رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و.. کلید خورد ، فهرستی که ازچهار نفر تا هفت نفر در فضای مجازی دست به دست می شد و از طرفی دیگر گفته می شد سه نفر گزینه نهایی مدنظر حاج محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی برای تصدی پست فرمانداری بوکان هستند و وجه مشترک تمامی آنها معرفی افراد بومی با ذکر سوابق و حتی اولویت بندی بود.  
طبق ادعای فعالان رسانه ای و کاربران فضای مجازی، در ارتباط با این مهم مشورتهایی با نماینده بوکان صورت گرفته است و همین امر باعث شده که نماینده این شهرستان ضمن مخالفت شدید با معرفی آنها، در این خصوص با وزیر کشور و معاون سیاسی اش دیدار و گفتگوهایی داشته باشد. موضوعی که اگر صحت داشته باشد استقلال و آزادی عمل استاندار آذربایجان غربی را زیر سوال برده است و بر همین اساس معتمدیان برای نشان دادن استقلال فکری و انتصاب فرماندارن بر اساس اولویتهای بومی و شایسته سالاری و براساس شاخصه های اولویت بندی نسبت به معرفی «باباخان اسکندری» یکی از مدیران مورد اعتماد و خوشنام با پشتیبانی بیش از 50 هزار رای شهروندان حوزه انتخابیه اشنویه و نقده وی را به عنوان سرپرست فرمانداری جدید بوکان معرفی کرد.  البته این موضوع و مطالب تاکنون مورد تایید یا تکذیب نماینده بوکان یا استاندار آذربایجان غربی قرار نگرفته است.
با معرفی اسکندری در روز چهارشنبه 8 دی ماه به عنوان سرپرست فرمانداری بوکان گمانه زنی هایی که  از چند هفته پیش و به دنبال انتخاب تعدادی از فرمانداران آذربایجان غربی در دولت سیزدهم آغاز شده بود در این شهرستان کاملا فروکش کرد و حتی عده ای را در شوک این انتخاب فرو برد. اما به ناگاه درج خبری زیرکانه و دوپهلو فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی را تغییر داد خبری که در صحت آن در مورد دیدار نماینده بوکان در این بازه زمانی با وزیر کشور و معاون سیاسیش تردیدی وجود ندارد اما به اینکه در این دیدار فرماندار جدید بوکان با دخالت و نظر نماینده فعلی بوکان و با تحمیل فشار به استاندار آذربایجان غربی که امری بسیار بعید است معرفی شده باشد یا اینکه در بی خبری آقای نماینده، کاملا تردید وجود دارد . دروهله اول اگر نماینده بوکان دراین دیدار خواستار تعیین فرماندار حوزه انتخابیه اش بر اساس نظر خود شده باشد کاملا برخلاف قانون و سوگند نمایندگیش و برخلاف تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری عمل نموده است. اما اگر در این امر دخالتی نکرده باشد و به نظر هم می رسد که استاندار آذربایجان غربی کاملا با استقلال کامل فکری و به دور از هر گونه هیاهو یا فشار نمایندگان نسبت به معرفی فرمانداران و سایر مدیران استانی عمل می کند، این خبر تنها در راستای ایجاد جریان سازی رسانه ای به نفع نماینده بوکان برای انتخابات آتی در جهت تاثیر بر افکار عمومی حوزه انتخابیه بصورت کاملا دو پهلو منتشر شده است تا برخلاف واقعیت نشان دهد که نماینده این شهرستان از قدرت و نفوذ آنچنانی حتی در انتخاب فرماندار حوزه انتخابیه اش برخوردار است.
به صورت کلی به نظر می رسد نماینده بوکان در اقدامی معمول با حضور شهرداران بوکان و سیمینه و تنی چند از اعضای شورای اسلامی شهر و بخش و شهرستان در دیدار با وزیر کشور به دنبال اخذ امتیازاتی ویژه برای شهرداری های حوزه انتخابیه خویش بوده است اقدام مثبتی که در سایر دوره های نمایندگی نیز به کرات شاهد آن بوده ایم  و بایستی در آینده ای نزدیک دید که برآیند این دیدار چه بوده است؟ و از طرفی دیگر شیوه های انتخاب و معرفی فرمانداران شهرستانهای آذربایجان غربی نشان می دهد که حاج محمدصادق معتمدیان به دور از اثرپذیری از هرگونه فشارهای سیاسی نسبت به معرفی افراد مدنظر خویش اقدام و انتصابات مبتنی بر بررسی های کارشناسی و تخصصی بوده است.
