چشمه وقف در بانه خروشان شد

شناسهٔ خبر: 17004759 -
در مدت کوتاهی که از سال جاری گذشته پنج مورد وقف در استان کردستان ثبت شده که همه این موقوفه ها توسط خیرین بانه ای وقف شده تا با همت بالای واقفین و خیرین نیک اندیش چشمه وقف در دیار اختیارالدینی ها خروشان شود.

به گزارش هاناخبر ، مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان با اشاره به همت بالای خیرین نیک اندیش بانه در انجام عمل خیرخواهانه وقف گفت: در کمتر از یک ماه خیرین نیک اندیش بانه ای پنج مورد وقف به ثبت رساندند.
حجت الاسلام مصطفی نوروزی افزود: در شهرستان بیجار نیز یک وقف شناسایی و ثبت شده اما وقفی در دیگر شهرستان های استان ثبت نشده است.
وی اظهار داشت: نخستین وقف امسال 6 دانگ یک باب مغازه تجاری در بانه به ارزش 2 میلیارد ریال و مساحت 13 متر مربع با نیت کمک به نیازمندان شهرستان و هزینه های ضروری مسجد بختیاری و مسجد روستای بوالحسن در پنجم فروردین به ثبت رسید.
حجت الاسلام نوروزی یادآور شد: دومین وقف نیز یک قطعه زمین به مساحت 100 متر مربع با نیت احداث خانه عالم روستای وزمله و سومین وقف نیز چهار دانگ و چهار شعیر یک باب منزل مسکونی وقف مسجد قاضی و فعالیت های قرآنی بود.
وی اضافه کرد: چهارمین وقف استان کردستان در بانه وقف چهار دانگ مشاع از 6 دانگ چهار باب مغازه و سه طبقه منزل مسکونی به مساحت 485 متر مربع به ارزش چهار میلیارد ریال توسط بانوی خیر اندیش منیج نصرتی به نیت کمک به افراد نیازمند، فعالیت های قرآنی و تامین هزینه های ضروری مسجد رسالت بانه وقف شد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان گفت: پنجمین وقف نیز یک باب منزل مسکونی به مساحت 254 متر مربع به ارزش پنج میلیارد ریال در بانه با هدف ترویج فعالیت های قرآنی و احداث مسجد جدید در خیابان سید جمال الدین اسدآبادی است که توسط خیر نیک اندیش محمدمراد رحیم زاده اهدا شد.
وی در بخش دیگری با اشاره به نقش علما و روحانیون در زمینه ترویج فرهنگ وقف افزود: رسالت اصلی علما و روحانیون تحکیم اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و گسترش فرهنگ اسلامی بویژه سنت الهی وقف در بین مردم است.
حجت الاسلام نوروزی یادآور شد: روحانیون و علما در زمینه تبیین سنت وقف وظیفه سنگینی بر عهده دارند که در شهرستان بانه با تلاش این قشر این سنت حسنه به خوبی مورد توجه مردم قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه وقف صدقه جاریه و چشمه جوشان است که برای سال های طولانی جامعه را از منافع ارزشمند خود سیراب می کند، افزود: وقف باید در راستای نیازهای اصلی و روز جامعه هدایت شود تا مردم نیز ترغیب شوند بخشی از دارایی های خود را در این امور صرف کنند.
اوقاف و امور خیریه شهرستان بانه 294 موقوفه و یک هزار 656 رقبه با کاربری کشاورزی، اداری، آموزشی، تجاری و مسکونی دارد و همچنین و 220 مسجد نیز توسط مردم احداث شده و اداره می شود.
در یک اقدام خیر خواهانه خیر دیگر نیز یک قطعه زمین به مساحت یک هزار 200 متر مربع را به انجمن بیماری های خاص با نیت احداث درمانگاه شفا وقف کرد.
بیش از 700 نوع نیت وقف وجود دارد که در شهرستان بانه بیشتر موقوفات با نیت وقف بر مساجد و ترویج فعالیت های قرآنی است.
مهمترین موقوفات شهرستان بانه موقوفه حاج عمر ابراهیمی، موقوفه بانو بنفشه، موقوفه حاج کریم وثوقی، موقوفه آمنه رسول پناه، موقوفه آغا خان و خدیجه خانم است که موقوفه آغا خان و خدیجه خانم از موقوفات شاخص شهرستان است که شامل ساختمان اداری فرمانداری بانه، فرمانده انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 7 =