آمریکا می تواند مانع «حملۀ جنایت کارانۀ» ترکیه به کردهای سوریه شود

شناسهٔ خبر: 350172C3 -
چامسکی معتقد است حضور نیروهای آمریکایی در شمال سوریه می تواند از حملۀ ترکیه به کردهای سوریه جلوگیری کند و حتی از فشار حکومت این کشور بر کردهای ترکیه نیز بکاهد. در صورت خروج آمریکا از سوریه، تنها گزینۀ کردها روسیه است.

به گزارش هاناخبر ،

 نوام چامسکی زبان شناس، فیلسوف و فعال سیاسی آمریکایی معتقد است تعداد اندکی از نیروهای نظامی ایالات متحده می توانند از آنچه او «حملۀ جنایت کارانۀ» ترکیه به کردهای سوریه نامید، جلوگیری کنند.

چامسکی در مصاحبه با کردستان 24 گفت: «تعداد اندکی از نیروهای نظامی ایالات متحده در مناطق کردنشین در مقابل حملۀ احتمالی ترکیه و گسترش حملات جنایت کارانۀ آنها علیه کردها در خود ترکیه و در مناطقی از سوریه که قبلاً اشغال کرده اند، باز دارنده است.»

در ماه اکتبر چامسکی به اینترسپت گفته بود لازم است «ایالات متحده به حضور خود [در سوریه] ادامه دهد تا مانع حمله به مناطق کردنشین شود.»

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرده است نیروهای کشورش را دیر یا زود از سوریه خارج می کند.

به گفتۀ چامسکی، برنامۀ ترامپ برای خارج کردن نیروهای نظامی ایالات متحده از سوریه مشخص نیست. او گفت: «گزارش ها[ی مربوط به خروج نشامیان آمریکایی از سوریه] هر روز تغییر می کنند.»

چامسکی معتقد است حضور حداقلی ایالات متحده در سوریه «یک عملیات نگاه دارنده است، تا زمانی که یک راه حل دیپلماتیک حاصل شود که به مناطق کردنشین درجه ای از امنیت و خودمختاری در چارچوب سوریه اعطا کند.»

چامسکی در این که ترکیه برای نابود کردن بقایای گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به ایالات متحده کمک خواهد کرد، با ترامپ هم عقیده نیست. او گفت: «ترکیه به طرق گوناگون به تروریست ها کمک کرده است. من شک دارم [داعش] دغدغۀ [رئیس جمهور ترکیه رجب طیب] اردوغان باشد. نگرانی اصلی او تیره کردن چشم انداز استقلال کردها یا حتی حقوق اساسی آنها است.»

چامسکی معتقد است اگر ایالات متحده به تصمیم خود مبنی بر خروج از سوریه عمل کند، کردهای سوریه تنها می توانند به روسیه امیدوار باشند که مانع حملۀ ترکیه شود.

او گفت: «اگر آن نیروی بازدارنده خارج شود، تنها امیدی که می ماند توافق روسیه – ترکیه برای جلوگیری از حملۀ ترکیه است؛ آن هم کورسویی از امید در کنار تلاش برای حصول یک راه حل دیپلماتیک. اگرچه دورنمای چندان روشنی نیست، اما امید هست.»

در عین حال چامسکی باور دارد که جلوگیری از حملۀ ترکیه برای مسکو غیر ممکن نیست. اما از نظر او گزینه هایی همچون حضور نیروهایی فرانسوی یا اروپایی در شمال سوریه برای ایجاد منطقۀ حائل به منظور جلوگیری از حملۀ ترکیه، یا اعلام منطقۀ پرواز ممنوع چندان واقع گرایانه نیستند.

چامسکی گفت: «این ها گزینه های واقع گرایانه ای به نظر نمی رسند. خوشمان بیاید یا نه، روسیه ظاهراً بازیگر خارجی مسلط در سوریه است.»

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 7 =