تجلیل از خبرنگاران یا تبلیغات انتخاباتی/روز خبرنگار در بانه چگونه گذشت؟

شناسهٔ خبر: 2798A950 -
در بانه روز پنجشنبه به جای تجلیل از خبرنگاران از ادمین کانال های تلگرامی و فعالان فضای مجازی تجلیل شد و مراسم روز خبرنگار که قرار بود در فرمانداری برای خبرنگاران برگزار شود به باد فراموشی سپرده شد.

به گزارش خبرنگار هاناخبر ، روز هفدهم مراد سالروز شهادت شهید راه قلم محمود صارمی به عنوان روز خبرنگار نام گذاری شده و هر ساله مسئولان به این مناسبت از خبرنگاران و فعالانه حوزه رسانه تجلیل می کنند اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آستانه انتخابات این روز را به فرصتی برای تبلیغات بیش از موعد انتخاباتی برای خود تبدیل کردند از خبرنگار نما گرفته تا فعالان بی دغدغه فضای مجازی تجلیل می کند جز خبرنگاران.
در شهرستان مرزی بانه چهار تا پنج نفر خبرنگار در حوزه رسانه های رسمی و خبرگزاری ها و سایت های خبری استانی و کشوری فعالیت می کنند از طرفی هم کانال های تلگرامی به صورت قارچ گونه رشد کردند به طوری که بیش از 35 کانال با نام ها و عناوین مختلف بدون هیچ گونه نظارت و آموزشی تنها با هدف کسب درآمد فعالیت می کنند.
روز پنجشنبه همزمان با روز خبرنگار پیامی مبنی بر برگزاری مراسم تجلیل به خبرنگاران خبرگزاریها و نمایندگان رسانه ها رسمی  بانه  ارسال شده که مراسم تجلیل از خبرنگاران شهرستان بانه در ساعت یازده با حضور مسئولین ادارات در سالن اجتماعات فرمانداری بانه برگزار می شود.
قبل اجرای این برنامه جلسه شورای برنامه ریزی شهرستان با حضور نماینده برگزار شده و قرار بر این شده که آقای بیگلری مراسم تجلیل از ادمین های  کانال تلگرامی ساعت یک در ارشاد برگزار کند اما با پایان جلسه شورای برنامه ریزی شهرستان علارغم یادآوری سرپرست فرمانداری مبنی بر برگزاری مراسم تجلیل از خبرنگاران برخی  مسئولین همراه آقای نماینده جلسه را را ترک کردند و برخی حاضرین در جلسه هم بلا تکلیف ماندند که در نهایت جلسه تجلیل از خبرنگاران بدون هیچ توضیحی برگزار نشد.
مراسم تجلیل از فعالان فضای مجازی «خبرنگاران خود خوانده» به نام تجلیل از خبرنگاران شهرستان در اداره ارشاد اسلامی با حضور نماینده مردم شهرهای سقز و بانه، و سر پرست فرمانداری، شهردار بانه و برخی از مسئولین شهرستان بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و خبر تجلیل از خبرنگاران در کانال تلگرامی آقای بیگلری به عنوان برگزاری مراسم تجلیل از خبرنگاران شهرستان بانه منتشر کردند و خبر آن نیز در سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همین عنوان منتشر شد در حالی که خبرنگاران بانه در این جلسه حضور نداشتند.
جای تاسف است در شهری که تعداد خبرنگارانش کمتر از پنج نفر است و در جلسات بازیدها و مراسم های ساعت ها بدون هیچگونه چشمداشتی پای حرفهای مسئولین می نشیند اخبار و وقایع را بدون هیچ کم و کاستی پوشش می دهند  اما مسئولین به پاس زحمات آنها نیم ساعت صبر نکردند و به درد دلهایشان گوش ندادند.
گرچه رسانه ها و فعالان حوزه این رکن اساسی توسعه و پیشرفت هستند و اقدامات حرفه ای خبرنگاران کمک حال برنامه ریزان و مجریان است و بدون حضور خبرنگاران مسیر توسعه و پیشرفت به درستی طی نمی شود اما هر سال در روز خبرنگار زحماتشان نادیده گرفته می شود و مراسمی در شان و جایگاه آنها برگزار نمی شود.
سخنی با مسئولین
بسیاری از مسئولین در سایه سکوت کار مدیریتی خود را انجام می دهد و زمانی از خبرنگاران یاد می کنند که بخواهند عملکرد مثبتی از خود ارائه دهند اما این بخش نیز به درستی انجام نمی شود چراکه بسیاری از مسئولین تفاوت بین خبرنگاران رسمی با ادمین  کانال های تلگرامی را نمی دانند و در نشست های خبری ازادمین های کانال های تلگرامی دعوت می کنند و خود را در مقابل انها پاسخگو می دانند.
اعطای لقب خبرنگار به کسانی که دغدغه این حوزه را ندارند و تنها برای کسب درامد و یا تفنن گاهی چند سطر می نویسند و یا از منابع دیگر کپی برداری و باز نشر می کنند از آسیب های جدی حوزه اطلاع رسانی است که باید مسئولان به این امر توجه کنند و خبرنگار را از خبرنگار نما تشخیص دهند. 
تبعیض های ناتمام خبرنگاران شهرستانی با مرکز استان 
خبرنگاران شهرستانی که به عنوان نمایندگان خبرگزاری ها و روزنامه ها در شهرستان با کمترین امکانات در سخت ترین شرایط کار می کنند و وظیفه ای به مراتب سنگین تر بر عهده دارند  و تمام سنگینی بار اطلاع رسانی یک شهرستان به تنهایی به دوش می کشند و خوراک خبری بسیاری از رسانه های استانی و کشوری تامین می کنند از هر طرف حتی گاهی از طرف رسانه ای که برای آن کار می کنند مورد بی مهری قرار می گیرند و تمام تلاش هایشان نادیده گرفته می شود.
هر ساله به مناسب روز خبرنگار برنامه های در استان برگزار می شود متولیان برگزار این برنامه ها تاکنون از خبرنگاران شهرستانی برای حضور در این برنامه ها دعوت نکردند و خبرنگاران شهرستانی را تافته جدا بافته میدانند. 
از طرفی مدیر کل اداره ارشاد اسلامی وعده داده بود که مشکلات خبرنگاران بررسی و رفع کنند اما تاکنون حتی یک بار هم به درد دلهای خبرنگاران شهرستانی گوش نکرده است. 
امید است این خاطرات تلخ روز خبرنگار روزی پایان یابد و خبرنگاران با دلخوش و امید به آینده ای بهتر وقایع این روز خود را در سالهای آتی روایت کنند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 6 =