تبعات حذف پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا/ امیر ایزددوست

شناسهٔ خبر: 2152861F -
ورزش فوتبال به عنوان پدیده ای فراگیر در ایران و جهان، همواره حساسیت های خاص خود را دارد و هر گونه موفقیت یا شکست در آن، تبعات مثبت یا منفی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی دارد.

به گزارش هاناخبر ، ورزش فوتبال به عنوان پدیده ای فراگیر در ایران و جهان، همواره حساسیت های خاص خود را دارد و هر گونه موفقیت یا شکست در آن، تبعات مثبت یا منفی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی دارد.
 اما بطور قطع حذف در این بازه زمانی و در این دوره از رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا با وجود سرمایه گذاری کلان تیم های کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه تیم های عربستانی که باعث می شود عملا تیم های ایرانی کمترین شانس ممکن را برای حضور در فینال را داشته باشند می تواند سیگنالی بسیار مثبت برای  فوتبال ایران و ایجاد تغییر و تحول در آن باشد.
مسائل موجود در فوتبال ایران نشان می دهد که علیرغم وجود بازیکنان مناسب و استعدادهای درخشان، مسائل بسیارکلان تری وجود دارند که می توان آن ها را به دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم نمود و در صورت عدم حل آن ها، در سال های آینده نیز همین وضعیت نه تنها دور از انتظار نیست بلکه به مراتب این بار امکان محرومیت و جریمه های بسیار کلان وجود دارد. از جمله مسائل نرم افزاری می توان به دخالت های سیاسی و حضور مدیران سیاسی در فوتبال کشورما، ساختار نامناسب مدیریتی در کشور، نبود مدیریت متخصص و فنی در فوتبال، نیروهای انسانی نامطلوب، آموزش ناکافی و نامناسب، اشکالات کلی در فرهنگ، کمبود آمادگی روانی و مهارتی، قراردادهای همیشه شبهه برانگیز و نامناسب با بازیکنان باشگاه ها، حضورشبهه برانگیز مربیان و بازیکنان بی کیفیت خارجی در لیگ برتر ایران با قراردادهای سرسام آور، تغییرات متعدد مربی، و برنامه ریزی نامناسب برای تمرین تیم ها، عدم استفاده از تکنولوژی روز توسط افراد متخصص (نظیر آنالیزورها)، بلاتکلیفی در خصوصی سازی فوتبال به ویژه خصوصی سازی دو تیم پرطرفدار پایتخت، عدم استفاده از الگوی کشورهای توسعه یافته در صنعتی سازی فوتبال و بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی آن، و نداشتن کرسی در مجامع قاره ای و جهانی مرتبط با فوتبال توسط افراد مسلط به زبان بین المللی اشاره کرد. مسائل سخت افزاری نیز عبارت بودند از نبود فضای مناسب تمرین، منابع مالی ناکافی و پایدار، نبود تجهیزات مرتبط با علم روز فوتبال، و نبود مراکز پزشکی ورزشی در باشگاه های فوتبال و... و...
به نظر می رسد حذف پرسپولیس و استقلال در این مرحله از رقابتهای آسیایی هر چند برای طرفداران دو تیم می تواند بسیار دردناک باشد، اما می تواند تاثیر بسیار مثبت و شگرفی در ادامه کار این دو تیم ایجاد کند. تنبیه بسیار سختی که می تواند آینده این دو تیم پرطرفدار را با رویه ای مثبت متحول کند.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 4 =