اجرای طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی در 53 درصد مساحت کردستان

شناسهٔ خبر: 26093850 -
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: برنامه ریزی شده که در 53 درصد مساحت استان در 3 لایه زمین شناسی, زمین شناسی اقتصادی و ژئوشیمیایی برداشت اطلاعات صورت گیرد.

به گزارش هاناخبر ، علیرضا شهیدی در مراسم افتتاح طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی کشور در استان کردستان, گفت: با توجه به اینکه 7 درصد ذخایر معدنی جهان در کشور ایران قرار دارد, می توان با استفاده از این پتانسیل در بسیاری از زمینه ها تحول ایجاد کرد.

وی افزود: تا کنون بیش از 100 موضوع نقشه از پهنه های معدنی کشور تهیه شده که می توان با استفاده از این اطلاعات, می توان به راحتی فهمید که کدام ماده معدنی در کدام منطقه کشور قرار دارد.

معاون وزیر صنعت, معدن و تجارت اظهار کرد: سال گذشته برنامه ریزی شد که طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی کشور اجرایی کنیم که در استان خراسان جنوبی به صورت پایلوت آغاز شد و امسال نیز کردستان به عنوان اولین استان این طرح را اجرا می کند.

شهیدی ادامه داد: برنامه ریزی شده که 53 درصد مساحت استان در 3 لایه زمین شناسی, زمین شناسی اقتصادی و ژئوشیمیایی برداشت اطلاعات صورت گیرد.

وی یادآور شد: در ابتدا پهنه دیواندره در مساحت 22 هزار کیلومتر به صورت خطی مورد بررسی قرار می گیرد و تا عمق 450 متر ذخایر معدنی منطقه را شناسایی می کنیم.

مدیرکل صنعت, معدن و تجارت کردستان نیز در این مراسم بیان کرد: با توجه به شعار سال بحث تولید و اشتغال از مهمترین دغدغه‌های دولت است که این طرح نیز در راستای شناسایی نقاط پتانسیل دار استان افتتاح می شود.

بختیار خلیقی گفت: کردستان دارای 18 گونه مواد معدنی و ذخایر مناسب مواد معدنی است که بهره برداری از آنها می تواند در زمینه اشتغال تحولی ایجاد کند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 1 =