افزایش ۹ درصدی صادرات کالا‌های غیر نفتی آذربایجان شرقی

شناسهٔ خبر: 2657A28B -
صادرات کالا‌های غیر نفتی آذربایجان شرقی ۹ درصد افزایش یافته است.

به گزارش هاناخبر ،

راستی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی ضمن تشریح عملکرد مجموع مبادلات بازرگانی استان گفت: طی شش ماهه نخست سال جاری، میزان صادرات کالا‌های غیر نفتی استان از گمرکات کشور بالغ بر یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و یکصد میلیون دلار است.

وی اظهار کرد: در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۱۲.۵ درصدی در وزن و ۹.۲ درصدی در ارزش صادرات اقلام غیر نفتی استان هستیم.

وی ادامه داد: علاوه بر ارقام یاد شده میزان صادرات محصولات مس سونگون در این مدت بالغ بر ۷۳ هزار تن و به ارزش ۱۱۰ میلیون دلار است که با احتساب این ارقام میزان صادرات استان به ارقام ۱.۵ میلیون تن در وزن و ۱.۲ میلیارد دلار در ارزش می‌رسد.

وی همچنین عمده بازار‌های هدف صادراتی استان در نیمه اول سال جاری را ۸۵ کشور عنوان کرد و گفت: عراق، ترکیه، افغانستان، گرجستان و ارمنستان عمده کشور پذیرنده اقلام غیر نفتی استان محسوب می‌شوند.

راستی با اشاره به گروه کالا‌های صادراتی برتر استان در این مدت عنوان کرد: کالا‌های صنعتی، کشاورزی، شیمیایی، منطقه آزاد و فرش و صنایع دستی به ترتیب با ۴۷۷، ۱۲۸، ۱۳۲، ۱۲۰ و ۷۹ میلیون دلار پنج گروه کالایی برتر صادراتی استان هستند.

وی خاطرنشان کرد: در شش ماهه سال جاری شاهد خروج کالا از گمرکات استان به ارزش ۷۶۰ میلیون دلار و به وزن یک میلیون تن هستیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش دلاری ۳۰ درصد و از لحاظ ارزش وزنی ۴۰ درصد افزایش یافته است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 4 =