شکسته شدن رکورد مصرف برق در ایران و اعتراض مردم به قطع برق

شناسهٔ خبر: 329B2318 -
رکورد مصرف برق در ایران دیروز (دوشنبه ۱۱ تیر) در ساعت ١٦ و ٣٨ دقیقه بعدازظهر شکسته شد و به ۵۶ هزار و ۵۳۲ مگاوات رسید.

به گزارش هاناخبر، براساس گزارش وضعیت شبکه برق که وزارت نیروی ایران اعلام کرده با توجه به گرم شدن هوا و افزایش استفاده از وسایل سرمایشی بخصوص کولر گازی، مصرف برق بخصوص در هفته گذشته افزایش چشمگیری داشته و رکورد مصرف در روزهای متوالی شکسته شده است.

کاهش بارندگی نیز سبب شده ظرفیت تولید نیروگا‌های برق‌آبی کاهش پیدا کند که به گفته معاون وزیر نیرو به کمتر از نصف کاهش یافته است.

همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، امروز از واردات روزانه هفتصد مگاوات برق از کشورهای ارمنستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان برای تامین نیاز دوره اوج مصرف خبر داد.

سهم انرژی هسته‌ای در تولید برق در ایران کمتر از یک و نیم درصد است

به گفته آقای حائری، به ازای افزایش هر یک درجه دما، مصرف برق کل ایران ۱۵۰۰ مگاوات افزایش پیدا می‌کند.

افزایش مستمر مصرف برق در ایران باعث شده مسئولان مرتب از مردم بخواهند که به خصوص در ساعت‌های اوج مصرف صرفه‌جویی و به این ترتیب شبکه برق را یاری کنند و همچنین با اعلام جدول قطع برق، تامین نیاز کشور را مدیریت کنند.

با این حال قطع برق در استان‌های مختلف ایران در هوای گرم تابستان در روزهای گذشته باعث انتقاد و اعتراض مردم شده است

به گزارش تسنیم، سامانه فوریت قطع برق در اغلب استانهای کشور بسیار پرکار بوده و در روزهای اخیر، صد هزار تماس با سامانه فوریت قطع برق در یک روز و در یک استان به ثبت رسیده است که به گفته تسنیم رکوردی محسوب می‌شود.

تابستان دو سال پیش رکورد مصرف برق در تاریخ ایران در چند هفته متوالی شکسته شد و یکشنبه ۲۶ تیر ١٣٩٦ در ساعت ۱۴:۵۴ مصرف برق ایران باز از مرز ۵۰ هزار مگاوات در ساعت گذشت (۵۰۲۳۵) و فردای آن روز در ساعت ۱۵:۲۶ دقیقه به ۵۱ هزار و ۲۲۵ مگاوات رسید.

علاوه بر این، ساعت اوج مصرف برق از سال ۹۰ تاکنون تغییر کرده و از ساعت‌های شب به روز جابجا شده است.

منبع:بی بی سی

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 9 =