یادداشت اجتماعی/

سهم پلتفرم تاکسی‌های اینترنتی در حمایت از راننده و مسافر

شناسهٔ خبر: 44482E7E -
فیلمی با موضوع درگیری بر سر رعایت حجاب توسط یک خانم منتشر شد اما باید در خلال انتشار آن به ۵ موضوع مهم از جمله سهم پلتفرم تاکسی های اینترنتی در حمایت از راننده و مسافر توجه کرد.

به گزارش هاناخبر ، این روزها فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که درگیری میان یک خانم مسافر و راننده یک تاکسی اینترنتی را نشان می‌دهد. موضوعی که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی داغ و وایرال شد.

به زعم نگارنده درگیری فیزیکی و خشونت بار به بهانه عدم رعایت حجاب، خواه آنجا که سطل ماستی به سر زن بی حجابی ریخته می‌شود و خواه آنجا که درگیری میان یک راننده و مسافر پیش می‌آید حتماً روشی غلط و غیرقابل پذیرش است که با مبانی دینی ما نیز همخوانی ندارد.

اما فارغ از غلط بودن چنین رفتارهایی، برای تکرار نشدن چنین حوادثی ذکر چند نکته ضروری است.

گرچه این فیلم به عنوان درگیری بر سر حجاب وایرال شده و خانم طرف دعوا در این فیلم مدعی است که راننده به خاطر بی حجابی او را از خودروی خود پیاده کرده است، اما هنوز صحت سنجی درستی از علت وقوع درگیری صورت نگرفته است.

ممکن است روایت راننده یا شاهدان عینی چیز دیگری باشد. باید تا ارزیابی صحت خبر از واکنش‌های هیجانی خودداری کرد، چرا که نظیر این قضاوت‌‎ها و واکنش‌های غلط و زودهنگام در سال گذشته موجب خسارت‌های زیادی به مردم و کشور شد.

به فرض صحت ادعای خانم مسافر مبنی بر قصد راننده برای خدمات ندادن به خانم بی حجاب، باید بدانیم که براساس قوانین کشور، بی حجابی جرم تلقی شده و سوار کردن یک فرد بی حجاب هم برای راننده خودرو مسئولیت آور است و تبعاتی مانند جریمه شدن و توقیف خودرو را به همراه دارد.

با این حساب درخواست راننده مبنی بر رعایت حجاب از سوی خانم مسافر با توجه به قوانین موجود کشور امری منطقی تلقی می‌شود. هرچند که درگیری فیزیکی و خشونت آمیز بر سر آن نادرست و غلط است.

در این میان باید به مسئولیت و جایگاه پلتفرم‌های تاکسی اینترنتی توجه داشت. پلتفرم‌ها باید برای راننده خودرو تمهیدی بیاندیشند که در چنین مواردی بتوانند از درخواست قانونی راننده حمایت کنند و پلتفرم، امکانی در اختیار راننده بگذارد که منجر به درگیری راننده با مسافر نشود، و از سویی بتواند از حق قانونی راننده برای عدم ارائه خدمات به فرد متخلف حمایت کند.

شاید می‌بایست در برنامه کاربردی مخصوص به رانندگان این پلتفرم‌ها گزینه‌ای قرار داده شود تا این افراد بتوانند بی حجاب بودن و عدم رعایت قوانین کشور را به مرکز پیام و پشتیبانی تاکسی اینترنتی اطلاع دهند. به این ترتیب پلتفرم مورد نظر می‌تواند از طریق مرکز پیام با مسافر مورد نظر تماس گرفته و الزام به اجرای قانون جاری کشور در خصوص حجاب را یادآوری کند.

به نظر می‌رسد حفظ حقوق راننده توسط پلتفرم‌های موجود امری ضروری است. راننده مورد نظر در مواجهه با بی قانونی شکل گرفته توسط خانم مسافر نقطه اتکایی در اختیار ندارد. گرچه رفتار راننده در این ویدئو به هیچ وجه قابل دفاع نیست و رفتاری زشت و زننده است، اما به نظر می‌رسد کوتاهی پلتفرم‌ها در این موارد هم مشهود و مشخص است.

اما نکته نقش و جایگاه پلیس در رسیدگی به این موضوع است که جای توجه دارد. پلیس از یک سو رانندگان را به خاطر وقوع بی حجابی در خودرو جریمه و توقیف می‌کند اما از سوی دیگر راهکاری برای نحوه تعامل صحیح راننده با مسافر، یا الزامی برای تاکسی‌های اینترنتی ارائه نکرده است.

به نظر می‌رسد راننده‌‎ای که توسط یک پیام اینترنتی اقدام به جذب مسافر می‌کند و سپس در مواجهه حضوری با مسافر از وضعیت ظاهری وی با خبر می‌شود باید این حق انتخاب را داشته باشد که یا سفر را بدون بار منفی کنسل کند یا حداقل مراتب بی‌حجابی و قانون شکنی و زیر پا گذاشتن هنجارهای عمومی را به پلیس و پلتفرم مورد نظر اعلام کند.

به این ترتیب در آینده نیز در صورت توقیف خودروی راننده مورد نظر وی می‌تواند ادعا کند که در هنگام سوار شدن مسافر موضوع بی حجابی وی را به پلیس اطلاع داده است و در این صورت مسئولیتی متوجه وی نباشد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 3 =