مسائل حوزه تولید، کارآفرینی و سرمایه گذاری در شهرستان بوکان

ارائه راهکارهای عملیاتی و عملکرد اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بوکان

شناسهٔ خبر: 34D6E201 -
نمونه آماری در شهرستان بوکان نشان می دهد که کارآفرین و کارآفرین موفق نداریم که بیانگر آنست که زیرساخت فرهنگی لازم هنوز شکل نگرفته است.

به گزارش هاناخبر ، حسن عبدی دکترای اقتصاد، مسائل حوزه تولید، کارآفرینی و سرمایه ­گذاری در این شهرستان را با  ارائه راهکارهای عملیاتی و عملکرد اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بوکان منتشر کرد؛ مسائل تولید در شهرستان با بررسی میدانی، انجام مصاحبه­ های کیفی و پرسش­نامه ه­ای، بازدید از واحدهای تولیدی و دیدار با صاحبان این واحدها و احصا موانع و مشکلات واحدهای فعال و غیرفعال شهرستان و برگزاری جلسات شهرستانی و استانی این گونه قابل طرح است که در مسیر تولید، کارآفرینی و سرمایه­ گذاری در شهرستان بوکان زیرساخت­های فیزیکی و زیرساخت­های فرهنگی لازم، گسترش و توسعه پیدا نکرده است. داده­ های خام از طریق پرسش­نامه ­های استاندارد و معتبر توسط دانشجویان بنده و با همکاری همکاران بخش صنعت، اداره صنعت، معدن و تجارت بوکان جمع­ آوری گردید.  اطلاعات استخراج شده از پرسش­نامه بیانگر آن است که اغلب فعالان اقتصادی مرد و 49 درصد در هنگام راه ­اندازی کسب و کار فعلی­ بین 20 تا 29 سال سن داشتند. توزیع درصدی تجربه فعالیت اقتصادی پاسخ­ دهندگان نشان می­دهد که 62 درصد آنها اولین فعالیت اقتصادی خود را زیر بیست سال شروع کرده و 37 درصدشان قبل راه ­اندازی کسب و کار فعلی زیر پنج سال سابقه اشتغال در مکان­های دیگر داشته ­اند. 46 درصد پاسخ ­دهندگان حین راه­ اندازی کسب و کار فعلی دارای تحصیلات زیردیپلم بودند. 41 درصد پاسخ ­دهندگان بزرگ­ترین فرزند خانواده بوده و فقط 28 درصد پاسخ­ دهندگان از تسهیلات بانکی بهره­ مند شده ­اند. طبقه ­بندی صاحبان کسب و کار بر اساس پرسش­نامه کلیفورد و منکاسو نشان می­دهد که در نمونه آماری به دست آمده در شهرستان بوکان کارآفرین و کارآفرین موفق نداریم و این نشان می دهد که زیرساخت فرهنگی لازم هنوز شکل نگرفته است.

229-195

194-180

179-165

164-150

زیر 150

امتیاز پرسش نامه

کارآفرین

کارآفرین نهفته

کارآفرین بالقوه

در مرز کارآفرین بودن

کارگر روز مزد

رتبه ای

0

10

18

29

43

درصد

 

زیرساخت­های فیزیکی و زیرساخت­های فرهنگی تولید، کارآفرینی و سرمایه ­گذاری مولد باید فراهم گردد. زیرساختهای فیزیکی مورد نیاز تولید چون زمین، آب، گاز، برق، جاده­های مواصلاتی و ... در شهرستان بوکان ضعف دارند.­ در این راستا فرماندار محترم شهرستان و اداره صنعت، معدن و تجارت و سایر ادارات مرتبط به جد پیگیر تأمین زمین، اختصاص آب صنعتی و سایر زیرساخت های تولیدی هستند که پیشرفت های قابل توجه و تأثیرگذاری به دست آمده است.