و مخلص کلام اینکه دولت جدید بر سر کار آمده و یکی از آسیب‌هایی که مانند گذشته گریبان دولت را گرفته است، سفارش یا بهتر بگوییم دخالت نمایندگان در امور جاری است که این روز‌ها با ملاقاتهای  پیدا و پنهان نمایندگان با وزرا، خصوصاً وزیر کشور نمود عینی به خود گرفته است هر چند تاکنون محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی نشان داده است که کاملا مستقل و با توجه مصالح مردم تصمیم میگیرد و نه به سفارش نمایندگان یا منافع شخصی افراد. بنابراین در نگاه اول به نظر می رسد که نماینده بوکان تنها واهمه اش حضور مجدد حاج حسن عباسی فرماندار سابق بوکان و چند گزینه دیگر بوده و در انتخاب و معرفی فرماندار جدید این شهرستان نه تنها دخالتی نداشته است بلکه ممکن است روحش هم از انتصاب باباخان اسکندری فرماندار جدید بوکان آگاه نبوده است.


دخالت نمایندگان مجلس در عزل و نصب‌ ها خلاف قانون و تاکیدات رهبر انقلاب است
دخالت در امور اجرایی، وظیفه نمایندگان نیست بلکه نمایندگان باید وظایف نظارتی خود را انجام دهند و دخالت نمایندگان مجلس در عزل و نصب‌ ها خلاف قانون است. نماینده یک شان نظارتی دارد و باید مطالبه‌گر باشد تا یک مسئول کارش را به درستی انجام دهد.  بی توجهی به این پیامدها مسیر رشد و اصلاح جامعه را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 هر نماینده ای که در اموری مانند عزل و نصب‌ها ورود کند به کار نمایندگی خدشه وارد نموده و بصورت آشکار سوگند نمایندگیش را شکسته است ، از این رو این گونه دخالت‌ها خلاف قانون از متولی آن است.
 فراموش نکنیم که مقام معظم رهبری فرمودند یکی از آسیب‌ها ورود نمایندگان در مسائل اجرایی است و تلاش برای سپردن شدن مسئولیت‌های شهری و استانی به اشخاص مورد نظرشان را از آسیب‌های در معرض نمایندگی برشمردند.
حال چرا قانون‌ نماینده را از دخالت در این امور منع می‌کند؟ بدیهی است که محوری‌ترین پاسخ به این سوال موضوع تعارض منافع است، اگر مجلس به دنبال تثبیت این قانون در کشور است ضرورت دارد قبل از بقیه ارگان‌ها بر مفاد این مسئله توجه و التزام لازم داشته باشد. مقام نظارت در کنار مقام اجرا قرار می‌گیرد، ناظر عملکرد مجری را تحت نظر قرار می‌دهد؛ اما با این دخالت، نظارت جایگاه خود را از دست خواهد داد این رویه سبب می‌شود مدیر و نماینده وامدار یکدیگر شوند و نتوانند به خوبی وظایف خود را دنبال کنند.
قانون‌گذاری و نظارت دو وظیفه اصلی نماینده مجلس است و ابزارهایی چون استیضاح، تذکر، سوال، تحقیق و تفحص و غیره برای این است که نماینده در حوزه کاری خود به درستی روی ریل نظارت حرکت کند.
ورود هر نماینده ای به عزل و نصب‌ها به معنای این است که حرکت و ریل‌گذاری درست نیست، این مساله هم استقلال قوا را از بین می برد، هم برخلاف تاکیدات و فرمایشات رهبر انقلاب است و هم خیانتی آشکار در راستای تامین منافع شخصی است و همین مسئله در یک بُعد دیگر سبب می‌شود که اعتماد مردم خدشه‌دار شود، چرا که اینگونه دخالت‌های نماینده را در راستای حفظ موقعیت آتی آنان تحلیل می‌کنند و نه خدمت صادقانه.
ورود نمایندگان مجلس به کار اجرایی خطر دارد. این هشدار رهبر انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به نمایندگان مجلس است./ امیر ایزددوست سردبیر هاناخبر

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 7 =