سومین جشنواره سراسری "هه لپه رکی" بانه با معرفی بهترین ها به کار خود پایان داد

شناسهٔ خبر: 20416DD4 -
سومین جشنواره سراسری هه لپه رکی بانه با اجرای 16 گروه از استان های کرد نشین سراسر کشور با معرفی بهترین ها و اجراهای خیابانی در بخش های رقابتی در بانه به کار خود پایان داد.

به گزارش هاناخبر ، شامگاه پنجشنبه آیین اختتامیه سومین جشنواره سراسری هه لپه رکی بانه در تالار آربابا با اجرای 16 گروه انتخابی و معرفی بهترین های هر بخش از لحاظ هماهنگی درست گروه، اجرای صحیح بزم ها، انتخاب موسیقی، سرچوپی، گاوانی، جل و برگ « لباس» خوانش مقاله و کودکان پایان یافت.

هیات دواران سومین جشنواره سراسری هه لپه رکی بانه به ترتیب گروه نیشتمان بانه، گروه سابلاغ مهاباد و آگرین بانه به طور مشترک، و گروه دیلان ارومیه و دوانزه سواره قه لای مریوان را به عنوان گروه های برتر جشنواره معرفی کرد و تندیس جشنواره، جایزه نقدی و لوح تقدیر بهترین گروه را کسب کردند.

در بخش جل و برگ« لباس» گروه هه لپه رکی نیشتمان بانه رتبه اول، گروه های هه لپه رکی سابلاغ مهاباد و آگرین بانه به صورت مشترک مقام دوم و گروه هه لپه رکی دیلان ارومیه مقام سوم را کسب کردند و جایزه نقدی، لوح تقدیر و تندیس جشنواره را در این بخش به خود اختصاص دادند.

در بخش گاوانی لوح تقدیر، جایزه نقدی و تندیس جشنواره به امید کریمی اختصاص یافت.

هیات داوران این جشنواره در بخش کودکان گروه نیشتمان بانه و 12 سواره مریوان را به عنوان بهترین گروه معرفی کرد که با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی و تندیس جشنواره از انها تقدیر شد.

لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره برای مقاله هه لپه رکی مریوان به کریم خاوری و حسین احمدی از مریوان و مقاله هه لپه رکی از منظر تاریخ با اسطوره به افشین غلامی نسیم غلامی و لطیف محمد پور اهدا شد.

ارسلان نوروزی از گروه گوند ارومیه مقام نخست، کامل کریمیان از گروه سابلاغ مریوان مقام دوم و کاوه عبدالهی از گروه چالاک بانه و عمر مهر دوست به طور مشترک مقام سوم در بخش سرچوپی را کسب کردند و با هدای لوح نقدیر، جایزه نقدی و تندیس جشنواره از انها تقدیر شد.

سید احمد توکلی دبیر اجرایی سومین جشنواره سراسری هه لپه رکی در بخش سرچوپی از آراء حذف شد.

در بخش موسیقی سومین جشنواره هه لپه رکی بانه گروه هه لپه رکی آگرین بانه و سابلاغ مهاباد به طور مشترک رتبه اول، گروه ایلامیان ایلام رتبه دوم و گروه دوانزه سواره قه لای مریوان و چالاک بانه رتبه سوم را کسب کردند.

لوح تقدیر و جایزه نقدی سومین جشنواره سراسری هه لپه رکی بانه در بخش بهترین موسیقی به عثمان محمدی مشهور به «عثمان سور» از گروه نیشتمان بانه و کارو محمدی از گروه دوانزه سواره قه لای مریوان اهدا شد.

گروه آگرین بانه از نگاه تماشاچیان به عنوان بهترین گروه معرفی شد.

سومین جشنواره سراسری هه لپه رکی بانه از 27 تا 29 فروردین ماه در بانه با اجرای 16 گروه انتخابی از سوی هیات داروان از استان های کردستان، ایلام، خراسان شمالی، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی در تالار فرهنگی و هنری آربابا برگزار شد.

دومین جشنواره منطقه ای هه لپه رکی بانه هفتم تا دهم فروردین ماه امسال ( نوروز 97) با 41 اثر هنری هه لپه رکی و اجرای 12 گروه از مناطق مختلف کُردنشین برگزار شد.
نخستین جشنواره هه لپه رکی بانه شهریور سال 90 به صورت شهرستانی با حضور گروه های هه لپه رکی محلی برگزار شده بود.
در کارگاه های جشنواره هه لپه رکی آموزش هه لپه رکی مناطق کرد نشین ارائه می شود که برای شرکت کنندگان گواهی مهارت صادر می شود و پنل های تخصصی نیز در مورد تئوری هه لپه رکی برگزار می شود.
با توجه به تعداد مناطق کردنشین و تنوع این مناطق در هه لپه رکی نیز تنوع وجود دارد در کتاب فولکلور دکتر سروش به 86 نوع بزم در منطقه بادینان عراق اشاره و ثبت شده و در کردستان نیز بیش از 60 نوع هه لپه رکی شناسایی شده است.

سومین جشنواره هه لپه رکی در سه رده سنی زیر 15 سال، 15 تا 45 سال و 45 سال به بالا هفتم تا دهم فروردین سال آینده در شهر بانه برگزار خواهد شد.

آثار انتخابی بخش رقابتی سومین جشنواره کشوری هه لپه رکی بانه توسط عبدالکریم سروش، بهمن حاجی امینی، علیرضا اسماعیلی، امید زارعی و علی جهانی داوری می شود.

مهترین دستآوردهای این جشنواره سراسری ایجاد وب سایت جشنواره هه لپه رکی بانه، تشکیل انجمن هه لپه رکی بانه، برنامه ریزی برای احداث سالن مجتمع فرهنگی و هنری ورود به مرحله بین المللی است.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 2 =