بیمارستان مسیح کرمانشاه ثبت ملی شد

شناسهٔ خبر: 22495F6C -
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه از ثبت مجدد بیمارستان مسیح کرمانشاه در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش هاناخبر ،گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، امید قادری روز با اعلام این خبر افزود: امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه در جلسه شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی کشور پرونده بیمارستان مسیح مرادیان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه گفت: این بنای ارزشمند به عنوان یکی از بیمارستان های تاریخی کشور پیش از این نیز به ثبت رسیده بود که با در خواست مالک و رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی کشور خارج شده بود.

او ادامه داد: به دنبال تعرضاتی که در سالیان اخیر نسبت به این بنا شکل گرفت که آخرین مورد آن آتش سوزی عمدی در شب چهارشنبه سوری سال ۹۸ بود، با توجه به در خواست هایی متعدد مردم و دوستداران و فعالین میراث فرهنگی و نیز احتمال تخریب بنا، بررسی ثبت مجدد این بیمارستان تاریخی مجددا در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.

قادری ضمن تقدیر از حمایت های دستگاه قضایی استان، پیگیری های معاونت میراث فرهنگی و کارشناسان ثبت اداره کل، تصریح کرد: ثبت ملی این بنا به این لحاظ ارزشمند است که می‌توان در راستای حفظ شرایط موجود و جلوگیری از تخریب آن از اقدامات قانونی بهره برد.

او با اعلام اینکه سعی ما بر این است تا در سال جاری اعتباراتی برای مرمت اضطراری این بنا لحاظ گردد، گفت: درصورت همکاری و مشارکت مالک بنا آمادگی برای مرمت و ساماندهی آن وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه، همچنین یادآور شد: در صورت در خواست مالک بنا ما آماده اعتای مجوزهای لازم برای استفاده از این بنا در راستای طرح های گردشگری و فرهنگی و حتی پرداخت تسهیلات هستیم.

قادری قرار گرفتن مجدد این بنای شاخص را در فهرست میراث ملی کشور راپیگیری های دلسوزانه دغدغه مندان میراث فرهنگی استان کرمانشاه دانست و ابراز امیدواری کرد که بتوان با همکاری خانواده زنده یاد دکتر مرادیان هرچه سریع تر اقدام به ساماندهی و مرمت این بنا نمود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 1 =