مشکل تامین آب ۱۶ روستای مهاباد رفع شد

شناسهٔ خبر: 333B171A -
مدیر امور آب و فاضلاب مهاباد گفت: آب ۱۶ روستای این شهرستان با وصل شدن به تصفیه خانه سد مهاباد تامین و اهالی آنها از آب شرب سالم و پایدار بهره مند شدند.

به گزارش هاناخبر ، مسعود امجدی روز سه‌شنبه افزود: بعد از حدود ۱۳ کیلومتر لوله گذاری با اعتبار ۱۶۵ میلیارد ریال، ۶ روستا شامل قره داغ، قجی آباد، گاپیس، خورخوره، کهنه ده و گردیعقوب به صورت ۲ مجتمع روستایی به تعداد روستاهای برخوردار از آب شرب تصفیه شده شهرستان مهاباد اضافه شدند.

وی ادامه داد: هم اکنون ۱۶ روستای پرجمعیت شهرستان با جمعیتی بالغ بر ۹ هزار و ۳۰۰ خانوار روستایی از آب شرب شهری (طرح آبرسانی ۱۴۱ روستایی) بهره مند هستند.

مدیر امور آب و فاضلاب مهاباد اضافه کرد: در حال حاضر ۵۶ درصد جمعیت روستاهای این شهرستان تحت پوشش خدمات آب روستایی زیر مجموعه تصفیه‌خانه آب هستند.

امجدی با بیان اینکه امسال برای حدود ۴۰ روستا، تنش آبی پیش بینی شده بود، اظهار کرد: در راستای افزایش تامین و رفع کمبود آبی روستاییان امسال ۱۱ حلقه چاه در ۱۴ روستا از توابع بخش مرکزی و خلیفان حفر شده که بخشی از آنها وارد مدار و مابقی هم در حال عملیات تکمیلی در جهت بهره‌برداری است.

وی اضافه کرد: هم اکنون لوله گذاری به طول ۹.۳ کیلومتر در مسیر جاده برهان انجام شده که در صورت ادامه تخصیص اعتبار با ادامه عملیات لوله گذاری خطوط انتقال به طول حدود هفت کیلومتر و احداث پنج باب ایستگاه پمپاژ در قبال آن ضمن نزدیک شدن خط تامین آب به بخش خلیفان روستاهای دوستعلی، تکانلوچه، شکم دره، بردمیش، بصری، قره بلاغ، درمان و کپه کند و چند روستای دیگر هم به تصفیه خانه آب متصل خواهند شد.

مدیر امور آب و فاضلاب مهاباد از مهندسی مجدد و افزایش تامین آب مجتمع ترشکان و روستای کوسه کهریز و نوسازی تجهیزات ایستگاه پمپاژ ۲۳ روستا خبر داد و گفت: بازسازی ۲ باب مخزن شیخ یوسف و روستای خانگاه و همچنین اصلاح ۸.۵ کیلومتر دیگر در حوزه روستایی با هدف جلوگیری از نشتی و هدر رفت انجام شده است.

امجدی با اشاره به سایر پروژه های عمرانی در حال انجام نیز گفت: عملیات مخزن ۲ هزار مترمتکعبی گوگ تپه با ۱۵۵ میلیارد ریال اعتبار و مخزن ۲ هزار مترمکعبی کانی صوفی رشید با ۱۲۷ میلیارد ریال به ترتیب با ۱۰ و ۳۰ درصد در حال انجام است.

وی بیان کرد: عملیات لوله گذاری و خط انتقال مجتمع روستایی قره قشلاق و داشخانه با ۴۵ میلیارد ریال و لوله گذاری ۳.۴ کیلومتر برای مساکن مهر و موکریان با اعتباری ۱۰۰ میلیارد ریال از دیگر طرح های در دست اقدام توسط این مدیریت است.

وی یادآور شد: امسال همچنین در راستای افزایش تامین آب مناطق شهرک کارمندان ، کوی دانش و شهرک بهداری پیمانکار اجرای خط انتقال از مخزن فجر به مخزن قولقلاغ با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال و رفع افت فشار و قطعی در اصحاب سفید و منازل مشرف به مخزن استقلال نیز اقدامات لازم در راستای افزایش سطح خدمات و جلب رضایت شهروندان انجام گرفته است.

هم‌اکنون شرکت آب و فاضلاب مهاباد دارای بیش از ۵۰ هزار مشترک شهری و ۱۶ هزار مشترک روستایی است و تمامی جمعیت شهری و ۸۰ درصد جمعیت روستایی این شهرستان را تحت پوشش دارد.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه‌بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 2 =