۴۶ درصد اراضی آبی مهاباد به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز است

شناسهٔ خبر: 45B36E2C -
مدیر جهاد کشاورزی مهاباد گفت: ۴۶ درصد از اراضی این شهرستان مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری بوده که تاثیر مستقیمی در کاهش آب مصرفی بخش کشاورزی دارد.

به گزارش هاناخبر ، صلاح الدین حقگوی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: در سطح شهرستان از مجموع ۸۰ هزار و ۴۲۰ هکتار اراضی کشاورزی ۲۱ هزار و ۷۰۰ هکتار به صورت آبی است که از این میزان ۱۲ هزار هکتار در پایاب سد مهاباد قرار دارد.

وی اضافه کرد: ۴۶ درصد از اراضی آبی این شهرستان مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار هستند که با اتمام طرح‌های دشت شهر ویران این آمار به ۵۶ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد ادامه داد: همچنین در مجموع هشت هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی نیز به صورت خرده مالکی مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار شده است.

حقگوی اظهار کرد: از این میزان هم سه هزار و ۳۷۱ هکتار از اراضی پایاب سد مهاباد در قالب طرح‌های آبیار تجمیعی بوده که ۳۴۱ هکتار از آن به بهره برداری رسیده و با تأمین اعتبارات مابقی اراضی دیگر هم به بهره‌برداری خواهید رسید.

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت آب و برنامه ریزی در خصوص اراضی حاشیه دریاچه ارومیه، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در قالب طرح‌های مختلف جزو برنامه‌های اصلی مدیریت شهرستان بوده که مورد حمایت دولت نیز قرار گرفته است.

به گزارش هاناخبر، مهاباد در جنوب آذربایجان غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان واقع شده و دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی و باغی است که از این میزان ۱۰ هزار و ۴۰۰ هکتار را باغات تشکیل می‌دهد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 3 =