40 درصد مبتلایان به کرونا بدون علامت هستند

شناسهٔ خبر: 39A63639 -
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ۴۰ درصد ازمبتلایان دارای علایم خفیف ویا بدون علامت هستند واین امر اهمیت جلوگیری از انتقال بیماری از طریق خودمراقبتی را بیشتر نشان می دهد.

به گزارش هاناخبر ،به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دکتر ابراهیم قادری اظهار کرد: بیماری کووید-19 که اصطلاحا با نام کرونا در ایران شهرت یافته  یک عفونت ویروسی است که به بیماری همه‌گیر تبدیل شده و شرایط بحرانی را در سراسر دنیا ایجاد کرده است .

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت:  در شرایط کنونی زنان در نقش مادر، همسر و فرزند در کانون خانواده و در نقش فعال اجتماعی درجامعه وبازار کار پیشگامان ونقش آفرینان جدی وهمیشگی خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده  وجامعه در پیشگیری از کووید 19 هستند.

دکتر قادری در ادامه علاوه بر بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید 19 در زنان، نگرانی های مرتبط با سلامت مادر و نوزاد در دوره بارداری و پس از زایمان در همه گیری فوق به افزایش وظایف و مسئولیت‌های زنان در دوره همه گیری در خانواده اشاره کرد و گفت: وظایف سنگین زنان برای اقدامات پیشگیرانه، مراقبت از بیماران مبتلا در خانواده و اداره امور فرزندانشان در شرایط تعطیلی مدارس، مشکلات ناشی از مرگ و بیماری همسران، مشکلات زنان سرپرست خانوار و زنان بد سرپرست و بد رفتاری‌ها و آسیب‌های آنان درون خانواده، فشارهای اقتصادی ناشی از تعطیلی و قرنطینه‌ها  آسیب‌های جدی به سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زنان وارد خواهد آورد.

وی تصریح کرد: در این شرایط کارکنان نظام سلامت از بهورز و مراقب،  ماما،  پرستار و نیروهای خدماتی تا کادر تخصصی بیمارستان‌های کشور نیز که اکثریت آنان را زنان تشکیل می دهند، با مخاطرات جدی سلامت جسم و روان مواجه‌ هستند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه  امسال هفته ملی سلامت بانوان در شرایطی برگزار می‌شود که بااین همه گیری مواجه هستیم، ادامه داد: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، حدود ۷۰ درصد از کادر درمانی در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا را زنان تشکیل می‌دهند.

دکتر قادری عنوان کرد:  ما به این زنان مدیون هستیم  ومی بایست  ابزار و خدمات مورد نیاز آنان،  عدالت و برابری را که حق آنان است،  در بیمارستان ها ، خانه‌ها و جوامع به آنها بدهیم.

وی اضافه کرد: اگر برای شکست این ویروس جدی هستیم، باید سلامتی و حقوق زنان را، برای رفاه حال خودشان ارتقا بخشیده و از آنان محافظت کنیم تا بتوانند به پیشرفت و محافظت از سلامت دیگران ادامه دهند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت:  هفته سلامت زنان زمان مناسبی  برای تقدیر از زحمات شبانه روزی این زنان است که با رویی گشاده ، اراده‌ای آهنین ، عزمی راسخ وقلبی مملو از مهربانی شبانه روز برای شکست این ویروس تلاش می کنند .

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 8 =