نخستین واحد بخار نیروگاه ارومیه افتتاح شد

شناسهٔ خبر: 21C128EA -
همزمان با هفته بیست‌ودوم پویش هرهفته_الف_ب_ایران، نخستین واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه با اعتباری بالغ بر سه هزار و ۳۲۸ میلیارد تومان توسط وزیر نیرو افتتاح شد.

به گزارش هاناخبر ،در راستای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل ترکیبی، احداث سه واحد بخار در نیروگاه ارومیه در دستور کار قرار گرفته است.

ظرفیت هر یک از این واحدها ۱۶۰ مگاوات است که با تکمیل سه واحد بخار نیروگاه ارومیه ضمن افزایش ۴۸۰ مگاواتی توان تولید برق مجموعه، سالانه حدود ۷۸۳ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی شده و راندمان نیروگاه به حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

واحدهای بخار نیروگاه ارومیه در قالب قراردادهای بیع‌متقابل در حال ساخت هستند و مکانیزم بازگشت‌ سرمایه آن‌ها از محل سوخت صرفه‌جویی خواهد بود؛ بدین صورت که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحد‌ها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.

بر همین اساس، امسال در قالب قرادادهای بیع‌متقابل چهار واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در نیروگاه‌های پرند، عسلویه، فردوسی و ارومیه مجموعا به ظرفیت ۴۸۰ مگاوات به بهره‌برداری رسیده است و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امسال مجموعا ۹۶۰ مگاوات واحد بخار جدید به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهد شد.

بخش بخار این نیروگاه شامل سه واحد 160 مگاواتی جمعا به ظرفیت 480 مگاوات در دست احداث است که واحد اول بخار مجموعه ساعت 2:20 بامداد 20 مردادم ماه سال جاری به شبکه برق سراسری سنکرون شد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 1 =