قدر بزرگان هنر را بدانیم/ معرفی هنرمان را به غربی ها نسپاریم

شناسهٔ خبر: 20E2446C -
دو نمایشگاه عکس و آثار چهره های ماندگار ایران و نمایشگاه نقاشی های سمانه احسانی نیا عصر روز گذشته ۹ تیرماه در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

به گزارش هاناخبر ،

 آئین افتتاحیه نمایشگاه عکس و آثار چهرههای ماندگار ایران و نمایشگاه نقاشی سمانه احسانینیا عصر روز جمعه نهم تیر ماه و با حضور چهرههای فرهنگ و هنر چون محمدرضا شفیعی کدکنی، یدالله کابلی، علی اکبر صادقی، محمد سلحشور  و ... در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران در ابتدای این افتتاحیه با حضور در جایگاه با ذکر خاطره ای اظهار کرد: گنجینه واقعی هر کشوری چهرههای فرهنگی، هنری و علمی هستند. خوشبختانه چهرههایی را  امروز در قاب این عکسها میبینیم که باعث افتخار هر ایرانی است. از این رو میتوانیم بگوییم ما از پنجره به دریا نگاه میکنیم. برای من و نیاوران امروز روز بزرگی است. امیدواریم قدر این دوستان را تا زمانی که هستند بدانیم.

در ادامه این برنامه یدالله کابلی ، خوشنویس و چهره ماندگار با ابراز خوشحالی از حضورش در این نمایشگاه گفت: هر انسانی در تلاش است تا برای ماندگار شدن دستاورد علمی، فرهنگی، هنری خود کوششی بکند تا آن را رنگ ماندگاری بدهد. عکسهایی که در اینجا میبینم هر یک نوابغ و یگانه های هنر روزگار ما هستند. این افراد چهرههای نادر و بزرگ سرزمین ما هستند. ماندگاری در کارنامه نیم قرن تلاش این بزرگان است. متاسفانه امروز نیمی از آنها در میان ما نیستند. امیدوارم هر چه بیشتر قدر چنین چهرهها و چنین بزرگانی را بدانیم و  بتوانیم آنها  را به جهان معرفی کنیم.

محمود  اسعدی دبیر نمایشگاه نیز با حضور در جایگاه با ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری این نمایشگاه بیان کرد: من تاسف میخورم که چرا ما دیر به شناسایی و شناساندن چهرههای مانا پرداختیم. ادوارد سعید کتابی دارد با نام شرقشناسی و در مقدمه آن مینویسد که شرقیها قادر نیستند خود را معرفی کنند و باید غربیها آنها را معرفی کنند. چرا ما قادر نیستیم بزرگانمان همچون خیام و مولانا و عطار و همچنین شخصیتهای معاصر کشور را به جهانیان معرفی کنیم؟ چناچه ما نتوانیم خود را معرفی کنیم دیگران این کار را خواهند کرد  و آنچه را که میخواهند معرفی میکنند.

وی ادامه داد: یکی از دلایل این اتفاق  تواضع مفرطی است که ریشه در فرهنگ ما دارد. این امر باعث شده که ما نتوانیم خودمان را آن چنان که هستیم معرفی کنیم. نکته دوم آگاهی نداشتنمان از تاثیر حضور بزرگان است. نکته بعدی آمیختگی سیاست و ادبیات و فرهنگ است. نکته دیگر آن است که ما ابزار مناسب و رسانه مناسب برای معرفی چهره های ماندگار کشور  نداریم. حتی اگر بتوانیم اساتید را بشناسانیم در چارچوب مرزهای ایران است و در فراتر از مرزها کاری نمیتوانیم انجام بدهیم. نکته بعدی تنبلی و درک نادرست ما از ابعاد قضیه است. ما آن چنان که باید در این زمینه تحقیق و  پژوهش نکردهایم و یا اگر تحقیقی انجام شده عمیق نبوده است.

وی در پایان صحبتهایش با ذکر این مطلب که هنوز هم در کشور سازمانی نیست که کارش شناسایی و شناساندن نخبگان باشد گفت:  در ایران و در روستاها و شهرهای کوچک نخبگانی داریم که شناسایی نشدهاند و سازمانی هم نیست که آنها را به ما معرفی کند. از این رو امیدوارم  از این حالت خودکم بینی هر چه زودتر  به خودیابی برسیم و بزرگان خود را قدر بدانیم  و آنها  را هم به خودمان و هم به جهان معرفی کنیم.

نمایشگاه هنرمند ناتوان جسمی افتتاح شد

همچنین در گالری شماره دوی فرهنگسرای نیاوران و به صورت همزمان آئین گشایش نمایشگاه نقاشی های سمانه احسانی نیا، هنرمند ناتوان جسمی که آثارش را با دندان پدید می آورد با حضور محمدرضا شفیعی کدکنی و دیگر اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد.

درابتدای این مراسم سمانه احسانی نیا پس از رونمایی از بزرگترین اثر خود  که حاصل ۵۰ جلسه فعالیت ۴ ساعته بوده، اظهار کرد: این کار نشانگر روح زندگی، پرواز و اوج است. این اثر از ۳۰ قطعه ۳۰ سانتیمتری تشکیل شده و پرنده هایی که در این اثر دیده میشوند  نماد پرواز و اوج هستند.

همچنین در پایان این مراسم احسانینیا پرترهای را که از شفیعی کدکنی پدید آورده بود به وی اهدا کرد.  

از دیگر چهره های حاضر در این آئین ها می توان به علی شیرازی، حسین محجوبی، هادی خانیکی، محمد سلمانی، الهام صفوی زاده، جواد بختیاری، اسرافیل شیرچی نام برد.

نمایشگاه عکس و آثار چهره های ماندگار ایران تا ١٦ تیرماه  و نمایشگاه نقاشی سمانه احسانی نیا تا ۱۳ تیرماه دایر می باشد . علاقمندان برای بازدید ازهر دو نمایشگاه  می توانند در روزهای عادی از ساعت ١٠ الی ٢١ و در روزهای تعطیل از ساعت ١٤ الی ٢١ به گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 9 =