کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بوکان مهار شد

شناسهٔ خبر: 3711F3E3 -
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت: کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بوکان طی کمتر از ۲۴ ساعت توسط اکیپ های واکنش سریع شناسایی، مهار و مختومه شد.

به گزارش هاناخبر ،دکتر سید امید خلیل زاده در این خصوص اظهار داشت: با اعلام تلفات در یکی از خانوار های روستای ترکمان کندی در شهرستان بوکان بلافاصله با اعزام اکیپ های واکنش سریع دامپزشکی اقدامات قرنطینه و تشخیص بیماری در کمتر از یک روز انجام یافت. 

دکتر خلیل زاده افزود:در قالب برنامه رصد و پایش بیماری اقدامات مورد نیاز در شعاع های اپیدمیولوژیک بیماری بر اساس برنامه ملی کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان  این بیماری در روستای فوق  مهار و مختومه سازی در عرض ۲۴ ساعت درروز توسط اکیپ های واکنش سریع دامپزشکی انجام گرفت.

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان غربی با بیان اینکه وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در داخل استان کاملا مهار و مدیریت شده است، از مرغداران خواست که به اطلاعیه های بهداشتی در خصوص بیماری انفلوانزای فوق حاد پرنددگان توجه کنند و هرگونه کاهش تولید و کاهش مصرف و تلفات را به دامپزشکی اطلاع دهند.

خلیل زاده همچنین از روستائیان  در سطح استان درخواست نمود درصور مشاهده هر گونه تلفات در طیور روستایی مراتب را به  نزدیکترین شبکه دامپزشکی گزارش نمایند

او بیان کرد: در بهمن ماه نیز یک واحد در روستای حاجی خوش مهاباد واقع در هشت کیلومتری تالاب کانی برازان مهارشده است و هفته گذشته نیز در پی دریافت گزارش رخداد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، ۲ کانون آلوده در طیور بومی و سنتی روستای "قجی آباد" مهاباد و "جران" پیرانشهر بلافاصله معدوم شدند.

مدیر کل دامپزشکی ادامه داد: طیور مبتلا از میادین دواب محمدیار و مهاباد و سایر میادین خریداری شده و یک هفته بعد از خرید تلفات در آنها رخ داده بود.

او تاکید کرد: آذربایجان غربی در کریدور تردد پرندگان مهاجر قرار دارد به همین علت همه ساله خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان طیور این استان را تهدید می کند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 3 =