اینجا سنندج؛ آوای دلنواز دف و باران

شناسهٔ خبر: 19B45C89 -
مراسم نوای دوست برنامه آغازین «دف نوای رحمت» امروز بعد از ظهر در حالی در پارک استقلال سنندج آغاز شد که قطرات باران هم صورت خیل عظیم استقبال کننده از این مراسم را نوازش کرد. [دف ]

به گزارش هاناخبر ،سنندج و کردستان را می توان مهد موسیفی و در راس دف نوازی جهان لقب داد، اینجا در حانه ای دفی آویزان است تا همگان بدانند روح لطیف این مردم است که آنان را از میان زمختی های طبیعت و معیشت و محرومیت به اندک آرامشی می رساند و همچنان آغوش شان به روی همه گوشده است مانند دل شان. در این مراسم هم مهمانان خارجی از خارج از کشور و از خارج از استان مهمان دل های گرم مردم کردستان هستند تا در یک برنامه سه روزه آوای رحمانی دف از سنندج به گوش جهان برسد. باران هم که آمد و آسمان هم با دل های پاک و البته کمی شکسته مردم کردستان همنوا شد. اینجا سنندج است، اینجا کردستان است، مهد فرهنگ و هنر و لطافت.

اجتماع بزرگ دف نوازان با عنوان "آوای دوست" در بخش جنبی نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت روز سه شنبه 22 مردادماه 98 در پارک استقلال سنندج برگزار شد.

در دوره های مختلف برگزاری جشنواره بین المللی دف نوای رحمت در بخش جنبی این جشنواره به منظور تقویت دوستی و همگرایی فرهنگی و هنری بین هنرمندان و معرفی پتانسیل های هنری و فرهنگی استان کردستان برنامه‌هایی در نظر گرفته می‌شود که بارزترین آنها برای اولین بار در جهان همنوازی 1000 دف نواز کردستانی در عمارت خسروآباد سنندج بود که در بُعد بین المللی مورد توجه قرار گرفت و توانست کردستان را به عنوان پایتخت دف جهان معرفی کند.

 

برگزاری برنامه های جنبی با اجرای گروه‌های موسیقی استان و خارج از استان به منظور به تصویر درآوردن فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین از دیگر برنامه‌هایی بوده است که در دوره‌های مختلف در عمارت خسرو آباد، کانون امام خمینی (ره)، پردیس سینمایی بهمن سنندج و ... برگزار و مورد استقبال عمومی نیز قرار گرفته است.

 

اجتماع دف نوازان در دوره هشتم جشنواره در میدان آزادی سنندج با عنوان سماع عارفان سبب شد تا در این دوره شاهد اتفاق تازه ای در جذب توریسم فرهنگی به منظور حضور علاقه مندان داخل و خارج از کشور در این رویداد بزرگ موسیقی عرفانی کشور و جهان باشیم.

دف، یکی از سازهای موسیقایی است که در کردستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و با نوای این ساز  عرفانی، عاشقان حضرت حق (جل وعلاء) و مریدان رسولش در خانقاه‌های طریقت‌های نقشبندیه و قادریه با ذکر "حی الله" و "یا قیوم" و دیگر اذکار به سماع در می‌آیند و ندای وحدت بین مسلمین را به صدا در می آورند.

با این پیشینه و به منظور تقویت جنبه های وحدت بخش هنر و بهره مندی از ظرفیت های هنر در توجه به توسعه استان، روز سه شنبه 22 مرداد ماه 98 ساعت 18:30 دف نوازان کردستانی و ایران زمین در پارک استقلال (شانو) سنندج واقع در خیابان پاسداران "آوای دوست" را به صدا در آورد و بار دیگر جهانی بودن دف نوازی در کردستان را به تصویر  کشید.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 7 =