ارزش­های ذهنی، نگرش به کارآفرینی و باور به خودکارآمدی در قالب زیرساخت فرهنگی شهرستان باید در راستای خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی باشد. در همایش­ ها و کلاس­های آموزشی مرتب در راستای تقویت این زیرساخت در اداره صنعت، معدن و تجارت کار کردیم. برگزاری جلسات مشاوره برای صاحبان ایده و سرمایه ­گذاران از سال 1395 تا کنون با همکاری صاحب نظران و نخبگان حوزه تولید و کارآفرینی شهرستان، دیدار با عمده ­فروشان به صورت فردی و گروهی در راستای تشویق به کارآفرینی و سرمایه گذاری، دیدار با تجار و واردکنندگان عمده جهت تشویق به کارآفرینی و سرمایه گذاری، تشویق صنوف تولیدی موفق جهت راه اندازی کارگاه های بزرگتر بالاخص در مناطق روستای، دیدار با مدرسان آموزش خانواده شهرستان در راستای تقویت کارآفرینی، شناسایی فرصت­های سرمایه ­گذاری در شهرستان بوکان در قالب کار مطالعاتی، برگزاری بیش از ده کارگاه آموزشی در حوزه کارآفرینی برای اقشار مختلف در شهرستان توسط اداره صنعت، معدن و تجارت، حمایت و همکاری با مرکز آموزش بازرگانی بوکان و دیگر نهادها و افراد تأثیرگذار در حوزه کسب و کار، فعال کردن دفتر کارآفرینی دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز بوکان و راه اندازی مرکز نوآوری و شکوفایی خلاقیت در حوزه کسب و کار(زیر نظر پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی) در شهرستان. از دیگر زیرساخت های فرهنگی مورد نیاز هم راستایی و تعامل ادرات مرتبط با حوزه تولید و کارآفرینی در شهرستان است که نیاز به بازسازی دارد که در راستای تقویت کارآفرینی و حمایت از کارآفرینی قرار گیرد که به همت فرماندار اندیشمند این مهم در حال رشد و بهبود می باشد.

یکی از شاخص های سرمایه­ گذاری تعداد جواز تأسیس های صادر شده و تعداد پروانه های بهره برداری است، به طوری که در هشت ماهه سال 1397 تعداد 27 فقره جواز تأسیس صنعتی جدید با اشتغال زایی 325 نفر و تعداد 8 فقره جواز تأسیس صنعتی تمدیدی از طرف صنعت، معدن و تجارت شهرستان بوکان صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، نشان از رشد 50 درصدی دارد. در این هشت ماهه اشتغال زای خوبی توسط واحدهای جدید چون بسته بندی و قطعه بندی گوشت با اشتغال زایی 12 نفر، تولیدی لامپ  LED با اشتغال زایی 18 نفر، تولید یخ قالبی با اشتغال زایی 10 و کارگاه متمرکز فرش آقای جهانی با اشتغال زایی بالای 30 نفر ایجاد شده است و همچنین واحد تولید محصولات سلولزی، 2 واحد در زمینه تولید سیم مسی، واحد تولید کاتد مس، واحد تولید ردیف کار و کمباین نخود، دو واحد تولید حوله، تولید پوشاک، تولید کالای خواب، واحد تولید قطعات پلاستیکی ماشین، تولیدی آب میوه و آب آشامیدنی، واحد تولید تجهیزات پزشکی، واحد تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، 2 واحد بسته بندی حبوبات و ادویه جات، تولید خرپای فلزی، تا دهه مبارک فجر سال 1397 به بهره برداری خواهند رسید که دارای اشتغال زایی قابل قبولی خواهند بود.

 

در حوزه معدن با توجه به اثرات جانبی منفی استخراج معدن سعی کردیم که معدن داران عزیز را به سمت صنایع تبدیلی معدنی و فرآوری با ارزش افزوده بالا و اشتغال زایی زیاد در بخش معدن سوق دهیم که شکر خدا یک واحد سنگبری در سال 1396 ایجاد و یک واحد تولید کنستانتره آهن در حال ایجاد می باشد. در حوزه تجارت داخلی سعی کردیم که برای واحدهای تولیدی صنفی دارای مزیت رقابتی بستر بزرگ شدن فراهم کنیم و خدا را شکر چندین واحد تولیدی موفق را جهت اشتغال زایی بیشتر و استفاده از تسهیلات اشتغال زایی روستای به روستاها جهت ایجاد شعبه دوم منتقل کردیم. در زمینه تجارت خارجی با تجار موفق جلسه داشتیم و عزیزان را تشویق به تولید نموده و کمک کردیم چندین مورد موفق ایجاد گردد.

در پایان اگر می خواهیم به رفاه و رضایت برسیم باید به سمت خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی برویم و همه مردم با احساس مسئولیت، از کسب و کارهای کوچک و خلاقانه شروع کنند تا زمینه خلق ثروت و توسعه شهرستان فراهم شود.

دکتر حسن عبدی رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان بوکان

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 9 =