کشف پایه ستون سنگی تاریخی در روستای کوسه کهریز مهاباد

شناسهٔ خبر: 34AEA819 -
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد از کشف یک پایه ستون سنگی تاریخی در روستای کوسه کهریز این شهرستان خبر داد.

به گزارش هاناخبر ،

غلامرضا عبده روز پنجشنبه  به خبرنگاران گفت: در جریان بازدید و سرکشی نیروهای یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی مهاباد از محوطه تاریخی کوسه کهریز، در حیاط منزل یکی از اهالی روستا یک پایه ستون سنگی تاریخی شناسایی شد، که تا کنون مشابه آن در سنت معماری ایران بدست نیامده است.

 وی ادامه داد: پایه ستون مذبور از دو قسمت شامل یک پایه مکعب شکل به عرض ۵۱ سانتی متر و شال ستون استوانه ای به عرض ۲۳ سانتی متر به صورت یکپارچه ساخته شده و با توجه به سطح ایستایی کم، به احتمال زیاد این اثر، پایه ی ساقه ستون چوبی بوده است.

عبده با بیان اینکه کارشناسان در حال بررسی قدمت و تاریخچه این ستون سنگی هستند، تاکید کرد: این پایه ستون مربوط به مسجد قدیمی روستای کوسه که ریزه مهاباد بوده که دیرزمانی است مسجد تخریب شده و این ستون بدون اطلاع از قدمت تاریخی آن در حیاط منزل یکی از روستاییان نگهداری می شد.

سرپرست میراث فرهنگی مهاباد گفت: این پایه ستون پس از انجام هماهنگی های لازم با همراهی و اسکورت پاسگاه انتظامی مکریان غربی و یگان حفاظت میراث فرهنگی مهاباد، جهت نگهداری و نمایش به موزه مردم شناسی مهاباد انتقال داده شد.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 5 =