کاهش مدت زمان اطفای حریق در منابع طبیعی و محیط زیست کرمانشاه

شناسهٔ خبر: 340B2BA7 -
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت : با توجه به پیش‌بینی‌ها و همکاری دستگاه‌های مختلف و سازمان‌های مردم نهاد مدت زمان اطفای حریق در منابع طبیعی و محیط زیست استان بسیار کاهش یافته است.

به گزارش هاناخبر ، افشین یگانه مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه از بین ۶۴ پدیده و حوادث طبیعی شناسایی شده در دنیا ۱۶ مورد در استان کرمانشاه رخ می‌دهد، گفت : پدیده ریزگرد‌ها و گرد و غبار و افزایش حریق در جنگل‌ها و منابع طبیعی از پدیده‌های رایج در فصل تابستان است که برنامه ریزی لازم برای آن انجام شده بود.

وی با اشاره به وحدت تمام دستگاه‌ها و همیاری سازمان‌های مردم نهاد در حریق‌های امسال عنوان کرد: آتش‌سوزی منطقه مره‌خیل پاوه در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۱ روز ادامه داشت و امسال نیز رخ داد، اما با مدیریت واحد در کمتر از ۱۲ ساعت اطفا شد.

یگانه با بیان اینکه به دلیل وسعت استان و حوزه منابع طبیعی و محیط زیست گاهی چند فقره حریق همزمان رخ می‌دهد گفت: با پیش بینی‌های انجام شده استان به چهار منطقه تقسیم شد و مجموعه امکانات موجود براساس این تقسیم بندی توزیع شد.

وی افزود: در گذشته افراد به طور مستقیم درگیر اطفای حریق می‌شدند که صدماتی به دنبال داشت، اما اکنون با ایجاد آتش‌بر و استفاده از دمنده‌ها حریق کنترل می‌شود؛ اما با این وجود گاهی مردم با حداقل امکانات شخصی نیز برای اطفای حریق کمک می‌کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه درباره استفاده از بالگرد برای اطفای حریق گفت: اطفای حریق بسیار پیچیده است و گاهی به دلیل شرایط منطقه و فاصله از منابع آبی امکان استفاده از بالگرد وجود ندارد، اما قراردادی با وزارت دفاع منعقد شده که در صورت نیاز از بالگرد‌های آن‌ها استفاده شود.

یگانه با اشاره به ساماندهی و جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه قره‌سو از سال گذشته بیان کرد: شرکت آبفا موظف شده فاضلاب را جمع‌آوری و تا نزدیکی تصفیه خانه هدایت کند و با راه‌اندازی تصفیه‌خانه به این مرکز منتقل شود و این اقدام در اواخر اردیبهشت امسال انجام شد.

وی افزود: لایروبی این رودخانه به عهده شهرداری و آب منطقه‌ای بود که به دلیل اختلافاتی انجام نشد، اما ۲۰ روز پیش دیوان عدالت اداری رأی را به نفع شهرداری صادر کرد و آب منطقه‌ای قول داده در مهر و آبان ماه امسال لایروبی رودخانه انجام شود که شهرداری نیز برای فضاسازی و ایجاد تفرجگاه اطراف آن اقدام کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: با صنایع هماهنگ شده که آب تصفیه شده حاصل از فاضلاب را برای مصارف واحد‌ها خریداری کنند و از طرف دیگر چاه‌های مورد استفاده آن‌ها مسدود شود.

یگانه با بیان اینکه طرح جامع شهر کرمانشاه از سال‌های گذشته تهیه شده و محلات به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است عنوان کرد: در این طرح جوان‌سازی شهر براساس آیین‌نامه‌های زلزله در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در بازسازی بافت فرسوده حفظ و نگهداری ابنیه تاریخی مورد توجه قرار گرفته است گفت: مشوق‌هایی از جمله معافیت از پرداخت عوارض شهرداری و هزینه پروانه ساخت و همچنین ساخت یک طبق تشویقی برای ترغیب مالکان واحد‌های فرسوده برای بازسازی در نظر گرفته شده است.

یگانه افزود: از ابتدای امسال طرحی با عنوان تجمیع پلاک‌ها در بافت‌های فرسوده رد دستور کار قرار گرفته است که براساس آن چند پلاک کوچک در کنار هم قرار می‌گیرند و تجمیعی ساخته می‌شود و به مالکان ملک معوض داده خواهد شد. 

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات ویژه به زلزله‌زدگان سرپل‌ذهاب بیان کرد: بیش از ۹۷ درصد منازل تخریب شده در مناطق زلزله‌زده بازسازی و مورد استفاده قرار گرفته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۳۴ هزار نفر آموزش‌های امدادی را دریافت کرده‌اند گفت: اماکن اسکان موقت و اضطراری در شهر کرمانشاه شناسایی شده و تلاش می‌شود که تابلوگذاری و نشانه گذاری شوند که در زمان وقوع حادثه مردم از این مکان‌ها اطلاع داشته باشند .

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 9 =