اختصاصی هاناخبر؛

زمستان زیبای روستای شمشیر پاوه

شناسهٔ خبر: 210ED05C -
روستای شمشیر پاوه با قدمت کهن بیش از ٤ هزار سال یکی از تاریخی ترین روستاها و جاذبه گردشگری اورامانات است.

به گزارش هاناخبر ، یکی از جاذبه های دیدنی شهرستان پاوه ، روستای زیبای شمشیر است که در فاصله ۴ کیلومتری شهرستان پاوه  و ۱۲۰ کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است.

روستای شمشیر پاوه با قدمت کهن بیش از ٤ هزار سال یکی از تاریخی ترین روستاها و جاذبه گردشگری اورامانات است.

مردم روستاي شمشير به زبان کُردی سورانی (لهجه جافی) سخن مي‏ گويند. رودخانه پر آبی که در جنوب روستای شمشير جريان دارد، از ارتفاعات شاهو و چشمه های خروشان شارا و درک سرچشمه مي‏‏ گيرد کنار اين رودخانه با درختان بلند و گياهان مرتعی پوشيده شده و از تفرجگاه ‏های زيبای روستا به شمار می ‏آيد.


علت نامگذاری روستای شمشیر پاوه

درباره علت نامگذاری آن روایات گوناگونی از مردمان قدیمی تر روستا بازگو شده است: از جمله روایت به جا مانده این است که نام قبلی آن “شش میر” به معنای شش امیر یا خان و فرمانروا بوده است و به مرور زمان به شمشیر تغییر نام یافته و یا گفته دیگر این است نام آن “شمشی” بوده که قبل از ظهور اسلام در این مکان مردمانی زندگی می کردند که به ضرب سکه و شمش طلا مشغول بوده اند که به مرورزمان به شمشیر تغیر نام یافته است. پیدا شدن سکه های تاریخی و آثار باستانی به جا مانده کاملا مشهود می باشد.

عده ای نیز می گویند پس از ورود اسلام به این روستا با مقاومت مردم روبرو شده و تعداد زیادی از اهالی آن به زور شمشیر مسلمان شده اند لذا اسم آن را شمشیر گذاشته اند که به نظر می رسد بیشتر زائیده برداشت از کلمه شمشیر باشد تا یک موضوع مستند تاریخی زیرا اگر چنین می بود اعراب مسلمان اسمش را سیف می نامیدند هر چند هر احتمالی را هم نمی توان نادیده گرفت.


جاذبه های روستای شمشیر پاوه

روستای شمشیر پاوه به دلیل قرار گرفتن در دامنه شاهو به حوضه آبخیز شمشیر معروف بوده و رودخانه ای دائمی از آن سر چشمه گرفته که تمامی باغات روستای پایین دست از جمله روستاهای دره بیان،نسمه،سرکران،بندره،خانقاه،درمور،گلال و ودشه را سیراب نموده و در پایان در منطقه ی دو آب به رودخانه ی سیروان می پیوندد.

این روستای زیبا در دامنه بسیار زیبای رشته کوه شاهو آرمیده و این رشته کوه همچون مادر مهربان روستا را در آغوش گرفته و از تراوش سیل اشک های مهر انگیز خود صفایی وصف ناپذیر به آن بخشیده که در اذهان مردم به هزار چشمه موسوم است،بیشترین برف منطقه اورامانات در این روستا می بارد و چهره ای دیگر به آن می بخشد،چشمه شارا ، هلیل و چشمه های فراوان درک،تاوگ و… هر بیننده ای را به وجد می آورد ، به طوری که آرزو می کند بارها و بارها در کنار آنها بیارامد و از طبیعت زیبا و دلکش آن بهره جوید.

جنگل و کوه های شمشیر به علت موقعیت مناسب ، محل زندگی انواع گونه های حیوانات وحشی از جمله: بز،میش،کل،پلنگ،خرس،گرگ،و… انواع گونه های پرندگان از جمله: کبک،عقاب،شاهین،بلبل،قمری و… همچنین گونه های مختلف گیاهی نادر ،گلهای معطری چون هه لاله سوره ، چنور، شب بو، برزه لنگ ، ور کمر می باشد.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 1 =