معرفی جهاندار ملکی

شناسهٔ خبر: 45776B64 -
جهاندار ملکی متولد 1378 در کرمانشاه، نوازنده تنبور، آهنگساز،خواننده، مقام دان مقام خوان، مقام نواز، و روایت گر 72 مقام ساز تنبور است.

به گزارش هاناخبر ، جهاندار ملکی متولد1378 از گوران کرمانشاه، نوازنده‌ تنبور، آهنگساز،خواننده،  مقام دان مقام خوان، مقام نواز، و روایت گر 72مقام ساز تنبور است.
ملکی استاد آواز مقامی کوردی، آوای باستانی هوره و شاهانامه خوانی کوردی است.
در کارنامه وی سه سال شرکت در فستیوال های موسیقی در ایران و دارای ۲۰رتبه در موسیقی است.

ملکی رکوردار جشنواره ملی موسیقی جوان است.
راهیابی به جشنواره بین المللی موسیقی موغام ازبکستان که در سال 1401 برگزار می گردد و کسب موفقیت در سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با سه رتبه در یک دوره از دیگر افتخارات این هنرمند جوان است.
وی در موسیقی کرمانشاه ؛ نفر اول بخش تنبور آواز، نفر سوم بخش تکنوازی تنبور، نفر سوم آواز کوردی است.
اجرای وی در اختتامیه در تالار وحدت تهران به عنوان برترین اجرای تنبور انتخاب شد.
ملکی در چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، نفر اول بخش تنبور آواز و دارای تقدیر ویژه به عنوان برگزیده جشنواره و آواز کوردی است.

همچنین در پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان؛ نفر اول بخش تنبور آواز و دارای تقدیر ویژه و برگزیده آواز کوردی گردید.
جهاندار ملکی در جشنواره ملی خانه تصنیف کرمانشاه؛ نفر اول بخش آواز تنبور و در جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی کوردی،  در خانه تنبور در استان کرمانشاه در سومین دوره،  نفر اول بخش تنبور و آواز و در چهارمین دوره نفر اول بخش آوای باستانی هوره و نفر دوم بخش تنبور آواز و رکورد دار  این جشنواره با کسب دو رتبه در یک دوره جشنواره است.

جهاندار ملکی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار هاناخبر اظهار کرد: از سنین کودکی به موسیقی علامند شدم و از13سالگی شروع به یادگیری تنبور  وآواز کوردی ومقامات تنبور کردم واز استاد های بزرگواری  استفاده بردم که از مشهورترین آنها  میتوان به استاد طاهر یارویسی، استاد سید امین رسایی و استاد علی اکبر مرادی اشاره کرد.
ملکی افزود:  مقام های تنبور را به چند روایت از استاید  سیدولی حسینی، سید محمود علوی، آمیرزا صیدعالی کفاشیان،دوریش علیمیر درویشی، درویش جهانگیر درویشی، دوریش مرادخان نظری گوراجوبی و  به صورت گوشی از طریق کاست کار کرده ام وبه مدت 6 سال تحت آموزش استاد طاهر یارویسی و به مدت ده سال تحت آموزش استاد سید امین رسایی بوده ام .

این هنرمند جوان و موفق کرمانشاهی ادامه داد: از آواز باستانی هوره به دلیل مورثی بودن این آواز در خانواده ملکی  و صاحب سبک بودن در این آواز از کودکی آشنایی داشتم  و تحت آموزش پدرم جهانشاه ملکی بودم.
وی با اشاره به  روایت های  اساتید گفت:  غریب خان مروتی بیامه، علی کرمی نژاد مقلب به حاجی طوطی، عبدالعزیز حیدری و علی نظر منوچهری  و فیض الله ملکی، اسدالله ملکی که آواز حدود ۴ نسل است که در خانواده ملکی مورثی است و روایت گر مقامات هوره هستند .

وی گفت: مقامات کوردی و آواز را بصورت گوشی و سینه به سینه از اساتید کردستان استاد علی مردان، استاد طاهر توفیق، استاد محمد ماملی، استاد ناصر رزازی و استاد مظهر خالقی فرا گرفته ام.
برای آهنگسازی از استاید علی اکبر مرادی، استاد علی مردان بهره گرفته ام و آلبومی را در حال ضبط هستیم.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 9 =