سنجش 95 هزار کودک کردستان در طرح بینایی سنجی

شناسهٔ خبر: 23F7F368 -
معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی کردستان با اشاره به آغاز اجرای طرح آمبلیوپی (بینایی سنجی) در استان، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری ۹۵ هزار نفر از کودکان مشمول طرح، مورد سنجش بینایی قرار گیرند.

به گزارش هاناخبر ،

ناصر کریمیان در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: برای اجرای طرح بینایی سنجی (آمبلیوپی) ۱۱ پایگاه سیار در استان دایر شده که از طریق دستگاه و ۴۶ مرکز مثبت زندگی نیز از طریق ایچارد، کار بینایی سنجی کودکان 3 تا ۶ سال استان را انجام خواهند داد.

وی با بیان اینکه براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امسال ۹۵ هزار کودک سه تا ۶ سال زیرپوشش طرح قرار خواهند گرفت، افزود: برای اجرای طرح بیش از ۹۸ غربالگر سطح یک، بینایی سنج و چشم پزشک همکاری خواهند کرد.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی کردستان اظهار کرد: پیشگیری از تنبلی چشم در سه سطح انجام می‌شود که در سطح اول غربالگری، در سطح دوم بینایی سنجی و در سطح سوم ارجاع به متخصص صورت می‌گیرد.

کریمیان ادامه داد: اجرای این طرح فقط به پوشش ختم نمی‌شود، بلکه در مراحل بعدی کودکانی که با اختلالات بینایی از جمله تنبلی چشم و یا کم بینایی مواجه هستند به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شوند.

وی به ارائه گزارشی از اجرای طرح در سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته برش کشوری برای اجرای این طرح در استان ۶۱ هزار کودک بود که ۷۶ هزار کودک زیرپوشش قرار گرفتند.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی کردستان بیان کرد: از این تعداد ۸۳ نفر آمبلیوپی و ۲ هزار و ۲۲۴ نفر نیز دارای سایر اختلالات بینایی تشخیص داده شدند، ضمن اینکه سال گذشته ۷۲۵ مورد کمک هزینه  و ۲۵ مورد کمک هزینه عمل جراحی به خانواده‌های بی بضاعت پرداخت شد.

کریمیان سن طلایی تشخیص و درمان تنبلی چشم را زیر پنج سالگی اعلام کرد و از خانواده‌ها خواست، برای اطمینان از سلامت بینایی کودکان 3 تا ۶ ساله خود به پایگاه های سنجش بینایی در شهرها و روستاهای محل سکونت خود مراجعه کنند.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 3 =