معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان

منطقه ویژه اقتصادی بانه امسال دولت را به اهدافش می رساند

شناسهٔ خبر: 46427279 -
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: مهمترین اهداف ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بانه تولید صادرات محور است که با تحقق شعار سال همخوانی دارد و این منطقه امسال دولت را به اهدافش می رساند.

به گزارش هاناخبر ، حسین فیروزی در نشست با فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران بانه بیان اینکه زمینه های تولید و تحقق شعار سال در بانه فراهم است اظهار داشت: ذهن کنشگران اقتصادی در بانه اماده انجام فعالیت اقتصادی است و امکانات و زمینه رونق صنایع مونتاژی در بانه فراهم است.

به گفته وی منطقه ویژه اقتصادی بانه دولت را در سال 98 به اهدافش می رساند از هفته آینده باید فعالان منطقه ویژه اقتصادی بانه باید بتوانند مجوزهای خود را از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک های صنعتی استان دریافت کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و وجود ظرفیت های مهم اقتصادی در کردستان گفت: تحقق اهداف شعار سال «رونق تولید» نسخه شفا بخشی برای اقتصاد استان کردستان است

وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی بانه با محور تولید صادرات محور یکی از ظرفیت های مهم اقتصادی استان است که با هدف رونق تولید احداث می شود که نقش مهمی در تحقق شعار سال دارد.

وی گفت: مشکل بیکاری ، تورم و گرانی، کاهش قدرت خرید از مهمترین مشکلات کشور است که رونق تولید و توسعه صادرات نسخه ای شفا بخش است چراکه با رونق تولید نیازمندهای مردم تاحدود زیادی تامین می شود اشتغال نیز بیشتر می شود.

فیروزی ادامه داد: رونق تولید نیازمند همراهی و همکاری همه بخش های جامعه است و هر ایرانی می تواند در جایگاه خود با حمایت از کالاهای تولید داخلی در تحقق شعار سال نقش داشته باشد و فعالین اقتصادی نیز کار و فعالیت خود را در راستای تولید متمرکز کنند.

وی تاکید کرد: باید فعالین اقتصادی تمام فعالیت های اقتصادی را به سمت تولید سوق دهند بسیاری از کارهای واسطه ای که فعالیت اقتصادی محسوب می شوند اما در راستای تولید واقعی نیستند باید به حداقل برسد و دولت نیز حاملی تولید کنندگان باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان اظهار داشت: مهمترین جهت گیری های دولت امسال در استان و تاکید استاندار کردستان براین است که تمام دستگاه های استان بیشتر از سالهای قبل از تولید حمایت عملی و واقعی کنند و از شعار و اعلام آمارها غیر واقعی دست بردارند.


وی افزود: باید همزمان با احداث منطقه ویژه اقتصادی فعالان و تولید کنندگان نیز سوله و عملیات احداث واحدهای تولید خود را آغاز کنند.

این مسئول اظهار داشت: تا پایان فروردین ماه امکان ثبت سفارش 100 قلم کالای مجاز از بازارچه مرزی سیرانبند و 48 قلم کالای که تعاونی مرزنشینان می توانند وارد کنند، فراهم می شود که با واردات این 100 قلم کالا تولید کنندگان می توانند نیازهای تولیدی خود را در زمینه قطعات تامین کنند.

فیروزی افزود: جز در شرایط ویژه نباید چک تولیدکنندگان به اجرا گذشته شود چراکه این اقدام باعث کندی در روند تولید می شود.

فیروزی در بخش دیگری از سخنانش به سیلاب های اخیر در مناطق مختلف کشور اشاره کرد ویاد آورد شد: باید برنامه های توسعه ای آینده براساس وضعیت خاص کشور انجام شود چراکه کشور ما در منطقه واقع شده که در معرض بسیاری از بلاهای طبیعی قرار دارد و باید با انجام برنامه های مناسب و کارشناسی شده خسارت های جانی و مالی را به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز در این جلسه گفت: در روزهای آینده برنامه زمانبندی عملیات اجرایی و نظارتی منطقه ویژه اقتصادی انجام می شود و هر پیمانکاری که در انجام وظایف خود کوتاهی و قصوری داشته باشد باید آن را جبران کند.

محمد دره وزمی با بیان اینکه تولید زمانی به ارزش تبدیل می شود که برای همه افراد جامعه ارزشمند باشد و تمام دستگاه های خدمات رسان و بانک ها برای تولید ارزش قائل شوند افزود: باتوجه با اینکه تولید سختی ها و مشکلات خاص خود را دارد بیشتر دلالی در کشور رواج پیدا کرده و ارزش تولید نیز کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: قیمت زمین در منطقه ویژه اقتصادی یک میلیون ریال است و درصد بسیار اندکی بنابر توان مالی متقاضی دریافت می شود و مابقی به صورت اقتساط بلند مدت دریافت می شود.

در ادامه سرپرست فرمانداری بانه نیز گفت: بیش از 2 سوم معیشت مردم بانه از طریق درآمدهای مرزی تامین می شود و اشتغال عمده شهرستان از طریق واحدهای تجاری و مرز محقق شده است.

محمد امین زاده افزود: تحولات مرزی باعث ایجاد مشکلات برای مردم مرزنشین بانه شد و اشتغال و معیشت مرزنشینان با بحران مواجه شده که ادامه این روند باعث ایجاد مشکلات بیشتر می شود.

وی یادآور شد: این نگرانی وجود دارد که مردم بانه مانند سالهای قبل برای تامین معشیت خود مجبور به مهاجرت به کلان شهرها شوند که این مهم یک آسیب جدی است.

امین زاده گفت: باید رویکرد اشتغال شهرستان از حوزه تجارت مرزی به سمت گردشگری و تولید تغییر پیدا کند که این امر تاکنون تحقق پیدا نکرده است.

استانی شدن فعالیت های اقتصادی، ساماندهی وضعیت شهرک صنعتی بانه، تسریع در روند اتمام پروژه منطقه ویژه اقتصادی بانه، رسمی شدن بازارچه سیرانبند بانه تسهیل در روند اداری برای صدور مجوز و پرداخت تسهیلات اشتغالزایی از جمله خواسته های فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاران بانه ای است.

منطقه ویژه اقتصادی بانه در سال 87 در هیات دولت تصویب و عملیات اجرایی ان در سال 92 آغاز شده که تاخیر سه سال مواجه شد و ادامه ان در سال 95 یا اعتبار 360 میلیادر ریال از سر گرفته شد

این منطقه زمینی به مساحت 105 هکتار و عملیات احداث در 85 هکتار است که در سه فاز انجام می شود و فاز نخست این پروژه در خرداد ما به اتمام می رسد.

تاکنون 53 سرمایه گذار بومی و تعدادی از سرمایه گذاران غیر بومی برای سرمایه گذاری در این منطقه اعلام امادگی کردند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 2 =