شبهای زمستان و برگزاری بازی جورابین در روستاهای پیرانشهر

شناسهٔ خبر: 350FCF2B -
بازی محلی جورابین یکی از بازیهای سنتی مردم منطقه پیرانشهر و حومه آن است و در شبهای زمستان میان مردم در شهر و روستاها برگزار میشود.

به گزارش هاناخبر ، بازی محلی جورابین ( گوروا بازی ) که از دسته بازی‌های دورهمی به شمار می‌آید، بازی‌های بومی و محلی استان کردستان و آذربایجان غربی است که در بین مردم مناطق کردنشین این دو استان در شبهای زمستان برگزار میشود.
 این بازی را هم می‌توان یک بازی کردی و هم آذری دانست؛ چراکه در میان هر دوی این اقوام رواج دارد. با این حال ازآنجاکه مرکز اصلی این بازی شهرهای استان کردستان هستند و با توجه به اسامی خاص این بازی، در واقع یک بازی اصالتاً کردی است.

این بازی درشب‌هاى طولانی پاییز و زمستان همچنین شب‌هاى ماه رمضان انجام می‌شود. گاه جوانان از روستایى به روستاى دیگر می‌روند تا با هم رقابت کنند که در بعضی مناطق قوانین متفاوتی دارد، در سالهای اخیر این بازی در روستاها برگزار میشد ولی امروزه این بازی در شهرها و حتی استانها هم برگزار میشود.

بازی کردی جورابین بەصورت دستە جمعی برگزارمیشودواز میوه درخت مازوج به عنوان گل در بازی استفادەمیشود.
دستورالعمل دقیق و قوانین بازی جورابین بەگونەایست کە برای شروع بازیکنان به دو تیم تقسیم می‌شوند و مقابل یکدیگر مى‌نشینند "گفتنی است که جورابین را می‌توان هم به صورت تیمی و هم به صورت دو نفره انجام داد"

نحوه بازی

هر گروه پنج جوراب پشمى رنگارنگ با دهانه باز در مقابل خود می‌گذارند و گروه شروع کننده بازى به قید قرعه مشخص می‌شود. ابتدا یک نفر از گروه، چوب کوچکى را که مازو نامیده می‌شود "یا اگر مازو در دسترس نبود تیله یا سنگ " را به تیم مقابل نشان می‌دهد و تک به تک دست خود را در جوراب‌ها وارد می‌کند، او باید با زیرکی مازو را در یکی از جوراب‌ها پنهان کند.

امتیاز شماری جورابین

تیم مقابل اگر بتواند در اولین انتخاب، مازو را پیدا کند، یازده امتیاز می‌گیرد و جهت بازى عوض می‌شود.

اگر نتوانستند در انتخاب اول، مازو را پیدا کنند، جوراب‌ خالى را کنار می‌گذارند و دوباره دنبال جوراب می‌گردند تا به جوراب اصلى نزدیک شوند و این کار باعث میشود امتیاز کمتری بدست بیاورند،  در ادامه اگر جوراب حاوى مازو را پیدا کردند، باید جوراب‌هاى مانده را بشمارند و به همان تعداد امتیاز می‌گیرند و اگر هر بار اشتباه انتخاب کنند به تعداد جوراب‌هاى مانده، کسر امتیاز دارند. سقف امتیازات، توافقى است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 8 =