استخراج مواد معدنی در مهاباد

شناسهٔ خبر: 30A5EFA6 -
مسئول امور معادن اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد گفت: استخراج مواد معدنی در سال گذشته نسبت به مدت مشابه پارسال ۲ و نیم برابر افزایش یافته است.

به گزارش هاناخبر ،

آکو جوانمردی مسئول امور معادن اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد اظهار کرد: سال گذشته ۸۳۲ هزار و ۲۵۴ تن انواع مواد معدنی از معادن فعال این شهرستان استخراج شد که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن افزایش ۲.۵ برابری را نشان می‌دهد.

جوانمردی با اشاره به اینکه ۱۲ نوع ماده معدنی در این شهرستان استحصال می‌شود، افزود: مهمترین و بیشترین سنگ‌های استخراج شده به ترتیب شامل سنگ لاشه آهکی، سنگ آهن، باریت و سنگ سیلیس است.

او ادامه داد: از سنگ باریت در خنک و روان کردن مته‌های حفاری، پوشش درونی چاه‌های نفت، انتقال مواد ناشی از حفاری به داخل زمین و کنترل فشار‌های غیرعادی درون چاه‌های نفت و گاز استفاده می‌شود.

مسئول امور معادن اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد شمار معادن دارای پروانه معتبر مهاباد را ۷۶ مورد عنوان کرد و گفت: ظرفیت استخراج سالیانه معادن این شهرستان بیش از ۹۸۷ هزار تن است و و هم اکنون ۱۴ هزار و ۸۴۸ تن ذخیر معدنی در سطح شهرستان برآورد شده است.

جوانمردی اضافه کرد: پارسال همچنین سه پروانه استخراج ماده معدنی در مهاباد صادر شده است.

او با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۸ واحد فناوری مواد معدنی در این شهرستان فعال است، تصریح کرد: در زمان حاضر ۴۰ درصد کل مواد استخراجی در این شهرستان فرآوری و بقیه به علت کمبود ماشین‌آلات به تبریز و اصفهان ارسال می‌شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 4 =