به بهانه طرح تعطیلی پنج شنبه ها؛

روزی برای خانواده‌های کرمانشاهی / بهزاد خالوندی

شناسهٔ خبر: 32976831 -
این روزها مطالبه افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز، دوباره در فضای رسانه ای و مجازی کرمانشاه طرح شده است. این یادداشت تاکیدی بر ضرورت تحقق این مطالبه است.

هاناخبر -بهزاد خالوندی؛ این روزها طرح تعطیلی ادارات دولتی در پنج شنبه ها بیش از هر زمان دیگری در فضای کرمانشاه مطرح است و شانس اجرایی شدن آن بسیارافزایش یافته است.

این طرح در صورت اجرایی شدن، آثار مثبتی بر کیفیت زندگی خانواده های کارمندان و کارکنان دولت خواهد داشت. تعطیلات یک روزه فعلی، آنقدر کوتاه و گذراست که فرصتی برای دورهمی های خانوادگی، تفریح و گشت و گذار و مسافرت های فراستانی و حتی درون استانی باقی نمی گذارد. این وضعیت فرساینده در بخش خصوصی هم برقرار است و شاغلین این حوزه نیز باید شش روز از هفته را سر کار باشند.

از دیگر سو برای گذران یک عصر جمعه خوب در همین محدوده فضای شهری هم اماکن تفریحی چندانی وجود ندارد. مثلا کلانشهری مانند کرمانشاه - که نیمی از جمعیت استان را در دل خود جای داده - فاقد شهربازی و یا یک مجموعه تفریحی جذاب و ویژه است.

مدت‌هاست ادارات در تهران به عنوان مرکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کشور، پنجشنبه‌ها تعطیل هستند و این افزایش تعطیلات، فرصتی برای شهروندان تهرانی فراهم کرده‌ تا با فراغ بال به شمال سفر کنند و روز اول هفته را با آرامش بیشتری آغاز کنند. ولی در استان کرمانشاه با وجود جذابیت هایی مانند منطقه جهانی هورامان و داشتن صدها اماکن تاریخی و گردشگری، شهروندان فرصتی برای سفرهای آخر هفته ندارند و بسیاری به اجبار، برنامه های سفر را به تعطیلات چند روزه نوروز موکول کرده اند.

از منظر دیگر، این روال کاری فرساینده، یک خستگی دایمی در تن و جان مردم ایجاد کرده و حس نشاط و سرزندگی را از آن ها گرفته است. مشغله های کاری فراوان برای تامین معیشت حداقلی، فرصتی برای با هم بودن اعضای خانواده باقی نگذاشته و تداوم این وضعیت به شکاف روزافزون نسل ها و ازهم گسیختگی خانواده ها و دو قطبی شدن جامعه دامن زده است.

در این شرایط اجرایی شدن طرح تعطیلی پنج شنبه ها می تواند یک بستر زمانی بسیار بهتری برای افزایش اوقات باهم بودن خانواده ها برای تفریح و مسافرت فراهم کند و نزدیکی نسل ها و افزایش نشاط و امید به آینده کمک کند.
همچنین افزایش تعطیلات به دو روز در هفته می تواند به شکل گیری فرهنگ کرمانشاه گردی در استان و تقویت اقتصاد گردشگری و ایجاد هزاران فرصت شغلی در حوزه خدمات کمک کند.

در کرمانشاه سال هاست تعطیلات آخر هفته برخلاف روال معمول در دنیا و حتی در دیگر استان های کشور، یک روزه است ولی این روال نه تنها کمکی به جبران عقب ماندگی ها و قرار گرفتن در مسیر توسعه، نکرده است بلکه موجب ضربه به بنیان خانواده ها، افزایش شکاف نسلی و تضعیف اقتصاد گردشگری به عنوان یکی از محورهای توسعه استان شده است.

 طرح تعطیلی پنج شنبه ها اخیرا در نشست ستاد خدمات سفر استان مطرح و برای اولین بار از حمایت مدیر ارشد استان هم برخوردار شده و به گفته وی هم اکنون در حال بررسی های نهایی و کارشناسی است. امیدواریم بر خلاف سال های قبل و شعارهای پوپولیستی گذشته، این بار برخوردی کارشناسی با این مطالبه صورت گیرد و شاهد اتخاذ یک تصمیم کلان نگرانه و توسعه آفرین باشیم زیرا خانواده اساس و بستر شکل گیری هرگونه اتفاق خوب و پایدار در توسعه کشور است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 1 =