تسطیح، تیغ زنی و شن ریزی کوچه ها و راههای باتلاقی روستای ینگیجه بوکان

شناسهٔ خبر: 192A9B67 -
حدود 5 کیلومتر از کوچه ها و راههای باتلاقی روستایی ینگیجه بوکان تسطیح، تیغ زنی و شن ریزی شد.

به گزارش هاناخبر ، همانگونه که همگان می دانند، روستا یا ده از قدیمی‌ترین زمان یک واحد اجتماعی و تشکیلاتی و جایی بوده‌است که در آن گروه‌هایی از مردم برای همکاری در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی گرد هم تجمع یافته‌اند و اساس زندگی اجتماعی ایرانیان را تشکیل می‌دهد و بر اهمیت آن به اعتبار اینکه یک واحد تشکیلاتی در زندگی روستایی است، در سراسر قرون وسطی و از آن پس تا به امروز برقرار و روز به روز افزوده می شود.

بر همین اساس روستای «ینگیجه» روستایی در دهستان بهی فیض‌الله بیگی از توابع بخش مرکزی شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی ایران است که در فاصله ای کمتر از یک کیلومتری بوکان قرار دارد و سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن را ۴۴۴ نفر شامل ۷۳خانوار نشان می دهد. اما با مهاجرت معکوس جمعیت این روستا در سرشماری سال 95 به 1689 نفر حدود 350 خانوار می رسد. مهاجرت پذیری این روستا از سال 95 تا کنون با افزایش جمعیت به بیش از 3هزار نفر و ساکن شدن حدود 900 خانوار در آن شده است. روندی که پس از قرار گرفتن کنارگذر بوکان در 300 متری انتهای روستا روز به روز بر سرعت آن افزوده شده و موجب انفجار جمعیتی غیرقابل پیش بینی در آن شده است. افزایش بی رویه ساخت و سازهای غیر مجاز در مناطق غیر محدوده این روستا و عدم وجود زیرساختهای لازم  به یکی از اساسی ترین مشکلات برای ساکنان آن و در بیشتر اوقات گریبانگیر ساکنان مناطق محدوده قانونی این روستا شده است.

تا همین دیروز، با وجود اجرای فاز اول طرح هادی در این روستای پرجمعیت با امکانات بسیار محدود بهداشتی، آموزشی تنها با داشتن یک خانه بهداشت کوچک و یک مدرسه ابتدایی و نبود کوچکترین امکانات تفریحی، ورزشی و...وجود کوچه ها و راه های با تلاقی این روستا هر رگذری را وحشت زده می کرد.

اما در 5 روز گذشته و در اقدامی تحسین برانگیز با تصمیم اعضای شورای اسلامی این روستا و همت و تلاش شبانه روزی سیروان حاجی قادری، دهیار ینگیجه، در اوج سرما و بارندگی نسبت به اجراي 5 كيلومترتیغ زنی، تسطیح و شن ريزی شامل يك لايه ماکادام اقدام گردید. اقدامی که موجی از شادی و رضایت ساکنان محروم این روستا را به دنبال داشت.

سیروان حاجی قادری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار هاناخبر اظهار کرد: با توجه به وضعیت موجود و اتمام بخشی از عملیات گاز رسانی در مناطقی از روستا، در 5 روز گذشته با بهره گیری از تمام ظرفیت ها و امکانات موجود فعالیت وسیعی را در زمینه تسطیح، مرمت و شن ریزی آغاز کردیم.

دهیار روستای ینگیجه افزود: در همین راستا 5 کیلومتر از کوچه ها و راه روستایی با بکارگیری 7 دستگاه کامیون حمل شن و دو دستگاه لودر و بیل مکانیکی با اعتباری بالغ بر 400 میلیون ریال از محل منابع درآمدی دهیاری و اعتبارات عمرانی اقدام شد.

حاجی قادری با بیان اینکه در طول سالجاری اجرای فاز اول طرح هادی توسط بنیاد مسکن شهرستان بوکان  موجب تغییر اساسی سیمای ینگیجه شد،افزود: پس از آسفالت نسبت به نهال کاری در پیاده روها، خط كشی معابر و خيابان های روستا ، نصب سرعتكاه و نصب تابلو و علائم راهنمايی و رانندگی برای تردد آسان اقدام شده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 8 =