کمبود تجهیزات و نیروی انسانی در راهداری مهاباد دردسر ساز شده است

شناسهٔ خبر: 189C9F26 -
رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مهاباد گفت: کمبود منابع مالی، کمبود تجهیزات و نیروی انسانی در راهداری مهاباد محسوس است اما نیروهای راهداری تا کنون با کمترین امکانات نسبت به بازگشایی مسیرهای مسدود برفی اقدام کرده اند.

به گزارش هاناخبر ،

محسن خادمی گفت: در حال حاضر عبور و مرور خودروها و تردد در گردنه «قره‌بلاغ» در محور مهاباد - بوکان به دلیل کولاک شدید در مسافت ۲۰۰ متری، بسیار کُند است و با وجود مه غلیظ و دید افقی به کمتر از ۵۰ متر رسیده است.

او با بیان اینکه کولاک همچنان در این محور ادامه دارد، افزود: نیروهای راهداری در محل مستقر هستند و نسبت به برف روبی ونمک پاشی اقدام می کنند.

خادمی با اشاره به محور مهاباد سردشت نیز گفت: در گردنه زمزیران به طول ۵۰۰ متر کولاک ایجاد شده است که در قسمت خط الراس گردنه کولاک بسیار شدید است و به همراه داشتن زنجیر چرخ برای کلیه وسایل نقلیه خصوصاً تریلی ها و وسایل سنگین الزامی است.

 او ادامه داد: در محور مهاباد ارومیه نیز بارش برف همچنان ادامه دارد و جاده لغزنده است و رانندگان باید جهت تردد در این مسیر حتماً زنجیر چرخ استفاده کنند.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مهاباد تصریح کرد: ۲۲۳ کیلومتر حوزه اصلی و ترانزیت و ۶۳۰ کیلومتر حوزه های روستایی وجود دارد که همه این محورها باید با امکانات کم راهداری مهاباد پاکسازی شوند.

او افزود: طی این مدت بیش از ۲۲۰ کیلومتر از محورهای اصلی و بیش از ۲۵۰ کیلومتر از راه‌های روستایی برف‌روبی و نمک‌پاشی شده است.

بارش 70 سانتیمتر برف در منطقه منگور شرقی/ بازگشایی راه ارتباطی 95 روستا

خادمی با بیان اینکه به علت بارش شدید برف در چند روز اخیر راه ارتباطی ۹۵ روستای این شهرستان مسدود شده بود، گفت: با تلاش راهداران و به صورت مرحله‌ای این روستاها بازگشایی شدند. محورهای روستایی مهاباد- پسوه و روستایی منطقه منگور شرقی در چند روز اخیر بازگشایی شده اند و در حال حاضر تردد در این مسیر های روستایی در جریان است.

او با اشاره به حجم برف زیاد در محورهای روستایی زیاد اظهار کرد: در منطقه شرقی که حدود 70 سانتی متر برف در محور ۳۰ کیلومتری باریده و مسیرها به طور کامل مسدود شده بودند، اما خوشبختانه نیروهای راهداری موفق شدند که این عملیات را نیز به سرانجام برسانند.

او ادامه داد: هم اکنون عملیات بازگشایی مسیر مهاباد به روستای دهبکر به دلیل صعب العبوری همچنان ادامه دارد و به دلیل نقص فنی در دستگاه تا حدودی شده عملیات در این محور کند شده است.

راهداری مهاباد به 15 دستگاه و ماشین آلات تکمیلی نیاز دارد

خادمی با اشاره به استاندارد تجهیزات راهداری  اظهار کرد: با توجه به نیاز شهرستان بر اساس طول مسیرها باید در هر ۱۰ کیلومتر یک دستگاه لودر وجود داشته باشد اما در حال حاضر با حداقل امکانات و تنها ۱۵ دستگاه در تمامی محورهای مشغول فعالیت هستیم.

رئیس راهداری و حمل و نقل جاده مهاباد گفت: از لحاظ تجهیزات این راهداری با مشکل مواجه است و حداقل به ۱۵ دستگاه دیگر به ویژه وسایل سنگین نیاز داریم.

او اضافه کرد: با بازنشسته نیروهای راهداری کمبود نیروی انسانی نیز در این اداره احساس می‌شود و لازم است که علاوه بر افزودن و خرید تجهیزات ضروری نسبت به تجهیز نیروی انسانی نیز در این اداره اقدام شود.

انتقاد از بخش خصوصی و عدم همکاری با راهداری ها

خادمی با انتقاد از عدم همکاری بخشداری ها و بخش خصوصی اظهار کرد با توجه به نبود دستگاه های لازم در راهداری لازم است تا بخش خصوصی نیز با ما در این فصل همکاری کنند تا ما بتوانیم سریع‌تر نسبت به بازگشایی مسیرها به ویژه در بخش روستایی اقدام کنیم.

او در پایان گفت: هم‌اکنون علاوه بر راهدارخانه مرکزی، چهار راهداری در روستاهای «کیتکه» (گردنه جواله‌ره‌شان)، «کله‌گاوی» ( گردنه زمزیران) و «آفان» در مسیر مهاباد - سردشت و گردنه «قره‌بلاغ» (مسیر مهاباد - بوکان) فعال است و۴۰ مامور راهداری در راهدارخانه‌های این شهرستان حضور دارند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 4 =