کاهش ضریب وابستگی کنجاله سویا و دانه‌های روغنی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ضریب وابستگی گندم و جو به واردات کاهش یافته است، اما در کنجاله سویا و دانه‌های روغنی بیش از ۸۵ درصد وابستگی داریم؛ لذا باید الگوی کشت را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

به گزارش هاناخبر ، شاهپور علایی با بیان این که تولید گندم ایران در سال زراعی جدید در سایت فائو ۱۳.۵ میلیون تن پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: امیدواریم در سال زراعی جدید جشن خودکفایی در تولید گندم را داشته باشیم.
وی افزود: ایران در نوار خشک دنیا قرار دارد و کشاورزی ایران طبق نظریه فائو با ریسک مواجه است، ۳۶ مخاطره در بخش کشاورزی ایران وجود دارد، ۱.۳ میانگین بارش دنیا و سه برابر تبخیر و تعرق را داریم و دشت‌های بیابانی از ۱۵ دشت به ۲۲ دشت رسیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در ۵۰ سال گذشته سرانه آب تجدیدپذیر برای هر ایرانی ۱۹ هزار متر مکعب بوده است، تصریح کرد: با افزایش جمعیت، نیاز به غذا و گرم شدن زمین میزان سرانه آب تجدیدپذیر برای هر ایرانی به ۱۳۰۰ متر مکعب کاهش یافته است.
علایی مقدم ادامه داد: میزان بارش در ایران ۴۰۰ میلیارد متر مکعب است که ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آن آب تجدیدپذیر است و با این میزان آب تجدیدپذیر می‌خواهیم به امنیت غذایی برسیم.
وی یکی از روش‌های مصرف بهینه آب تجدیدپذیر را طرح جهش تولید در دیمزار‌ها برشمرد و گفت: ما باید به کشاورزی حمایتی توجه ویژه‌ای داشته باشیم و جهش تولید در دیمزار‌ها یکی از همین راه‌های حمایتی است که میزان تولید در دیمزار‌ها را از ۴۰۰ کیلوگرم به بیش از ۱۰۰۰ کیلوگرم در هکتار رسانده است.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با اجرای طرح الگوی کشت عنوان کرد: الگوی کشت باید در کشور اجرایی شود، اما اقدام سختی است و نیازمند مشوق‌ها و الزامات است، الزامات الگوی کشت برای مجلس ارسال شده و برای اجرای آن به ۱۳۰ همت نیاز داریم تا بتوانیم این طرح را اجرایی کنیم.
علایی‌مقدم افزود: با اجبار نمی‌توانیم الگوی کشت را اجرا کنیم و باید به کشاورز آگاهی دهیم که با اجرای طرح الگوی کشت درآمد او افزایش می‌یابد، لذا باید در برنامه هفتم توسعه به آن توجه ویژه‌ای شود.
وی با بیان این که باید مشکلات ۵ محصول در بخش کشاورزی برطرف شود، گفت: با رفع مشکل این پنج محصول مشکلات بخش دام و طیور هم برطرف خواهد شد؛ ضریب وابستگی گندم و جو به واردات کاهش یافته است، اما در کنجاله سویا و دانه‌های روغنی بیش از ۸۵ درصد وابستگی داریم؛ لذا باید الگوی کشت را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 3 =