رکورد برداشت گندم در آذربایجان‌غربی شکسته شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به برداشت ۸۲۵ هزار تُن گندم در استان گفت: رکورد برداشت گندم از مزارع آذربایجان‌غربی شکسته شد.

به گزارش هاناخبر ، خسرو شهبازی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: از مجموع گندم برداشت شده در استان، تاکنون ۶۱۵ هزار تُن از کشاورزان توسط مراکز به صورت تضمینی خریداری شده که این مقدار نیز طی هفت سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه رکورد بیشترین خرید تضمینی گندم آذربایجان‌غربی در سال ۱۳۹۵ و خرید۶۳۲ هزار تُن گندم است، ابراز امیدواری کرد با توجه به تداوم فعالیت مراکز خرید استان، طی هفته جاری رکورد خرید تضمینی گندم نیز شکسته خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: امسال ۶۸ مرکز خرید گندم برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در استان دایر شده و ساعت کار خرید در این مراکز هم از هشت صبح تا هشت غروب است.

امسال ۶۸ مرکز خرید گندم برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در آذربایجان‌غربی دایر شده و ساعت کار خرید در این مراکز هم از هشت صبح تا هشت غروب استشهبازی با بیان اینکه امسال ۳۹۴ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت گندم قرار دارد، اضافه کرد: ۱۰۴ هزار هکتار از مزار استان به صورت آبی و بقیه به صورت دیم کشت شده است.

وی با اشاره به اینکه میزان خرید تضمینی گندم امسال در مقایسه با سال قبل نیز ۳۰ درصد افزایش یافته است، ادامه داد: سال گذشته ۶۷۳ هزار تن گندم در استان تولید و ۴۵۰ هزار تن خریداری شد که امسال پیش بینی تولید ۸۲۵ هزار تن با ۵۴۵ هزار تن پیش بینی خرید است.

شهبازی یادآور شد: ارقام گندم کشت شده در گندمزارهای آذربایجان غربی شامل ارقام پیشگام، میهن، حیدری، حیران و زرینه و ارقام دیم شامل واران، صدرا، باران، هما، هشترود و آذر است.

به گفته وی، مبارزه با علف‌های هرز، طرح جهش تولید در گندم زارها و مبارزه با آفات و امراض از جمله اقداماتی است که در مسیر دستیابی به افزایش تولید و در ادامه آن امنیت غذایی انجام شده است.

به گزارش هاناخبر، کشت گندم در آذربایجان‌غربی هر سال از ۱۵ مهر آغاز و تا اوایل آذر ادامه دارد و برداشت آن از اوایل تیر سال بعد شروع و تا پایان مرداد هم ادامه دارد.

سال زراعی از اول مهر هر سال آغاز و به پایان شهریور سال آینده موکول می‌شود.

آذربایجان غربی یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی دارد که سالانه ۸۰۰ هزار هکتار زیر کشت انواع محصولات قرار می‌گیرد و ۳۹۴ هزار هکتار آن گندم است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 4 =