شناسایی ۳۶ روستای هدف توسعه صنایع دستی در کردستان

شناسهٔ خبر: 14789705 -
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان از شناسایی ۳۶ روستای هدف توسعه صنایع دستی به منظور برنامه‌ریزی برای مبارزه با مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال در استان خبر داد.

به گزارش هاناخبر ،

یعقوب گویلیان در جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان اظهار کرد: توسعه و تقویت رشته‌های مزیت‌دار و قابلیت‌دار صنایع دستی در روستاها با جدیت پیگیری خواهد شد و در این راستا ۳۶ روستا به منظور تقویت زیرساخت ها و کانون های اشتغال و کارگاە‌ها را در سال ۱۴۰۰ در اکثر شهرستان‌های استان شناسایی شده است.

وی با اشاره به نقش کلیدی و اساسی بانوان در تولید صنایع دستی و توسعه روستاها عنوان کرد: بیش از ۸۰ درصد از شاغلین حوزه صنایع دستی استان را بانوان تشکیل می‌دهند در همین راستا با تمام توان پیگیر حمایت از این قشر کارآفرین با همکاری استانداری و سایر دستگاه‌های اجرایی استان هستیم.

گویلیان ذهن خلاق، مبتکر، دقت و ظرافت را در اجرا و خلق یک اثر صنایع دستی را از شاخصه‌های مهم زنان صنعتگر و هنرمند روستایی در استان کردستان برشمرد و گفت: ارتقاء سطح کیفی محصولات صنایع دستی روستایی با برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های تخصصی، ایجاد بازارچه‌های موقت و دائم، توسعه و تقویت رشته‌های مزیت‌دار در روستاهای هدف از جمله برنامه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۰ است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مزیت‌های ثبت جهانی و ملی در حوزه صنایع دستی استان اشاره کرد و اظهار داشت: در استان کردستان مریوان بە عنوان شهر جهانی کلاش، آرمرده بە عنوان شهر ملی شالبافی، دیوزناو بە عنوان شهر ملی ارغوان بافی و کاکو بە عنوان شهر ملی گلیم بافی ثبت شده است که همین اقدام موجب معرفی بهتر و بیشتر و تحرک خاصی در این شهرها و روستاها در حوزه صنایع دستی بومی ایجاد کرده است.

وی به برنامه‌های حوزه بازرگانی صنایع دستی استان اشاره کرد و افزود: در مجموعه ۶۳۳ پروژه با پیش بینی اشتغال برای ۸۷۰ نفر در بخش بازرگانی صنایع دستی در سال جاری در دست بررسی و اقدام است.
 
یعقوب گویلیان توسعه اشتغال در شهرها و روستاهای ثبت ملی را مهم ارزیابی و عنوان کرد: تعداد ۸ پروژه برای توسعه شهر آرمرده بانه، روستاهای دیوزناو و کاکو شامل ایجاد و توسعه فضای کارگاهی، ایجاد بازارچە صنایع دستی، فروشگاه صنایع دستی با پیش بینی اشتغال برای ۱۸۴ نفر در این مناطق در دست بررسی و اقدام در سال ۱۴۰۰ است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 1 =